تاریخ: 20:23 :: 2022/01/05
انتقال گاز ترکمنستان از طریق ایران به آذربایجان آغاز شد

در چارچوب توافقنامه سه جانبه با ایران و ترکمنستان، گاز از دو جهت به آذربایجان منتقل می شود.

به گزارش اسپوتنیک، آذربایجان دریافت گاز ترکمنستان را در چارچوب توافقنامه سه جانبه با ایران و ترکمنستان در مورد سوآپ تحویل سوخت آبی آغاز کرد.
ابراهیم احمدوف، معاون اداره برگزاری رویدادها و روابط عمومی شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام نمود که انتقال گاز ترکمنستان از طریق ایران به آذربایجان آغاز شد. یکی از مقامات در این خصوص گفت: بر اساس این توافق، انتقال گاز از مرز ایران و آذربایجان آغاز شده است.
به گفته وی، گاز از دو مسیر به آذربایجان منتقل می شود.
احمدوف نماینده اداره برگزاری رویدادها و روابط عمومی شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) در ادامه گفت: “یک مسیر جمهوری خودمختار نخجوان است، جایی که گاز از قبل شروع به جریان کرده است”.
وی افزود: مسیر دیگر آستارا در مرز ایران است. در مسیر دوم، آمادگی فنی مشترک برای دریافت گاز با متخصصان ایرانی در حال انجام است و فکر می کنیم در آینده نزدیک انتقال گاز به آستارا، یعنی به خاک اصلی آذربایجان آغاز شود.
وی تصریح کرد: مجموع حجم گاز در هر دو مسیر کمی بیش از ۴ میلیون متر مکعب خواهد بود.
احمدوف همچنین خاطرنشان کرد که عملیات سوآپ بین باکو و تهران برای تامین گاز به نخجوان پیش از این انجام شده است.
وی ادامه داد: بر اساس اصل سوآپ، گاز آذربایجان از طریق آستارا به ایران می‌رفت و ایران نیز همین حجم‌ را به نخجوان منتقل می‌کرد و از ابتدای سال جاری بر اساس توافق‌نامه جدید، یعنی با هزینه‌ای که انجام می‌شد، عرضه می‌شد.
print

پاسخی بگذارید

*

code