واکنش رسانه های گیلانی به انتقال آب خزر
خزر خلیج فارس نیست

رئیس دولت دوازدهم ۱۵ آذر ماه در سفر به استان زادگاهش سمنان در خصوص انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان مطالبی عنوان و حمایت دولت را مطرح کرد.

گیلان ۲۴:بلافاصله واکنش ها به این طرح که از دوره  هاشمی رفسنجانی مطرح بود در فضای مجازی و نشریات گسترده شد. کاربران فضای مجازی به خصوص دوستداران محیط زیست و مردم شمال ایران و یکی از نماینده های استان مازندران در این خصوص انتقادها و مخالفت هایشان را با صراحت عنوان کردند که جای تقدیر دارد.

آقای روحانی به درستی می داند که خزر، خلیج همیشه فارس نیست که به آبهای آزاد راه داشته باشد و مانند یک کاسه بزرگ است که اگر هر وقت با کمبود آب مواجه شدیم از آن در حجم بالا برداشت کنیم ، سرنوشت دریاچه ارومیه برای این بزرگترین دریاچه جهان هم تکرار می شود.

اینکه خزر دچار کم آبی و مشکلات ناشی از آن باشد یک سوی مساله است و موضوع مهم تر به هم خوردن سریع شرایط محیط زیستی ، نابودی بخشی از جنگل های شمال وتغییرات آب و هوایی در خطه شمال را به دنبال خواهد داشت. این موضوع را جمعی از کارشناس های آبخیزداری ،محیط زیست و جغرافی دانها به صراحت اعلام کرده اند. به همین جهت شایسته است مسئولان کشور قبل از عنوان یک موضوع با این اهمیت بالا و پر هزینه، روی آن مطالعات بیشتری کنند، ضمن آنکه اجرای این طرح با شرایط بودجه ای کشور و مشکلات شدید اقتصادی مردم اساسا نشدنی است. خزر در سالهای ۱۳۷۶ به مدت ۲۵ سال شاهد یک عقب نشینی بود ” پیش از آن هم چنین شرایطی را تجربه کرده بود” و ممکن است این عقب نشینی به صورت چرخه ادامه داشته باشد و با برداشت زیاد آب ازآن مشخص نیست چه بر سر این دریاچه خواهد امد. نگارنده اواخر دهه ۱۳۷۰ با تالیف کتابی با عنوان ” خزر باز هم پیشروی می کند” نسبت به نوسان آب این دریا هشدار داد و اکنون هم هشدار داده می شود که طرح فوق حتی اگر قابل اجرا هم باشد، عالمانه ، توجیه پذیر نبوده و ضد محیط زیست و تغییرات اقلیمی در شمال ایران خواهد بود. در عین حال شایسته است که مدیران اجرایی در شمال ایران ، مسئولان محیط زیست و نمایندگان سه استان شمالی هم نظرشان را بدون ملاحظات سیاسی و جناحی عنوان کنند. یا علی مدد

مدیر مسئول –گیلان۲۴

print

پاسخی بگذارید