تاریخ: 7:28 :: 2017/11/15

ارتش زیمبابوه اعلام کرد که قدرت را از رابرت موگابه رئیس ‌جمهوری ۹۳ ساله این کشور گرفته است و او و خانواده اش در امنیت هستند.

به گزارش روزچهارشنبه اسکای نیوز عربی، ارتش زیمبابوه اعلام کرده قدرت را از رابرت موگابه رئیس ‌جمهوری ۹۳ ساله این کشور گرفته اند و بیشتر در جستجوی جنایتکاران هستند.

براساس این گزارش، ژنرال مویو رئیس ستاد لجیستیک ارتش زیمبابوه در نطقی که از تلویزیون ملی این کشور پخش شد، گفت که ارتش کودتا نکرده و بیشتر در جستجوی جنایتکاران است.

وی تاکید کرد که اقدام نظامیان بیشتر برای غلبه بر بحران فزاینده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زیمبابوه بوده و بعد از ماموریت ارتش، کشور به حالت عادی باز می گردد.

به گفته این مقام ارتش زیمبابوه، رابرت موگابه رئیس جمهوری این کشور و خانواده‌اش در سلامت هستند.

براساس این گزارش، نیروهای ارتش زیمبابوه در خیابان‌های هراره پایتخت این کشور مستقر شده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده است که نظامیان زیمبابوه منطقه‌ای که مقامات دولتی زندگی می‌کنند را با نیروهای زره‌ پوش محاصره کرده‌اند.

ژنرال چیوا‌نگا فرمانده ارتش زیمبابوه روز دوشنبه در بیانیه‌ای خواستار توقف پاکسازی مقام‌های ارشد حزب حاکم شده بود.

گزینه اصلی جانشینی موگابه، منانگاگوا معاون رئیس‌جمهوری بود که از کار برکنار شد و از زیمبابوه گریخت. ارتش از منانگاگوا حمایت می‌کند.

حزب حاکم، ژنرال چیوا‌نگا فرمانده ارتش را به خیانت متهم کرده بود.

رابرت موگابه از سال ۱۹۸۷تاکنون، رئیس‌جمهوری زیمبابوه است.

ورود ارتش به صحنه سیاسی زیمبابوه به دنبال تنش های اخیر بین رابرت موگابه و فرماندهی ارتش این کشور رخ داده است. رئیس جمهوری زیمبابوه هفته گذشته امرسون منانگاگوا معاون خود را از کار بر کنار کرده بود.

ساکنان هراره سه شنبه شب از شنیده شدن صدای تیراندازی شدید در نزدیکی محل اقامت رابرت موگابه سخن گفته بودند.

همزمان دولت این کشور از بازداشت ایگناتیوس چومبو وزیر دارایی خبر دادند.

print
برچسب ها:

پاسخی بگذارید

*

code