تاریخ: 23:49 :: 2019/03/19
تعداد مشمولان بخشنامه عفو  از ۹۴۰۰۰ نفر گذشت

در ادامه اجرای بخشنامه عفو گسترده زندانیان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، آمار زندانیان مشمول بخشنامه عفو گسترده زندانیان به ۹۴۲۶۳ رسید.

سرویس سیاسی اقتصادشمال ، اصغر جهانگیر ضمن اعلام این خبر و در ارتباط با مشمولان بهره مند از این بخشنامه، گفت: از تعداد ۹۴۲۶۳نفر مشمول این بخشنامه تعداد ۵۹۰۰۹نفر آزاد و تعداد ۳۵۲۵۴ نفر مشمول تخفیف مجازات شدند.

وی با قدردانی از اهتمام تمامی مسئولین قضایی در دادسراها و زندان ها برای اجرای دقیق و حداکثری بخشنامه عفو گسترده گفت: عملیاتی نمودن این بخشنامه در این سطح کاری سنگین بود اما تمامی دست اندرکاران بطور تمام وقت بر اجرای دقیق و حداکثری این بخشنامه اهتمام ورزیدند.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: علاوه بر زندانیانی که مستقیماً مشمول بخشنامه بودند مددکاران زندان ها نیز با برگزاری جلسات منعدد صلح و سازش و پیگیری های مستمر قضایی شرایط بهره مندی تعداد کثیری از زندانیان را نیز فراهم آوردند تا کام خانواده های بیشتری در شب ولادت حضرت علی(ع) شیرین شود.

وی اظهار داشت: یکی از مواد این بخشنامه مربوط به آزادی محکومان به حبس تا شش ماه به شرط نداشتن شاکی خصوصی است که در این راستا تعداد قریب به ۴۰۰۰۰پرونده در دادسرا ها که محکومان آن در انتظار ابلاغ رای برای گذراندن دوره محکومیت در زندان ها بودند بررسی و مختومه گردید.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: برای اعلام آمار دقیق این بخش از آزادی ها در حال بررسی و تطیبق گزارش های رسیده از استان‌های سراسر کشور هستیم.

وی در ادامه با اشاره به جزئیات آمار مربوط به اجرای بخشنامه عفو گسترده گفت: ۵ استان تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و کرمان به ترتیب پنج استان اول کشور هستند که بیشترین تعداد محکومین مشمول عفو را تا کنون در اختیار دارند.

جهانگیر در خصوص بیشترین درصد آزادی در هر استان نسبت به تعداد محکومان همان استان نیز گفت : بر اساس آخرین گزارش ها به ترتیب استان های سمنان، خراسان شمالی، قزوین، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی بالاترین درصد مشمولین عفو نسبت به محکومین کل استان را دارند.

وی تعداد زندانیان اتباع بیگانه که مشمول این عفو گسترده و رافت اسلامی قرار گرفته اند را تعداد ۱۲۶۵ نفر اعلام کرد و افزود از این تعداد ۱۲۲۸ نفر مرد و ۳۷ نفر زن هستند

رئیس سازمان زندان‌ها در خصوص زنان زندانی مشمول این بخشنامه نیز گفت: تا کنون تعداد ۲۶۳۱ نفر از زنان زندانی مشمول این بخشنامه شدند.

وی همچنین اظهار داشت: گروه سنی ۳۳ تا ۳۹ سال  و ۲۶ تا ۳۲ سال به ترتیب بیشترین تعداد زندانیان بهره مند از بخشنامه عفو گسترده هستند.

جهانگیر در ادامه اظهار داشت: کاهش جمعیت کیفری یکی از راهکارهای موثر در کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه در حوزه خانواده های زندانیان است و امیدوارم این فرصت پیش آمده برای زندانیان این امکان را فراهم کند که با کمک مسئولین اجرایی کشور و نهادهای متولی امور اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای بازگشت به زندگی سالم و آبرومندانه تلاش مضاعف نمایند.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در بخشنامه عفو گسترده اجرای این بخشنامه کماکان ادامه دارد.

print

پاسخی بگذارید