تاریخ: 1:22 :: 2019/01/09
اروپا شیرنداد ؛لگد هم زد

محمدجواد ظریف دیروز یک بار دیگر در دهلی‌نو هم تأکید کرد که ایران منتظر اروپا نخواهد ماند و با شرکای سنتی خود همکاری خواهد کرد.

سرویس سیاسی اقتصاد شمال، ولی واقعیت این است که تهران هشت ماه بعد از خروج امریکا از برجام، با پایبندی به الزامات این توافق، همچنان منتظر عوایدی است که اروپاییان ادعا می‌کنند از مسیر کانال ویژه مالی به سمت ایران سرازیر خواهند کرد. دو شنبه شب بود که «مایا کوچیانچیک» سخنگوی فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک بار دیگر وعده نزدیک بودن گشایش کانال مالی را تکرار کرد که از ماه سپتامبر ۲۰۱۸ هرچند هفته یک بار تکرار شده است.
کوچیانچیک در کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل به خبرنگاران گفت: «در حقیقت این کاری است که از جانب کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در حال انجام است و طبق اطلاعاتی که ما از پیشرفت کار داریم، این فرآیند همچنان ادامه داشته و پیشرفت خوبی نیز تاکنون داشته است.» به گفته سخنگوی موگزینی، ساز و کار مالی ویژه موسوم به «اس. پی. وی» به زودی راه‌اندازی خواهد شد: «ما معتقدیم که این سازوکار در هفته‌های آینده راه‌اندازی می‌شود و اثرات مثبتی بر پیشبرد تعاملات تجاری با ایران خواهد داشت.»
سخنگوی موگرینی تأکید کرد، «این ساز و کار بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای (برجام) در زمانی است که ایران به تعهدات خود ذیل این توافق پایبند است.»‌هنوز ۲۴ ساعت از تکرار چندباره این وعده اروپاییان نگذشته بود که آن‌ها در اقدامی بی‌سابقه، یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را در فهرست «گروه‌های تروریستی» این اتحادیه قرار دادند تا ثابت کنند که حتی از رودررو شدن با دولت دوازدهم به عنوان بانی برجام هم ابایی ندارند.
وزیر خارجه دانمارک ابتدا در توئیتی اعلام کرد که اتحادیه اروپا با تحریم «یکی از نهاد‌های اطلاعاتی ایران» در ارتباط با اتهام «طرح ترور در خاک اروپا» موافقت کرده و ساعاتی بعد، وزارت خارجه دانمارک با صدور بیانیه‌ای با ارائه جزئیات بیشتر از تصمیم اتحادیه اعلام کرد اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است که یکی از واحد‌های وزارت اطلاعات ایران را در فهرست «گروه‌های تروریستی» این اتحادیه قرار دهد.
بر اساس گزارش وزارت خارجه دانمارک، علاوه بر قرار گرفتن یکی از واحد‌های معاونت امنیت وزارت اطلاعات در فهرست تروریسم اروپا، دو نفر از کارکنان «معاونت امنیت» وزارت اطلاعات ایران، نیز در این فهرست قرار گرفته‌اند.
وزارت خارجه دانمارک گفته که این تصمیم اتحادیه اروپا در واکنش به «طرح‌های خنثی‌شده تروریستی در فرانسه و فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در دانمارک و اروپا» انجام شده است؛ ادعایی که ایران بار‌ها آن را رد کرده است.
وزیر خارجه دانمارک گفته است پیش از این «سرویس‌های اطلاعاتی هیچ کشور دیگری در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا قرار نگرفته‌اند.» بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک اقدام اتحادیه اروپا را «یک پیروزی بزرگ» و «پیامی روشن» خوانده که به گفته او که نشان می‌دهد «اروپا چنین رفتاری را نخواهد پذیرفت». تا لحظه تنظیم این خبر در شامگاه سه شنبه وزارت خارجه و اطلاعات هیچ واکنشی به تصمیم اتحادیه اروپا نشان ندادند.
بلافاصله بعد از تصمیم اتحادیه اروپا «استیف بلاک» وزیر خارجه هلند نیز تریبون به دست گرفت و در سخنانی مدعی شد که ایران مسئول قتل دو فرد مخالف نظام ایران است که ساکن این کشور بودند. استیف بلاک مدعی شد که ایران در پشت پرده دو ترور سیاسی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ بوده است.
منبع:جوان
print

پاسخی بگذارید

*

code