تاریخ: 22:33 :: 2019/03/19
خط اعتباری ویژه چین برای صادرات ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت:چین برای صادرات کالا از ایران به این کشور، یک خط اعتباری ویژه ایجاد می‌کند.

به گزارش اقتصادشمال ،فرهاد دژپسند که به منظور شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین به پکن سفر کرده است با اعلام این مطلب افزود: در نشست امروز کمیسیون مشترک، فرصت های مهمی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور ایجاد شد که از جمله آنها همین راه اندازی خط اعتباری بود.

وی اظهار داشت: راه اندازی این خط کمک می‌کند تجار چینی از مشوق های زیادی برای واردات کالای ایرانی به چین برخوردار شوند و این یک فرصت جدید برای ما است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ایران و چین دارای روابط دیرینه و تاریخی با یکدیگر هستند و همیشه هم سعی بر این بوده که این روابط در سطح عالی و راهبردی باشد.

به گفته وی، در یک ماه اخیر نیز جهشی در این روابط ایجاد شده است و فکر می‌کنم بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

دژپسند گفت: همچنین در نشست کمیسیون اقتصادی مشترک، تصمیم گرفته شد در مورد گردشگری ایران فرصت‌های جدیدی ایجاد شود.

به گفته وی، وزیر بازرگانی چین که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را از طرف چین به عهده دارد تاکید دارد که امتیاز ویژه ای برای حوزه گردشگری ایران قائل شود و تسهیلاتی را در اختیار گردشگران چینی که مایل به سفر به ایران هستند قرار دهد و این می‌تواند برای ما فرصت ساز باشد.

دژپسند تصریح کرد: چین سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر دارد اگر فقط ۲ درصد آن به ایران سفر کنند، می توانند در تحقق فعالیت های اقتصادی و اجتماعی ایران نقش موثری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک تجار و سرمایه گذاران چینی به ایران سفر می‌کنند، گفت: در زمینه بحث فاینانس و تامین مالی پروژه ها نیز طرف چینی خیلی خوب استقبال کرد و فکر می کنم اگر این برنامه ها به اجرا در اید نقش مهمی در تحول اقتصادی ایران خواهد داشت.

هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین روز سه شنبه با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و وزیر بازرگانی جمهوری خلق چین در پکن برگزار شد.

در این اجلاس فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و «ژانگ شان» وزیر بازرگانی چین، راهکارهای گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانکی، ارتباطات، انرژی و محیط زیست، کشاورزی، علمی، آموزشی، فرهنگی و گردشگری را بررسی کردند.

دو طرف در این نشست ضمن تاکید بر توسعه و تقویت روابط دو جانبه، خواستار رفع موانع احتمالی بر سر راه توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور شدند.

در حاشیه این نشست، دو یاداشت تفاهم همکاری میان اتاق بازرگانی چین و ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق صادر کنندگان و وارد کنندگان دارو چین امضا شد.

دیدار با وزیر بازرگانی، دیدار با تجار ایرانی و چینی و حضور در همایش فرصت های سرمایه گذاری مشترک از دیگر برنامه های سفر دو روزه وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به چین بود.شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین در تهران برگزار شده بود.

print

پاسخی بگذارید