بانک جهانی اعلام کرد
تاریخ: ۲۰:۱۱ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

بانک جهانی ایران را چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان معرفی کرد.

بانک جهانی در بخشی از گزارش جدید خود موسوم به دورنماهای اقتصاد جهان به معرفی بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گاز در جهان پرداخته است که بر اساس آن ایران در بین قدرت های بزرگ تولیدکننده نفت و گاز جای گرفته است.

برآوردهای بانک جهانی نشان می دهد ایران ۵ درصد تولید نفت جهان را به خود اختصاص داده و به عنوان چهارمین تولیدکننده بزرگ این محصول در جهان شناخته شده است. آمریکا بزرگترین تولیدکننده نفت جهان محسوب می شود. تولید نفت این کشور معادل ۱۳.۴ درصد کل تولید نفت جهان است. پس از این کشور، عربستان با سهم اندکی کمتر از ۱۳.۴ درصد در رتبه دوم و روسیه با ۱۲.۲ درصد در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

سهم عراق از تولید نفت جهان ۴.۸ درصد برآورد شده و این کشور در رتبه پنجم قرار گرفته است. کشورهای کانادا، امارات، چین، کویت و برزیل نیز به ترتیب رتبه های ششم تا دهم بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس این گزارش ایران همچنین سومین تولیدکننده بزرگ گاز در جهان شناخته شده و سهم ۵.۷ درصدی از کل تولید گاز جهان را به خود اختصاص داده است. آمریکا با سهم ۲۱.۱ درصدی از تولید گاز جهان به عنوان بزرگترین تولیدکننده این محصول شناخته شده و روسیه با ۱۶.۳ درصد در رتبه دوم از این نظر قرار گرفته است.

پس از ایران، قطر با اختصاص ۵.۱ درصد از کل گازی تولیدی جهان به خود در رتبه چهارم و کانادا با ۴.۳ درصد در رتبه پنجم از این نظر قرار گرفته اند. چین، نروژ، عربستان، الجزایر و استرالیا نیز به ترتیب رتبه های ششم تا دهم را از این نظر به خود اختصاص داده اند.

print

پاسخی بگذارید