نگاه اقتصاد شمال به سرمایه گذاری در موقوفات
بهره وری اقتصادی از موقوفات راهی برای توسعه /شرحی از موقوفات شاخص مازندران

ظرفیت بالای وقف برای نزدیک شدن به عدالت اجتماعی و توسعه فرهنگی به حدی است که می تواند بسیاری از نیازمندی های جامعه راتامین کند .

بهاره نوری:وقف  همواره در بین جوامع انسانی رواج داشته است به طوری که افراد بخشی از اموال و دارایی های خود را به نیت مشخصی در راه اقدامات عام المنفعه انفاق می کردند  و در چرخه اقتصادی جامعه  سهیم می شدند .

این  رویه حسنه در اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته ؛ به طوری که یکی از مکارم اخلاقی به شمار می رود و توسط بزرگان دین بدان سفارش شده است.

وقف که با هدف توزیع  مجدد درآمد در جامعه در بین مردم رواج یافته با  اهداف مختلفی انجام می شود و نیات متفاوتی را در خود جای می دهد.

ظرفیت بالای وقف برای نزدیک شدن به عدالت اجتماعی و توسعه فرهنگی به حدی است که  می تواند بسیاری از نیازمندی های جامعه راتامین کند .

مازندران با بیش از ۱۴ هزار موقوفه ثبت شده از استان های غنی در این زمینه است که می تواند با استفاده از ظرفیت اقتصادی این سنت حسنه به ایجاد درآمد و اشتغال پایدار در استان کمک کند.

**توجه به نیاز روز جامعه در وقف

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی  با تایید این مطلب  با بیان اینکه ۷۰ درصد نیات موقوفات استان و درآمد حاصل از آن برای عزاداری امام حسین (ع) استفاده می شود بر انجام امینانه نیات واقف تاکید کردو گفت: توجه به نیاز های روز جامعه در وقف و آشنایی مردم با موضوعات مختلف مربوط به آن می تواند نیات واقفان را به سمت موضوعات مورد نیاز جامعه سوق دهد.

وی استفاده از ظرفیت وقف را موجب کاهش   بسیاری از مشکلات فرهنگی ،اقتصادی و اجتماعی عنوان وخاطر نشان کرد: دهه وقف  فرصتی مناسب برای آشنایی و تبیین کارکردهای وقف در بین مردم  است که می توان از این ظرفیت بهره برد.

حیدری به وجود  بیش از۸ هزار مکان  مذهبی و هزار و ۳۶۱ بقعه متبرکه و امامزاده در استان اشاره و عنوان کرد: با وجود بیش از ۱۴ هزار موقوفه  تعدادی بیش از ۱۹۱ هزار رقبه در استان وجود دارد.
وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری  ۵۳ وقف جدید در مازندران  به ثبت رسید  که ۱۱ مورد آن با نیت امورات قرآنی بوده است.
مدیر کل اوقاف مازندران تاکید کرد: بیش از ۳۷ میلیارد ریال  برای اجرای درست نیات واقفین در ماه محرم به هیات های مذهبی استان برای عزاداری امام حسین (ع)  اختصاص داده شد.
وی انجام  پروژه های عمرانی را کاری در جهت بهینه سازی موقوفات توصیف کردو اظهارداشت :تعداد  ۱۲۷ پروژه عمرانی در سطح  آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه مازندران در حال اجراست .

مدیر کل اوقاف مازندران در حالی به توصیف جزئیات آماری وقف در این استان می پردازد که ظرفیت وسیع این سنت همچون چشمه ای همیشه جاری از زمان های گذشته باقی مانده و در حال نیز مورد استفاده است به گونه ای که نسل حاضر از عواید میراثی گذشتگان هنوز بهره مند می شود .

**بهره وری اقتصادی از موقوفات

اهمیت نقش موقوفات در چرخه اقتصادی جامعه وظیفه مهمی را برای سازمان اوقاف ایجاب می کند که با بهره وری مناسب از موقوفات و احیاء درست نیات واقفین بتواند با شناسایی فرصت های اقتصادی در افزایش سهم سرمایه گذاری موقوفات اقدامات مناسبی را انجام دهد.

زمینه سازی برای اقتصاد مقاومتی واختصاص بخشی از عواید موقوفات به سرمایه گذاری های بلند مدت و مشارکت جستن از بخش خصوصی در آبادانی آن می تواند در طبقه بندی اقتصادی موقوفات برای بهره وری بهتر  موثر باشد.

تولید ثروت وایجاد درآمد از موقوفات و سهیم کردن مردم در احیای آنان بر عدالت اجتماعی وبازگشت درآمد در چرخه اقتصادی برای ارتقاء توان نیروی شاغل در این حوزه مفید است.

گستردگی موقوفات در مازندران به حدی است که هر یک از شهرستان های این استان از موقوفه ای شاخص بهره مندند که می تواند  در توسعه اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی و گردشگری این مناطق حائز اهمیت باشد .

**نگاهی به  موقوفات شاخص مازندران

شهرستان رامسر

موقوفه شاخص این شهرستان توسط  سید  ابوطالب معاف محله ای انجام شد و دارای ۵۳ رقبه است که  نیت این  موقوفه  برای هزینه روزانه مسجد معاف محله سادات شهر وصیت شده و سال این وقف به ۱۳۰۰ هجری قمری (۱۴۰سال پیش) بر می گردد.

شهرستان محمود آباد

موقوفه شاخص این شهرستان توسط میرزا اسد الله محمد خان اسکی  لاریجانی معروف به امیر مکرم  انجام شده است  که نیت  آن برای عزاداری حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابولفضل (ع) در تکیه قریه بیشه و تکیه اوج آباد  و تعمیرات این دو است  و در سال ۱۳۲۲ قمری وقف شده است  و شامل هزار و ۴۱۰ رقبه می باشد.

شهرستان گلوگاه

موقوفه شاخص این شهرستان ۴۷ سیر از ۲۴۰ سیر(بیش از یک دونگ) روستای کنونی قلعه پایان است که واقفان آن مشهدی خدیجه، حاج مهدی رحیمی،محمد تقی سلیمانی، حاج مهدی فاضلی ، مستانه خانم  و شریعتمدار بوده اند و نیت آن نیز برای عزاداری امام حسین (ع) است و تاریخ این وقف به ۲۰۰سال پیش بر می گردد گفتنی است  این شهرستان دارای ۳۲۲ موقوفه ،  ۵۵ مسجد ، ۱۹حسینیه ، سه تکیه  ، هشت  بقعه و امامزاده و هزارو ۴۴۵ رقبه است.

شهرستان بهشهر

موقوفه مسجد جامع که  توسط آیت الله  سید محسن نبوی  از موقوفات شاخص این شهرستان است که به  نیت امورات مسجد و طلاب وقف شده است و  شامل ۱۰۴ رقبه می باشد که دکه تجاری اطراف را نیز در بازار روز آن در بر می گیرد و تاریخ این وقف به  سال ۱۳۴۴ هجری قمری بیش از ۹۰ سال پیش بر می گردد.

شهرستان ساری

موقوفه شاخص این شهرستان  موقوفه حاج محمد باقر تاجر ساروی شامل ۳۹۳ هکتار است که به   نیت خرید تجهیزات بیمارستان امام ساری وقف شده  است و این وقف در ۱۵۰ سال پیش  اتفاق افتاده است  . شهرستان  ساری  ۸۲۷ موقوفه دارای درآمد متصرفی و غیر متصرفی دارد و ۵ وقف جدید  در سال ۹۷به موقوفات این شهرستان اضافه شد.

شهرستان بابلسرو فریدونکنار

تعداد ۲۲ بقعه در  شهرستان های بابلسر و فریدونکنار وجود دارد  که  تعداد ۴۶۸ موقوفه و ۱۱۰۰ رقبه را شامل می شود . موقوفه مرحوم امام جمعه وقف شده در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی از موقوفات شاخص این شهرستان است که  با نیت عزاداری امام حسین (ع)  توسط مرحوم سید محمد تقی امام جمعه وقف شد که ۸ پارچه آبادی کریم کلا، طوله سرای شهرستان فریدونکنار به وسعت ۱۳۰۰ هکتار زمین های مزروعی و مسکونی را شامل می شود .

شهرستان میاندرود

موقوفات شهر سورک  توسط واقفین خیر اندیش رفیع سورکی ،حاج محمد تقی آزاده ،زهرا و ابوطالب و آقا صالح و محمد دباغی (غیرمتصرفی ) انجام شد  که  ۳۲ سیر از این شهر را در پلاک ۵۴ آن در بر می گیرد و نیت آن نیز  برای عزاداری  امام حسین (ع) وصیت شده است .

شهرستان نور

موقوفه کربلایی محمد تقی نجی روستای کچلده با تعداد رقبات ۵۸۹ رقبه و به نیت تعزیه داری حضرت سید الشهدا  در شهرستان نور بخش چمستان  از موقوفات شاخص این شهرستان  است که در سال ۱۳۱۰ هجری قمری  وقف شد.

با نام بردن از بخشی از موقوفات شاخص مازندران می توان به خوبی دریافت که این استان  می تواند با  افزایش بهره وری اقتصادی از ظرفیت موقوفات  در جهت تامین نیاز های جامعه وتوسعه پایدار  گام بر دارد.

print

پاسخی بگذارید