تاریخ: 12:25 :: 2018/07/14

روزنامه هندی 'ایندیَن اکسپرس' روز شنبه گزارش داد که وزیر دارایی این کشور بانک مرکزی هند را مجاز دانست تا قبل از آعاز تحریم های آمریکا علیه ایران، با تاسیس یک شعبه از بانک ایرانی پاسارگاد در این کشور و بطور مشخص در بمبئی موافقت کند.

پیوش گویال، وزیر دارایی هند با ارسال پیامی به بانک مرکزی این کشور اعلام کرد که هیچ اعتراضی ندارد تا این بانک بخش خصوصی ایران قبل از شروع مرحله نخست تحریم های آمریکا از ۶ اوت (۱۵ مرداد)، شعبه خود را در بمبئی تاسیس کند.

اگرچه این موافقت چند هفته قبل از آغاز مرحله نخست این تحریم ها انجام می گیرد اما سال ها است که این درخواست طرف ایرانی به دولت هند ارایه شده بود و بانک مرکزی این کشور هر بار از پذیرفتن آن طفره رفت.

حتی پیشتر فدارسیون سازمان های صادرکننده هندی نیز از بانک مرکزی هند خواسته بودند با درخواست این بانک ایرانی و بانک های دیگر در تهران از جمله بانک پارسیان و سرمایه موافقت کند تا زمینه مبادلات دوجانبه دو کشور آسان شود، اما بانک مرکزی حتی به رغم درخواست نخست وزیر این کشور از پذیرش این درخواست تحت فشار خارجی به ویژه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا سر باز زد.

یک مقام وزارت دارایی هند به این نشریه گفت که قبل از اینکه بانک مرکزی هند بخواهند موافقت خود را با راه اندازی این بانک و بیش از ۲۰ بانک خارجی دیگر در این کشور اعلام کند، موضوع باید در یک شورای عالی متشکل از مقامات وزارت خانه دارایی، بازرگانی، امور خارجه و کشور بررسی شود.

بانک مرکزی هند چندی پیش اعلام کرده بود درحال بررسی درخواست سه بانک ایرانی برای افتتاح شعبه در هند است.

بانک های ایرانی، درخواست دهنده افتتاح شعبه در هند شامل بانک پاسارگاد، پارسیان و بانک سامان است.

درسالهای اخیر نبود کانال پرداخت بانکی بین دو کشور از مهمترین مشکلات تجار و افزایش مبادلات مالی بین دو کشور بوده است به گونه ای مقامات رسمی دو کشور به درخواست فعالان اقتصادی خواستار تسریع در گشایش شعبات بانکی بین دو کشور شده اند.

مقامات هندی در پاسخ به پیگیری گشایش شعبات بانکی بین دو کشور اعلام کرده اند که منتظر پاسخ بانک مرکزی این کشور هستند.

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید