اظهارات جنجالی موسوی خوئینی ها درباره هاشمی رفسنجانی
تاریخ: 2:15 :: 2019/01/15

حجت الاسلام سید محمد موسوی خوئینی ها دبیر مجمع روحانیون مبارز در یک گفت و گو، ادعاهایی جنجالی را درباره مواضع مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی مطرح کرد.

به گزارش اقتصاد شمال ،خوئینی ها که از او به عنوان یکی از رهبران جریان اصلاحات در کشور یاد می شود، در مصاحبه با ایرنا گفت: اگر آقای هاشمی معتقد بود کاری باید انجام شود، دیگر هیچ مانعی را بر سر راه نمی‌پذیرفت؛ چه این مانع قانون باشد، چه اشخاص و حقوق دیگران. هر حقی را در قبال این حقی که معتقد بود باید زنده کرد، نادیده می‌گرفت. خوئینی در ادامه گفت: هاشمی معتقد بود افراد و گروه‌های مزاحم را باید با سخنرانی کردن، نهیب زدن یا محدود کردن از سر راه برداشت.
دیدگاه هاشمی درباره انتخابات 76
خوئینی که در قسمت اول این مصاحبه نیز ادعاهایی درباره دیدگاه  مخالف امام موسی صدر  و شهید چمران درباره انقلاب اسلامی مطرح کرده بود، ادامه داد: در انتخابات سال 76، زمانی متوجه شدیم خبرهایی می‌آید که بالاخره می‌خواهند یک جوری بازی انتخابات را به هم بزنند و بناست همان کسی را که می‌خواهند، روی کار بیاورند. من و آقای کروبی رفتیم خدمت آقای هاشمی… به ایشان گفتیم پرس‌وجو کنید ببینید اگر تمایل به یک فرد دیگری هست، از آن جا که آقای خاتمی هم دنبال پست و مقام نیست، کنار بکشد. وی ادامه داد: آقای هاشمی در پاسخ گفت اتفاقا من با آقای خامنه‌ای این جا اختلاف نظر دارم. آقای خامنه‌ای نظرش این است که باید انتخابات خیلی پرشور باشد و مردم همه بیایند و هرچه مردم بیشتر بیایند بیشتر تأیید نظام است اما من می‌گویم آقا شما بگویید نظرتان چه کسی است، ما همه می‌رویم کار می‌کنیم که همان بشود. آقای هاشمی معتقد بود، بالاخره یک رئیس جمهور لازم داریم، آقای خامنه‌ای بگوید چه کسی بشود یا با هم توافق کنیم که چه کسی بشود، ما تلاش می‌کنیم که همان بشود.باید بگویم آن خطبه نماز جمعه هم در مغایرت با صحبتی که داشتیم نیست. بعضی فکر می کنندایشان در حمایت از آقای خاتمی آن خطبه را خواند در حالی که ما بعد از آن خطبه جلسه ای  داشتیم. عضو مجمع روحانیون مبارز در پاسخ به سؤال خبرنگار که  گفت اما آقای هاشمی در میان روحانیون سیاسی، رکورددار کاندیداتوری انتخابات بود و خودش را بارها در معرض رأی مردم قرار داد و با حضورش سعی کرد عرصه رقابت انتخاباتی را گرم نگه دارد و باعث شور انتخاباتی شود. این ها چطور با نگاهی که شما می‌گویید قابل جمع است؟ گفت: بله، بعضی مواقع هم رأی نیاورد ولی شما جوری حرف می زنید که گویا آقای هاشمی برای گرم نگه داشتن انتخابات نامزد می شده است، ایشان هم مانند دیگران برای رئیس جمهور شدن یا نماینده مجلس شدن وارد عرصه انتخابات شده است. وی افزود: من اصلا نمی‌خواهم بگویم که آقای هاشمی می‌خواست در ایران انتخاباتی نباشد یا رأی مردم به نظرش اعتبار و ارزشی نداشت. بیشتر یک عملگرا بود.
هاشمی هیچ وقت در خط اعتدال نبود
دبیر مجمع روحانیون در بخش دیگری از این مصاحبه با بیان این که آقای هاشمی هیچ‌وقت در عمرش در خط اعتدال نبود، افزود: ایشان در آن تقسیم‌بندی اولیه یکی از عناصر کاملا برجسته جناح چپ بود. از یک مقطعی، قدری صحبت‌هایش را تغییر داد و کم‌کم از جناح چپ فاصله گرفت و به راست نزدیک شد. صحبت‌های ایشان در خطبه‌های نمازجمعه‌اش نشان می‌دهد چپ رادیکال بود. وی افزود: یک وقتی مرحوم احمدآقا به من ‌گفت به آقای هاشمی گفتم با این صحبت‌هایی که شما می‌کنید جناح راست به شما تمایل پیدا نمی‌کند، تنها جناح چپ را از خودتان دور می‌کنید. آقای هاشمی آن قدر رادیکال بود که مرحوم آقای آذری‌قمی در واکنش به یکی از سخنرانی‌های آقای هاشمی گفته بود، زیر عمامه بعضی‌ها داس و چکش است.
واکنش ها به اظهارات جنجالی خوئینی ها
این اظهارات دبیر مجمع روحانیون مبارز با واکنش و تحلیل کاربران شبکه های اجتماعی هم روبه رو شد. بادامچیان رئیس شورای مرکزی مؤتلفه در توئیتی نوشت: چرا موسوی خوئینی ها ناگهان پس از سال ها و در فقدان مرحوم هاشمی رفسنجانی اقدام به تخریب امام موسی صدر و شهید چمران کرده است؟ جای هاشمی خالی که پاسخ او را بدهد و از این دو یار وفادار امام و انقلاب اسلامی دفاع کند.

تسنیم هم اظهارات خوئینی ها درباره هاشمی را «افشاگری بی سابقه» خواند.  مجتبی حسینی سردبیر اعتمادآنلاین هم در توئیتی نوشت: آقای موسوی خوئینی ها امید است که فصل سکوت تان با مصاحبه ای که داشته اید به اتمام رسیده باشد و عبا و قبای پاسخ گویی به تن کنید و در قبال همه پرسش هایی که باید به آن ها پاسخ بدهید و همه شبهاتی که درباره جناب عالی، سوابق عملکردها و تفکرات تان وجود دارد، شفاف سازی کنید. کاربری با نام حاجی هم نوشت: خوئینی ها احتمالا می خواهد باچهره ای جدید جاده صاف کن انتخابات 98 باشد. خبرآنلاین هم در گزارشی با اشاره به مستندات و اظهارات برخی از مبارزان دوران انقلاب تأکید کرد که ادعاهای خوئینی ها درباره عدم همراهی امام موسی صدر با انقلاب صحت ندارد.

منبع:خراسان

print

پاسخی بگذارید

*

code