تاریخ: 10:56 :: 2018/09/06
فروش اوراق سکوک در کشورهای عربی ۳۲ درصد کاهش یافت

افزایش قیمت نفت منجر به کاهش انتشار اوارق قرضه اسلامی از سوی کشورهای عربی و در نتیجه کاهش فروش ۳۲ درصدی آن در نیمه نخست سال جاری میلادی شد.

به نقل از البوابه، فروش اوراق اسلامی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس موسوم به سکوک در نیمه نخست سال جاری میلادی به دنبال افزایش قیمت نفت کاهش پیدا کرد و نیاز دولت های این منطقه برای جبران کاهش کسری بودجه خود به وسیله انتشار بیشتر اوراق قرضه سکوک را منتفی کرده است.

در همین حال موسسه اعتبار سنجی مودیز اعلام کرد که انتشار اوراق قرضه اسلامی یا همان سکوک در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی با ۳۲ درصد کاهش به ۱۶.۷ میلیارد دلار رسید. بر همین اساس، در حال حاضر سهم جهانی انتشار اوراق سکوک توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس کمتر از ۳۰ درصد است که این رقم برای سال گذشته میلادی ۳۹ درصد ثبت شده است.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که شامل امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت هستند مجموع انتشار جهانی اوراق سکوک را در نیمه نخست سال جاری میلادی با ۱۲ درصد کاهش به ۵۵ میلیارد دلار رسانده اند.

بر پایه این گزارش، مودیز اعلام کرد که بهبود بهای نفت منجر به کاهش فشار بودجه ای از روی دوش دولت های عربی حوزه خلیج فارس شده و نیاز آنهار را به گرفتن وام یا ابزارهای مشابه تامین مالی کمتر کرده است.

print

پاسخی بگذارید