هدف‌گذاری صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری گیلان

سرپرست استانداری گیلان گفت: ارزش صادرات استان طی امسال تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار هدف گذاری شده که امری دست‌یافتنی و قابل تحقق است.

ارسلان زارع عصر یکشنبه در جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان افزود: سال گذشته  ارزش صادرات گیلان ۴۷۰ میلیون دلار بود که با توجه به ۱۵۷ میلیون دلار  صادرات از استان تا کنون ، صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری قابل تحقق است.

وی ضمن تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه  موتور توسعه اقتصاد هر کشوری با محوریت بخش ‌غیردولتی رونق بیشتری می‌گیرد و زمینه توسعه کشور را فراهم می اورد ،  به تحریم ظالمانه، غیرقانونی و غیراخلاقی دولت آمریکا و برخی هم‌پیمانانش اشاره کرد و گفت: درک شرایط موجود و تصمیم‌سازی متناسب با شرایط فعلی برمبنای تصمیم‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و در راستای تحقق شعار رونق تولید می‌تواند گام موثری برای رهایی از چالش‌ها و کاهش موانع پیش‌روست.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی راهکارهای درون استانی دارد و برخی نیازمند پیگیری‌های ملی است، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید به منظور رونق فعالیت واحدهای تولیدی و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تسهیلاتی درنظرگرفته که لازم است دستگاه‌های ذیربط و بانک‌ها برای بهره مندی از آنها تلاش و همکاری بیشتری کنند.

زارع به دغدغه‌مندی فعالان اقتصادی در حوزه رسیدگی به تراکنش‌های مالی مربوط به سال‌های گذشته اشاره و بیان کرد: با توجه به شرایط تحریمی، کاهش اتکا به منابع فروش نفت رویکرد اصلی بودجه‌ریزی کشور است که اخذ مالیات به صورت واقعی و پیشگیری از فرارهای مالیاتی یکی از راهکارهای تأمین منابع محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: در راستای اخذ مالیات از فعالان اقتصادی باید ضمن شفاف‌سازی عملکرد، ابزارهای قانونی و حمایتی موجود، شناسایی، معرفی و تبیین شود تا ضمن بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها شاهد تسهیل فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و خدماتی به منظور تأمین رفاه اجتماعی بیشتر مردم باشیم.

سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه بسیاری از موضوعات از طریق تصمیمات، اقدامات، همکاری و تعامل‌های درون استانی قابل حل است، افزود: گیلان ظرفیت‌های بسیاری در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، گردشگری و خدمات دارد که باید از این فرصت‌های ارزشمند در جهت بالابردن سهم تولید ناخالص ملی کشور و افزایش سرانه درآمد مردم بهره بگیریم.

زارع بر ضرورت توسعه صادرات همراه با کیفی‌سازی محصولات تأکید و تصریح کرد: حفظ و گسترش بازار هدف در کشورهای همسایه به ویژه روسیه از اهمیت خاصی برخوردار است که رعایت ضوابط بسته‌بندی و فرآوری محصولات توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان مورد تأکید است.

وی هدف‌گذاری ارزش صادرات تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار را دست‌یافتنی ارزیابی کرد و گفت: سال گذشته ارزش صادرات استان گیلان ۴۷۰ میلیون دلار بوده که باتوجه به میزان صادرات ۱۵۷ میلیون دلاری از ابتدای سال تاکنون و برداشت برخی محصولات صادراتی گیلان از فصل پاییز، نوید تحقق سقف هدف‌گذاری شده تا پایان سال را می‌دهد.

سرپرست استانداری گیلان به ظرفیت مطلوب صادرات بخش کشاورزی از گیلان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در صادرات محصول کیوی، ایران چهارمین کشور تولید کننده در جهان است که باید با تقویت صنایع بسته‌بندی، فرآوری و افزایش تعداد سردخانه‌ها شاهد رونق این بخش باشیم.

وی همچنین بر لزوم هدایت بخش زیادی از عمده تسهیلات بانکی توسعه پایدار روستایی و عشایری توسط جهاد کشاورزی به سمت فعالان بخش تولیدات و صنایع مرتبط کشاورزی تأکید و خاطرنشان کرد: از میزان تولید سه میلیون تن محصولات کشاورزی گیلان، ۴۰۰ هزار تن نیازمند سردخانه است که در حال حاضر ۱۸۰ هزار تن موجود می باشد و ضروریست با برنامه ریزی، تشویق سرمایه‌گذاران و حمایت و همکاری بانک ها مابه التفاوت نیاز سردخانه ای استان طی دو سال برطرف شود.

print

پاسخی بگذارید