تاریخ: ۲۲:۰۸ :: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

رییس جمهور با اعلام اینکه مصوبه ادغام چند بانک نظامی نهایی و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است، افزود: گزارش امروز بانک مرکزی امیدوارکننده بود.

به گزارش اقتصاد شمال ،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز (سه شنبه) و در پنجاه و هشتمین مجمع بانک مرکزی میلاد صدیقه کبری (س)، روز مادر و روز زن را به همه ملت ایران تبریک گفت و اظهار داشت: گزارشی که امروز در جلسه مجمع شنیدیم، برای من امیدوار کننده بود.

وی افزود: آمریکا همه توان خود را در مسئله تحریم علیه سیستم بانکی، فروش نفت و سایر زمینه های اقتصادی کشور گذاشته است. رییس جمهور تصریح کرد: امروز خط مقدم ما برابر آمریکا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی و بیژن زنگنه وزیر نفت هستند، البته سایر وزرای اقتصادی هم در خط دوم هستند اما خط اول مربوط به این سه نفر است.

رییس جمهور با قدردانی از سه نفر یاد شده به خاطر ایستادگی و توانمندی شان اظهار داشت: البته سایر دستگاه ها مانند سازمان برنامه و وزارت اقتصاد نیر زیر فشار هستند، اما عمده فشار متوجه این سه نهاد است.

روحانی با بیان اینکه با وجود تحمل سختی ها، اما موفقیت های بسیار خوبی هم داشتیم و باید این دو را در کنار هم قرار دهیم، تصریح کرد: ما هم سختی داریم و هم مردم توقعات درستی دارند، اما پیشرفت های خوبی هم داشته ایم و مردم باید آنها را بدانند.

وی ادامه داد: این پیشرفت ها متعلق به مردم است. اگر وزارت خارجه یا بانک مرکزی کاری می کنند متعلق به مردم است. همه این تلاش ها، متعلق به ملت ایران است اما هر کسی در حد مسئولیت خود بار سنگینی را بر دوش دارد.

رییس جمهور با اشاره به رشد اقتصادی در شرایط فشار اقتصادی گفت: در شرایط تحریم قائدتا باید شرایط کشور ما مطلوب نباشد، اما تراز تجاری ما در ۱۱ ماه اخیر مثبت است و بر اساس آمارها ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم و ۳۸ میلیارد دلار واردات داریم و بر همین اساس تراز ما مثبت ۱.۵ است که نشانه خوبی است.

وی ادامه داد: واردات در بخش‌هایی مثل کالاهای اساسی بیشتر شده و در برخی زمینه ها واردات کاهش پیدا کرده و منابع ارزی ما برای تامین نیازهای وارداتی مشکلی ندارد. روحانی درباره موفقیت‌های حقوقی بانک مرکزی و دولت گفت: یکی از مهم ترین دستاوردها و موفقیت‌های حقوقی ایران در برابر آمریکا بوده و ما توانستیم سه بار موفق شویم و آمریکا شکست بخورد؛ یک بار دادگاه صلاحیت خود را در زمینه محکوم سازی تحریم‌ آمریکا و خروج از برجام تایید کرد و بعد از آن از دادگاه خواستیم تا قرار موقت صادر کند و به نفع ایران رای صادر شد.

روحانی افزود: ما در دادگاه بین المللی موفق شدیم و در سومین بار دادگاه به نفع ایران برای ۲ میلیارد پول ضبط شده بانک مرکزی و مردم ایران رای صادر کرد که موفقیتی بزرگ بوده است. همچنین دو بار در دو دادگاه مهم اروپایی ما موفق شدیم و ۱.۶ میلیارد پول ضبط شده بانک مرکزی از توقیف خارج شد.

وی با اشاره به همکاری همه نهادها در حوزه اقتصاد خاطر نشان کرد: ما در صحنه سیاسی و بین المللی  موفق هستیم؛ ما در منطقه کار بزرگی انجام داده‌ایم و این کار توسط همه نیروهای مخلص انجام شده که بخشی از آن توسط سپاه، وزارت امور خارجه و فعالین اقتصاد کشور بوده است.

رییس جمهور با بیان اینکه بشار اسد برای تشکر از مردم و دولت ایران شب گذشته به تهران سفر کرد، گفت: روز گذشته رییس جمهور سوریه از دمشق به تهران آمد و خدمت مقام معظم رهبری آمدند و ملاقات داشتیم؛ وی تاکید داشت که صرفا برای تشکر از رهبر، دولت و مردم ایران به دلیل کارهای بزرگی که در کنار یکدیگر در حال انجام دادن هستیم سفر کرده است.

وی درباره مدعیان افزایش نقدینگی اظهار داشت: برخی مدعی هستند که نقدینگی افزایش بسیار زیادی داشته اما ما امروز در آمار و ارقام دیدیم که رشد نقدینگی تا اول دولت یازدهم از سال ۸۲ تا ۹۱ بالغ بر ۲۷ درصد بوده، اما از ابتدای دولت یازدهم رشد نقدینگی تا به امروز ۲۳.۸ درصد رشد داشته است.

روحانی تاکید کرد: دولت یازدهم و دوازدهم توانست نقدینگی را کنترل و در پایه پولی ما حرف مهمی دارد؛ قبل از این دولت پایه پولی بر اساس میزان استقراض دولت یا همان طلب کاری بانک مرکزی از دولت بوده و با توجه به خطر بسیار زیاد افزایش پایه پولی برای کشور، در حال حاضر در صورتی که پایه پولی بالا می‌رود به خاطر استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی است و بانک‌ها باید تلاش کنند تا از پایه پولی به منظور عدم فشار به اقتصاد و بانک مرکزی استفاده کنند.

رییس جمهور تاکید کرد: مطالبات بانک ها از بانک مرکزی در ماه‌های اخیر کاهشی بوده که مسئله بسیار مهمی بوده است. وی ادامه داد: بانک‌ها در زمینه عدم استفاده از منابع بانک مرکزی تلاش کردند؛ وضع بانک‌های دولتی بهتر از بانک‌های خصوصی و سیاست‌های اصل ۴۴ است.

روحانی در ادامه افزود: اضافه برداشت را باید بانک ها و بانک مرکزی کنترل کنند که نهایتا به پایه پولی بر  می گردد. موفقیت بانک مرکزی در مسئله موسسات اعتباری غیر مجاز اتفاق بزرگی بود که توانست یک بلای بزرگ برای مردم را برطرف کند.

رییس کل قبلی بانک مرکزی فشارهای زیادی را تحمل کرد تا بتواند تکلیف موسسات مالی را حل و فصل کند. در آن زمان شاهد بودیم که نامه هایی با بیش از ۱۰۰ امضا برای فشار به سمت بانک مرکزی هدایت می شد. این کار بزرگ انجام شده و در حال حاضر نیز برنامه های تکمیلی را در دست اجرا داریم.

وی ادامه داد: هرچند موسسات مالی پایه پولی را بالا بردند، اما با سیاست های اجرا شده توانستیم همه چیز را حل و فصل کنیم و به تعادل برسانیم. البته این معضل مربوط به این دولت نبود و شکل گیری این موسسات به سال ۸۲ بر می گردد و بار آن به دوش دولت فعلی افتاد. در جلساتی که با شورای سران سه قوه برگزار کردیم مصوب کردیم که مشکلات جاری را حل و فصل کنیم و در این زمینه مصوبه هایی نیز داشتیم.

روحانی افزود: بانک مرکزی باید نظارت بر بانک ها را افزایش دهد و تصمیمات نیز بر اساس چارچوب های تعیین شده اجرا شود. مردم باید بدانند که همزمان با فشارهای اقتصادی دشمن، اصلاح بانک ها را نیز انجام دادیم که دستاورد بزرگی را در جهت سالم سازی فضای فعلی شکل داده است.

رییس جمهور تاکید کرد: بزودی چند بانک نیروهای مسلح با هم ادغام می شوند و در نظر داریم این مسئله تا پایان سال انجام شود و مصوبات آن انجام شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته که باید نهایی و عملیاتی شود.

وی گفت: بانک مرکزی بار مسئولیت سنگینی دارد که با کمک دولت باید فشارهای فعلی را مدیریت و اصلاح کنیم. اگر عده ای بخواهند دور کشور را دیوار بکشند کار دولت را سخت می کنند به همین خاطر از همه خواهش می کنیم که با هر ایده و عقیده ای دور دولت دیوار نکشید و بگذارید دولت کار خودش را انجام دهد و باید این دیوارها حذف شود.

بدون ارتباط بانکی نمی‌توان تجارت کرد

وی با طرح این سوال که چرا در مجامع پولی و بانکی در دنیا شرکت می کنیم؟ پاسخ داد: ما می خواهیم تحولات بانک ها و سیستم بانکی را ببینیم و با آنها رابطه برقرار کنیم. مگر بدون ارتباط مالی و بانکی با دنیا می توانید نفت بفروشید یا کالایی را وارد کنید؟ نمی توانیم با چمدان تجارت کنیم. نمی شود ده ها میلیون تُن نهاده های دامی را چمدانی وارد کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه اگر رابطه ایران با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) قطع شود، فعالیت بانکی کشور در سطح دنیا با مشکل مواجه می شود، اظهار داشت: اگر یک کارشناس و مسئول بانکی در این حرف من تردید دارد، حتما بعدازظهر مصاحبه کند. اگر این لوایح چهارگانه که ۲ لایحه آن تصویب شده، تصویب نشود، هیچ تاثیری در رابطه بانک های ما با دنیا ندارد.

وی ادامه داد: تمام کشورهای دنیا در یک نظامی و گروهی شرکت کرده اند، یعنی هیچ کدام عقل و تدبیر نداشته اند؟ یعنی دولت ایران هم که لایحه داده، تدبیر نداشته؟ مجلس که تصویب کرده تدبیر نداشته؟ و شورای نگهبان هم تدبیر نداشته؟ اینطور نمی شود که کشور را دست ۱۰-۲۰ نفر داد و بگوییم هر تصمیمی گرفتید ما تابع هستیم.

رییس جمهور تاکید کرد: صاحب این کشور ملت هستند و حتما ملت، بانک مرکزی و بانک های کشور درباره این موضوع حرف خواهند زد. اگر نتوانستیم روابط تجاری مان را با دنیا انجام دهیم، مشکل در قیمت به وجود خواهد آمد.

روحانی خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد گوشت قرمز و ۱۰۰ درصد گوشت مرغ در داخل کشور تولید می شود، اما به خاطر اینکه برای دو تا سه هفته در نقل و انتقال پول مشکل داشتیم، ورود ۱۰ درصد گوشت قرمز وارداتی به مشکل خورد و در بازار تاثیر خود را گذاشت.

وی با طرح این موضوع که چرا نمی توان گوشت وارد شده به گمرکات کشور را ترخیص کرد، گفت: برخی واقعیت ها را به مردم نمی گویند و می گویند به خاطر مدیریت دولت است اما این شما هستید که مشکل را به وجود آورده اید.

رهبری هیچ مخالفتی با لوایح ۴ گانه FATF ندارند

روحانی با بیان اینکه در کشور تصمیم گیر اصلی دولت، مجلس یا رهبری هستند، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب چندین بار به من گفتند که مخالفتی با لوایح ۴ گانه FATF ندارند. پس چه کسی مخالف است؟ دولت لایحه داده و مجلس تصویب کرده است.

وی خطاب به مدیران عامل بانک ها و مدیران نظام بانکی گفت: همه شما باید صحبت کنید و مصاحبه کنید. یک تحریم آمریکا درست کرده و یک تحریم هم سلیقه برخی می خواهد درست کند. این به نفع کشور و مردم نیست و بگذاریم مسائل حل شود تا جلو برویم.

رییس جمهور ادامه داد: اگر خودمان در داخل کشور خودمان را تحریم نکنیم و احترام همدیگر را نگاه داریم، از فشار اقتصادی و تحریم عبور خواهیم کرد. روحانی بار دیگر از مدیران عامل بانک ها و مدیران نظام بانکی خواست تا حرف حق و واقعیت ها را درباره لوایح FATF به مردم بگویند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره نقش بانک ها و بانک مرکزی در تولید و اشتغال اظهار داشت: حتما اگر فعالیت بانک ها نباشد، تولید کاهش پیدا می کند. رییس جمهور با بیان اینکه وزیر صنعت به طور دائم به دنبال تامین سرمایه در گردش بنگاه های و کارخانه های صنعتی است، گفت: اعلام کردیم که هر بنگاهی بتواند ظرف یک سال و با فروش محصولات، تسهیلات را بازگرداند می تواند برای تامین سرمایه در گردش خود تسهیلات بگیرد و برای این موضوع ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفتیم.

روحانی ادامه داد: در سایه تولید، اشتغال در صنعت، کشاورزی و خدمات به وجود می آید. موضوع دیگر تولید مسکن است که ما روی آن تاکید داریم و می خواهیم تحولی در این موضوع به وجود بیاورد تا هم قیمت را مهار و هم اشتغال ایجاد کند و هم مشکل مردم را حل کرده و آنها را خانه دار کند.

وی افزود: با تلاش بانک ها و بانک مرکزی، به دنبال رونق تولید و افزایش صادرات هستیم. در شرایط ارزی کشور ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم و باید راه هایی را پیدا کنیم تا صادرکنندگان بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور کنند.

روحانی تاکید کرد: دولت از فعالیت بانک مرکزی و بخش اقتصاد در شرایط کنونی و با مشکلات فعلی راضی است. رییس جمهور تصریح کرد: کار اصلی بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملت ایران مهار تورم و ایجاد شرایط لازم برای رشد است. تمامی این مسائل در چند ماه گذشته بهتر شده و تورم تولیدکننده و مصرف کننده کاهشی بوده است.

وی اعلام کرد: تورم ماهانه در شهریور و مهر ۷ واحد درصد در یک ماه بود و در ماهی ۱.۸ درصد بوده است. البته در بهمن روند حرکت ما کاهشی نبوده است. اگر روند کاهشی را ادامه دهیم، می توانیم تورم را کنترل کنیم.

روحانی با بیان اینکه افتخار دولت یازدهم و دوازهم این بود که سال ۹۵ تورم کشور بعد از ۲۶ سال تک رقمی شد، افزود: تورم امسال ۲۳ درصد شده و امسال آن امتیاز تک رقمی را از دست داده ایم. رییس جمهور تصریح کرد: سال آینده، سال مهار تورم است. باید رشد تورم را کنترل کرده و کاهش دهیم. با آنچه در این چند ماه دیدیم این موضوع کاملا امکان پذیر است.

روحانی گفت: هدف اصلی سال ۹۸ کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی است؛ هر چند بر اساس آمارها رشد در ۲ سال گذشه خوب بوده است. رییس جمهور افزود: باید برای سال آینده نیز باید هزینه رشد را کنترل کنیم.

رییس جمهور در ادامه اظهار داشت: در زمینه ارزی نیز تعادل قیمت ارز مهم است و کار بانک مرکزی برای شکل گیری این متعادل سازی بشدت سخت و دشوار است که در این زمینه با تلاش های صورت گرفته شاهد هستیم که بازار به سمت تعادل قیمت ارز در حرکت است و برای این هدف باید همه بانک ها، صادرکننده ها، سیاست خارجی و همه کمک کنند تا این روند ادامه پیدا کند تا قیمت ارز منطقی، متعادل و قابل قبول شود.

print

پاسخی بگذارید