گروه: اقتصادی
تاریخ: 23:58 :: 2020/08/02
۸۰ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران از پرداخت ۸۰ درصد مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: طبق آخرین آمار ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بهای گندم خریداری شده پرداخت نشده است.

علیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران  درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۷ میلیون تن گندم مازاد کشاورزان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به اینکه برداشت گندم در تمامی استان‌ها در حال انجام است، افزود: با توجه به روند فعلی خرید تضمینی پیش بینی می‌شود که میزان خرید به ۱۰ میلیون تن برسد که با این وجود دغدغه‌ای از حیث تامین نان مورد نیاز کشور وجود ندارد.

ایمانی از پرداخت ۸۰ درصد مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: روند فعلی خرید تضمینی نسبت به چند روز گذشته کمی با تاخیر انجام می‌شود به طوریکه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران باقی مانده است که امیدواریم شرکت بازرگانی دولتی و بانک مرکزی تلاش کنند تا مطالبات هر چه سریع‌تر پرداخت شود.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران قیمت منطقی خرید تضمینی هر کیلو گندم را با احتساب ۱۵ درصد سود برای کشاورز را ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و تورم، قیمت منطقی خرید تضمینی هر کیلو گندم باید اعلام شود تا جوابگوی معیشت کشاورزان باشد.


وی ادامه داد: برخی مسئولان اذعان ‌می‌کنند که کشاورزان محکوم به تولید هستند، در حالیکه به سبب نبود نقدینگی کشاورزان به تولید ضربه مهلکی وارد می‌شود چراکه آماده سازی هر هکتار کشت گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه در بردارد.

به گفته ایمانی، با وجود افزایش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت و کمبود نقدینگی، کشاورزان چاره‌ای جز کشت‌ محصول با بذر بوجاری و بدون کود مورد نیاز ندارند که این امر ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران تعادل قیمت، توسعه مکانیزاسیون، آموزش بهره برداران و ارائه تسهیلات ارزان قیمت را ابزار مهم خودکفایی گندم دانست و گفت: اگر دولت حمایت همه جانبه از تولید این‌محصول استراتژیک داشته باشد، خودکفایی استمرار خواهد یافت. در غیر این صورت همانند سال ۹۳ برای تامین نیاز کشور مجبور به واردات ۷ میلیون تن گندم خواهیم بود.

print

پاسخی بگذارید