تاریخ: 2:56 :: 2019/01/26

روز پنجشنبه یکی از مقام‌های ارشد دولت امریکا اعلام کرد که این کشور به‌دنبال قطع درآمد نفتی دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا است و در نظر دارد این درآمد را به خوان گوآیدو، رهبر مخالفان دولت اختصاص بدهد.

سرویس بین الملل اقتصاد شمال ،با تندتر شدن دور التهابات و تحولات ونزوئلا، فرصت برای تحقق بخشیدن به سیاست‌های مداخله جویانه برخی قدرت‌های خارجی مهیا شده است تا با بهره گرفتن از آب گل آلود اعتراضات مردمی، سناریوی کودتا از راه دور را پیگیری کنند و تداوم سیاست‌های منفعت طلبانه‌شان را در خواسته‌ها و نیازهای مردم بکاوند. با وجود آنکه دولت ونزوئلا همچنان بر سر کار است و هیچ انتخاباتی هم برگزار نشده، اما برخی کشورهای غربی علیه دولت این کشور دست به اقداماتی زده‌اند که تفرقه را میان مردم تشدید می‌کند و با اعلام حمایت از رهبر مخالفان که خود را رئیس جمهوری تازه این کشور معرفی کرده است مروج بی‌ثباتی‌ای هستند که در نهایت دامنگیر مردم خواهد شد. در پی کشته شدن دست کم 26 نفر‌ طی اعتراضات، سازمان ملل از کشورها خواسته با مداخله و تهییج معترضان، دامنه خشونت و آشوب را بیش از این گسترش ندهند.
پشت به عرف دیپلماتیک
به‌گزارش سی‌ان‌ان، روز پنجشنبه یکی از مقام‌های ارشد دولت امریکا اعلام کرد که این کشور به‌دنبال قطع درآمد نفتی دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا است و در نظر دارد این درآمد را به خوان گوآیدو، رهبر مخالفان دولت اختصاص بدهد. امریکا که پیش از این صراحتاً حمایت خود را از موج معترضان علیه دولت مادورو اعلام کرده بود و حتی مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری امریکا، مادورو را دیکتاتور خطاب کرده بود، این بار پا را چندین قدم فراتر گذاشته تا فراتر از عرف و قواعد دیپلماتیک علناً از سیاست‌های مداخله جویانه خود پرده بردارد. از دست دادن این منبع درآمد برای دولت مادورومی تواند چالش‌های بسیار بزرگی بر سر راهش قرار دهد و اقتصاد این کشور را بیش از پیش نابود کند. پیش از این منبعی آگاه اعلام کرده بود، کاخ سفید همچنین تحریم‌هایی را علیه صنعت نفت ونزوئلا آماده کرده که شامل تحریم کامل واردات نفت ونزوئلا است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی امریکا، شرکت‌های شورون، PBF Energy، والرو و سیتگو که متعلق به شرکت PDVSA است، بزرگترین پالایشگاه‌های امریکایی هستند که نفت ونزوئلا را خریداری می‌کنند. به‌گزارش ایسنا، بنا بر آمار رسمی امریکا، واردات نفت این کشور از ونزوئلا در دسامبر به حدود ۵۷۴ هزار بشکه در روز رسید که تقریباً ۴۰ درصد در مقایسه با واردات ۸۵۰ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز در ژوییه سال ۲۰۱۶ کاهش داشت. واردات نفت امریکا از ونزوئلا در فوریه سال ۲۰۱۸ به رکورد اندک ۴۰۹ هزار و ۱۵۰ بشکه در روز سقوط کرده بود.
دونالد ترامپ، ریاست جمهوری امریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد که گوایدو را به به‌عنوان ریاست جمهوری ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد و حتی از سایر کشورها نیز خواست که او را به رسمیت بشناسند. به گزارش یورونیوز، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا قصد دارد امروز در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، که با درخواست این کشور برگزار می‌شود، درباره موضع امریکا در برابر تحولات ونزوئلا توضیحاتی بدهد. اما روسیه اعلام کرده بود مخالف برگزاری این نشست و دخالت کشورهای خارجی در مسائل داخلی ونزوئلا است.
پس از آنکه مواضع خصمانه امریکا علیه دولت مادورو آشکار گشت، دولت ونزوئلا تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را قطع کند. در همین راستا خبر داد که در نظر دارد کنسولگری‌ها و سفارتخانه خود را در امریکا تعطیل کند و دیپلمات‌های خود را به کشور فراخواند. در پی ضرب الاجل 72 ساعته ونزوئلا به دیپلمات‌های امریکایی برای ترک خاک این کشور، وزارت خارجه امریکا به برخی از دیپلمات‌‌هایش در سفارت دستور داد ونزوئلا را ترک کنند و از شهروندان خود خواست در این کشور باقی نمانند.
انگلیس نیز در این مسیر هم قدم امریکا شد تا با اعلام حمایت از رهبر مخالفان، بر طبل نفاق بکوبد. انگلیس ضمن ابراز این ادعا که انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا آزاد و عادلانه نبوده از گوآیدو، رئیس کنگره تحت کنترل مخالفان که خود را رئیس ‌جمهوری موقت نامیده حمایت کرد. جوزپ بورل، وزیر خارجه اسپانیا هم با اعلام حمایت از گوآیدو رویکردی محتاطانه‌تر اتخاذ کرد و گفت: «ونزوئلا باید هرچه زودتر انتخابات برگزار کند و اتحادیه اروپا باید از انتخابات زودهنگام حمایت کند تا مردم این کشور تصمیم خود را بگیرند. ما خواهان اتحاد در عمل برای تضمین تحقق خواست دموکراتیک و آزاد مردم ونزوئلا با تضمین‌های لازم هستیم. برای این هدف باید انتخابات برگزار شود.» برزیل، آرژانتین و شیلی نیز از جمله کشورهایی هستند که از گوآیدو اعلام حمایت کرده‌اند.
سرنوشت مردم، در دست مردم
اما چین، ترکیه و سوریه نیز به روسیه پیوستند تا همگی امریکا را به خاطر رفتار خارج از عرف خود سرزنش کنند و از این کشور بخواهند سرنوشت مردم ونزوئلا را به خودشان واگذار کند. هر یک از این کشورها در بیانیه‌ای اعلام کردند از مادورو برای حفظ آرامش و پاسخگویی به حقوق مردمی حمایت می‌کنند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در گفت‌و‌گویی تلفنی با همتای ونزوئلایی خود گفت، دخالت کشورهای دیگر ناقض هنجارهای اساسی قوانین بین‌المللی است و حمایت خود را از او اعلام کرد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم با توجه به حوادث سیاسی داخلی اخیر ونزوئلا و دخالت‌های علنی و نامشروع امریکا در امور آن کشور، گفت: «جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی همچون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می‌کند. ما امیدواریم هر گونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با به‌کارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز، هر چه سریع‌تر حل و فصل شود». استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: «مقام دبیرکل بر لزوم آغاز مذاکرات جامع و آرام میان تمامی جناح‌ها در ونزوئلا برای بررسی دلایل بحران در این کشور تأکید کرد.»
جنبش حزب‌الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تلاش برای به راه انداختن کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا، امریکا را به دخالت‌های آشکار برای ایجاد بی‌‌ثباتی در این کشور متهم کرد. فلسطین و سوریه هم که با تجربه مداخله نیروهای بیگانه در تاریخ خود آشنا هستند از قدرت‌های غربی خواستند این کشور را بیش از این گرفتار آشوب و بحران نکنند.
دولت کوبا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کودتا که با حمایت امریکا و قدرت‌های غربی شکل گرفته، به ضرر مردم خواهد بود و گره‌ای کور بر اوضاع و احوال آنها می‌نشاند. این کشور حمایت خود را از دولت قانونی کنونی ونزوئلا اعلام کرد و خواستار تحقق نیازهای مردمی شد.
مادورو در حالی با بزرگ‌ترین چالش دوران سیاسی‌اش دست و پنجه نرم می‌کند که اوایل همین ماه برای بار دوم در کسوت ریاست جمهوری سوگند یاد کرد و به مردم وعده داد که با بحران اقتصادی مبارزه خواهد کرد. او برای برون رفت کشورش از بحران سیاسی کنونی، موافقت خود را با پیشنهاد مکزیک و اروگوئه مبنی بر مذاکره با مخالفان برای یافتن راه حل اعلام کرد.
ارتش این کشور نیز با ابراز وفاداری به رئیس جمهوری، اعلام کرد در مسیر تلاش برای خروج از بحران در کنار دولت ایستاده است. این اعلام وفاداری در شرایطی است که برخی افسران ارتش با دولت مادورو دچار چالش شده‌اند و از سیاست‌های او ناراضی هستند. بحران اقتصادی‌ای که این کشور به آن گرفتار شده، بسیاری از مردم را از سیاست‌های کنونی دولت ناراضی کرده است و فوج فوج ونزوئلایی رهسپار مرزهای آن شده‌اند تا آینده‌ای روشن‌تر را در خارج از سرزمین مادری‌شان پیدا کنند. اما برخی تحلیلگران اعتقاد دارند، کودتایی که بدون خواست و اراده مردم و با حمایت قدرت‌های بیگانه راه به قدرت پیدا کند، قادر نخواهد بود مردم را به خواسته‌هایشان برساند.

منبع:ایران

print

پاسخی بگذارید

*

code