روزفخرفروشی معلولان درایران؛
تاریخ: 11:15 :: 2018/03/02
پرواز معلولان در «فیروز»/اشتغال ۲۰۰نفر در شرکت فیروز

جشن ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ نفرازکارکنان جدید شرکت فیروزدرحالی برگزار شد که بسیاری از کارآفرینان کشور با چالش‌های اقتصادی بسیار جدی مواجه هستند.

مهمترازهمه اینکه افرادی که در این مجموعه مشغول به کارشدند، افراد معلول و دارای محدودیت جسمی و بدنی هستند.
گروه بهداشتی فیروز باافتخار بیش از ۹۰ درصد کارکنان خود را از جامعه معلولان انتخاب کرده است. کاری که در شرایط معمول ناشدنی می‌نماید. اما در برابر اراده این گروه، نشد وجود خارجی ندارد.
آری در شرایطی که کشور به لحاظ اقتصادی، تولید و اشتغال، عدالت و آسیب‌های اجتماعی در معرض بحران قرار دارد، شرکت گروه بهداشتی فیروز بدون در نظر گرفتن بار مالی پرداخت حقوق همراه با عیدی و پاداش پایان سال، آئین جهاد اشتغال ۲۰۰ بعلاوه ۶۰۰ را باافتخار جشن گرفت.
: سید محمد موسوی “مدیرعامل شرکت گروه بهداشتی فیروز در این آئین از زیبایی‌های این کار بزرگ گفت.
“راه خدا از میان خلق می‌گذرد”، ” انسان هر چه محدودتر است، سازنده‌تر است”، ” صاحب سرمایه خداوند است و بی‌تفاوتی در مقابل چالش‌ها، مسلمانی نیست “، ” بدانید راه سرمایه‌داری الهی را از جدم علی (ع) آموختم ” و” امروز همه ما مدیون خون شهدا هستیم”. این‌ها بخشی از سخنان ” سید محمد موسوی” بود که او را بنیان‌گذار سرمایه‌داری الهی در جمهوری اسلامی ایران لقب داده‌اند.
وی با اشاره به اینکه فیروز کارخانه خدا است و ارزشمندترین سرمایه‌های این شرکت کارکنان آن هستند چراکه که معتقدیم بدن و جسم شما محدودیت دارد اما فکر انسان، دوستی و مهربانی‌های انسان نامحدود است، گفت: معتقدم راه خدا از میان خلق می‌گذرد و امروز به یاری خداوند متعال در سنگر اشتغال و توسعه این شرکت ۲۰۰ نفر را به جمع خود اضافه کرده است.


وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌های شرکت فیروز تا پایان شهریور سال آینده ۴۰۰ نفر را در قالب بازاریاب، مامورتحقیقات و فروش در استان‌های مختلف کشور به‌کارگیری می‌کنم که اولویت جذب با معلولان همان استان است.
موسوی که با لبخند بر صندلی چرخ‌دارش نشسته و در حال سخنرانی در جشن جهاد اشتغال خطاب به کارگران جدید معلول خود می‌گوید: من از شما خجالت می‌کشم و امیدوارم روزی معلول هرگز کارگری نکند، چراکه شعار ” انسان هر چه محدودتر است سازنده‌تر است “را با افکار و اندیشه شماها محقق می‌شود.
وی بابیان اینکه ما ثابت کردیم که معلولان جامعه به حقوقشان آشنا هستند و به مسئولان جامعه می‌گوییم “‘هر سازندگی از پس یک محدودیت به وجود می‌آید” با اعتمادبه‌نفس و خودباوری اظهار داشت: امروز کارخانه فیروز با توانایی معلولان به این درجه از کار و تولید رسیده است که برخلاف دیگر شرکت‌های تولیدی و صنعتی علاوه بر رونق کسب‌وکار و حفظ اشتغال، توانسته ۲۰۰ نیروی جدید را به‌کارگیری کند.
مدیرعامل شرکت گروه بهداشتی فیروز با تأکید بر این نکته که پارتی شما خدا است، چراکه معتقدم سرمایه‌داری خدایی به انسان اصالت می‌دهد، خاطرنشان کرد: حقوق شما همانند فرد سالم و قانون کار پرداخت می‌شود و حتی با توجه به شرایط فیزیکی معلولان، با ایجاد سالن‌های ورزش همراه با امکانات و تجهیزات بدن‌سازی درازای هر ۲ ساعت ورزش در قالب اضافه‌کاری به شما پرداخت می‌شود.
موسوی تصریح کرد: همچنین کارکنان معلول گروه بهداشتی فیروز درازای خواندن درس نیز در قالب اضافه‌کاری حقوق دریافت می‌کنند.


وی بابیان اینکه می‌توان در مقابل موانع ایستاد و کمر خم نکرد، گفت: ظرفیت ایجاد اشتغال همواره در شرکت فیروز وجود دارد چراکه معتقدیم در شرایطی که کشور با آسیب‌های مختلف اجتماعی ناشی از بیکاری مواجه است، نباید از اتوماسیون اداری و ماشین‌آلات به‌جای نیروی انسانی استفاده کرد.
وی ادامه داد: ما اثبات کرده‌ایم که معلولان محدودیت جسمی دارند اما توانمندند و این افراد بهترین نیروهایی هستند که در مقابل چالش‌ها ایستادگی می‌کنند.
بر اساس اعلام نتایج تحقیقات رسمی از کارکنان و کارگران بیش از ۱۰۰ شرکت تولید و صنعتی کشور ۶۵ درصد معتقدند که معلولان همانند افرا سالم توانایی انجام کاربرابر رادارند.
۲۵ درصد معتقدند که معلولان بهتر از افراد سالم احساس مسئولیت کرده و حتی بهتر کار می‌کنند و تنها ۱۰ درصد می‌گویند که افراد سالم بهتر از معلولان کار می‌کنند.
موسوی ادامه داد: ما اثبات توانمندی معلولان را در شرکت گروه بهداشتی فیروز به نمایش گذاشته‌ایم و در شرایطی که کشور با مشکلات مختلف اقتصادی مواجه است، این شرکت برخلاف دیگر شرکت‌ها که در مرحله تعطیلی، ورشکستگی و اخراج نیروها هستند، توانسته ۲۰۰ نیروی جدید از معلولان استان قزوین را بکار گیری کند.
صاحب سرمایه فیروز خداوند است
موسوی گفت: امروز با این روش تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان را در عمل نیز به اثبات رسانده‌ایم چراکه معتقدیم صاحب سرمایه خداوند است و بی‌تفاوتی در مقابل چالش‌ها مسلمانی نیست.

وی اظهار داشت: ضعف، محرومیت و نیازمندی در معلولان معنایی ندارد و باقدرت بیان می‌کنم که اگر مسئولان و دست‌اندرکاران موانع و مشکلات را سهل کنند، رشد و توسعه را خواهیم داشت.
وی گفت: سرمایه‌داران الهی خادمان مردم هستند و انقلاب جمهوری اسلامی نیز با پرچم اسلام و راه و منش حضرت علی (ع) برافراشته شده است.
موسوی گفت: که من خجالت می‌کشم که بنده حقیر را بنیان‌گذار سرمایه‌گذاری الهی عنوان می‌کنند، بدانید راه سرمایه‌داری الهی را از جدم علی (ع) آموختم و امروز همه ما مدیون خون شهدا هستیم.
وی اظهار داشت: امامت و عدالت محور انقلاب اسلامی است و شرکت فیروز با همین رویکرد شعار ” انسان هر چه محدودتر است، سازنده‌تر است ” را به اثبات رسانده است.
وی گفت: شرکت گروه بهداشتی فیروز با شکل دادن چندین نهاد مردمی اجتماعی در حال گسترش است چراکه معتقدیم علوم انسانی والاترین بخش امروز مسلمانان در جامعه جمهوری اسلامی ایران است.
وی گفت: به همین دلیل موفقیت‌های معلولان را باید جشن بگیریم و افتخارات آنان را همواره باید دیده و به‌صورت گسترده تبلیغات کرد.


موسوی در ادامه به اهمیت اجرای عدالت در بکار گیری معلولان در این شرکت اشاره کرد و گفت: گزینش‌ها در گروه بهداشتی فیروز بر اساس ضوابط و عدالت است و متقاضیان معلول قزوینی برای کاربر اساس این ۲ محور گزینش می‌شوند.

وی بابیان اینکه سازندگی ما در مادیات نیست بلکه معنوی است، گفت: امروز تا جایی پیش رفته‌ایم که مقام معظم رهبری از نبود عدالت اجتماعی در جامعه اسلامی ایران سخن می‌گویند، و این‌یک هشدار جدی است.
موسوی گفت: شرکت فیروز در سنگر اقتصاد و تولید به مقوله عدالت توجه جدی کرده و هرگونه اشتغال را بر اساس ضوابط و عدالت انجام می‌دهد.
وی بابیان اینکه در حال شکل‌دهی چندین نهاد مردمی ازجمله نهاد مردمی حمایت از معلمان کلاس اولی‌ها هستیم گفت: اگر بخواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم باید به معلمین بها دهیم زیرا کودکان مواد اولیه یک جامعه هستند و باید به‌درستی تربیت شوند و این یعنی اهمیت نقش معلمین کلاس اول …
وی از تشکیل نهاد مردمی حمایت از کارآفرینان خبر داد و گفت: امنیت اقتصادی مهم‌ترین خواسته کارآفرینان است و برای حل چالش‌های اجتماعی راه برون‌رفت دیگری به‌جز تقویت اشتغال وجود ندارد، بنابراین باید زمینه حمایت از کارآفرینان و برداشتن موانع داخلی از پیش روی آن‌ها فراهم شود.
وی همچنین از طراحی اپلیکیشن ضرورت تربیت فرزند در مادران خبر داد و گفت: علوم انسانی از طریق فعالیت‌های نهادهای مردمی را گسترش می‌دهیم.
یک نکته:
این بزرگ‌مرد بر روی ویلچر نشسته در بخش دیگری بدون تعارف با انتقاد از برخی مسئولان در حوزه تأمین اجتماعی و مالیات گفت: امروز اگر این شرکت در حال گسترش است و توفیقاتی در حوزه رونق اقتصادی و جذب نیرو دارد به خاطر این است که بدون حمایت‌های مالی دولت، مقابل کم‌لطفی‌های مسئولان کمر خم نکرده است.
موسوی گفت: امروز شرکت گروه بهداشتی فیروز بخش زیادی از انرژی خود را صرف موانع داخلی می‌کند و من از همین‌جا اعلام می‌کنم که داعشی های داخلی بیشتر از خارجی‌ها درصدد ایجاد موانع و مشکلات بر سر راه تولید و اشتغال هستند.

تمدن از محدودیت‌های انسان شکل‌گرفته است
استاندار قزوین که مهمان ویژه آئین پاسداشت اشتغال است در این مراسم ضمن قدردانی از سیدمحمدموسوی بابیان اینکه انسان‌ها به خاطر نیازهای خود تمدن، فرهنگ و جامعه را ساخته و مکان زندگی خویش را آباد کرده است، گفت: باید متناسب با نیازهای جامعه و مسائل و مشکلات موجود در آن همانند امام راحل به نهادسازی بپردازیم.
عبدالحمید زاهدی یکی از بارزترین اقدامات امام خمینی (ره) در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را نهادسازی متناسب با نیازهای جامعه عنوان کرد و ادامه داد: کانون توانا قزوین در نهادسازی متناسب با نیازهای جامعه معلولان بسیار خوب عمل کرده است.
وی ضمن قدردانی از موسوی به‌عنوان بنیان‌گذار کانون معلولان توانا در قزوین ادامه داد: استانداری از فعالیت‌های این کانون در تأسیس نهادهای مردمی حمایت همه‌جانبه می‌کند.
زاهدی گفت: ابتکار این نهاد در ایجاد کانون‌های معلمان توانا باهدف احیای جایگاه معلمان ارزشمندترین فعالیت انسانی و بستر گسترش علوم انسانی در کشور است.
وی همچنین با تأکیدی بر شعار ” انسان هرچه محدودتر است سازنده‌تر است ” افزود: محدودیت با خود خلاقیت می‌آورد و محدودیت‌ها در انسان سبب شد تا تمدن‌ها ساخته شود وگرنه انسان نیز همچون حیوانات و گیاهان در همان آغاز خلقت باقی می‌ماندند.
استاندار قزوین بابیان اینکه امروز کانون معلولان توانا توانمندی کسانی که توانمندی خود را از یاد برده بودند را به آنان یادآور کرده است، گفت: افراد معلول توانمندی انجام کارهایی رادارند که حتی افراد سالم نیز از پس آن برنمی‌آیند.

print

پاسخی بگذارید