گروه: اقتصادی
تاریخ: ۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۲۱

دکتر مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران به همراه رئيس و اعضاي هيات مديره بانک طي پيامي ۲۲ آذر ماه، يازدهمين سالروز فعاليت "بانك قرض الحسنه مهر ايران" را تبريك گفتند.

به گزارش اقتصاد شمال ، در متن این پیام آمده است:

۲۲ آذر ماه، یازدهمین سالروز فعالیت ” بانک قرض الحسنه مهر ایران ” در راستاي توانمند سازي افراد کم درآمد و نيازمند جامعه و همچنين تامين مالي مشتريان عزيز به منظور رفع مايحتاج ضروري آنها مي باشد.

همانگونه که استحضار دارید، سازماندهی قرض الحسنه در جامعه نیازمند یک سيستم منسجم بر پايه مباني علمي و اقتصادي است که نظام بانکي راهكار اصلي اين مسير است. بانكــداري اســلامي در بستر قرض الحسنه نقش بسزايي در رونق اقتصادهاي نوپا و مولد دارد.

در این راستا، بانک قرض الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه ۱۵هزار ميليارد ريال و مشارکت بانکهاي بزرگ و دولتي ۲۲ آذرماه سال ۱۳۸۶ با مجوز بانک مركزي جمهوري اسلامي ايران افتتاح و با گسترش و توزيع موزون شعب خود در سراسر كشور آغاز به كار نمود. بانك قرض الحسنه مهر ايران هم اكنون با بيش از ۵۳۰ شعبه فعال و نزديك به ۳هزار پرسنل جوان، متخصص و كارآزموده در سراسر كشور فعاليت مي كند. اين بانك در راستاي دغدغه هاي مقام معظم رهبري در زمينه اقتصاد مقاومتي و اشتغال با تاكيد بر الگوي بانكداري اسلامي در راستاي توانمندسازي و تقويت توان اقتصادي قشرهاي مختلف مردم جامعه و همچنين تلاش براي فقر زدايي و رفع محروميت هاي اقتصادي به ويژه در مناطق كمتر برخوردار فعاليت مي كند.

این بانک از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه های اشتغال و کارآفريني، معيشت، ازدواج، درمان و حمايت از مددجويان سازمان هاي حمايتي و سازمان هاي مردم نهاد به بهبود شاخص هاي اقتصادي در جامعه کمک مي كند.

توسعه آموزش با اولویت دانش آموزان مناطق محروم، توسعه بهداشت و سلامت با اولویت توانبخشی آسیب ديدگان اجتماعي، حفاظت از محيط زيست و توسعه فعاليت‌هاي مردم‌محورِ زيست محيطي، پيشگيري و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي با اولويت توانمند‌سازي مددجويان و توانخواهان سازمان‌هاي حمايتي، توانمند سازي و ريشه کني فقر، تحقق حقوق شهروندي و حمايت از جوانان، ازدواج و تشکيل خانواده بخشي از اهداف و مسئوليت هاي اجتماعي بانک قرض الحسنه مهر ايران به شمار مي آيد.

ایــن بانــک بــا انعقــاد تفاهنامه هــای حمایتــی بــا نهادهايــي ماننــد وزارت بهداشــت، ســازمان بهزيســتي، ســازمان زندانهــا، کميتــه امــداد خمينــي (ره) ، بنياد برکت، بنياد مسکن انقلاب اسلامي، شوراي عالي مناطق آزاد و … نقــش بســزايي را در تقويــت و توانمند ســازي اقشــار آســيب پذيــر جامعــه، حمايت از كارآفريني و اشتغالزايي ايفــا نمــوده اســت.

بانک قرض الحسنه مهرایران امسال نیز با معطوف ساختن توجهات خود به دانشجویان و آموزش عالی کشور به عنوان نيروي مولد، متخصص و ماهر و همچنين پتانسيل ذاتي براي آباداني ايران عزيز اسلامي طي تفاهمنامه هايي با وزارت علوم و تحقيقات، دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه علمي و کاربردي، مراکز فني و حرفه اي و دانشگاه علامه طباطبايي گام موثري براي توانمندسازي دانشجويان شهريه پرداز از طريق پرداخت تسهيلات قرض الحسنه دانشجويي برداشته است.

اکنون که در آستانه آغاز دوازدهمین سال فعالیت بانک قرض الحسنه مهرایران قرار گرفته ایم بر خود لازم ميدانيم تا گزارشي از عملکرد آن در طول يازده سال گذشته ارائه نماييم:

پرداخت بیش از ۴ میلیون فقره تسهیلات قرض الحسنه به نيازمندان
عمل به مسئولیت های اجتماعی با حمایت از اقشار آسيب ديده

در یازده سال فعالیت بانک، بالغ بر ۴ میلیون فقره معادل بيش از ۳۰۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده است که از اين ميزان تعداد ۷۵۰ هزار فقره در سال ۹۶ و تعداد ۷۴۰ هزار فقره از ابتداي سال ۹۷ تا کنون صورت گرفته شده است.

جذب ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار سپرده گذار از ابتدای تاسیس تا کنون که سهم آن در سال هاي ۹۶ و ۹۷ به ميزان يک ميليون و ۹۵۵ هزار نفر معادل ۳۴ درصد است.

منابع این بانک در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ريال بوده که طي ۲ سال اخير با رشد ۲ برابري مواجه و در حال حاضر بالغ بر ۱۳۷ هزار ميليارد ريال مي باشد.

نسبت مطالبات بانک از ابتدای تاسیس تا کنون حدوداً یک درصد بوده که این نسبت در شبكه بانكي بي نظير است.

برنامه بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال ۱۳۹۷ پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به یک میليون نفر با اعتباري بالغ بر يکصد هزار ميليارد ريال است که از ابتداي سال تاكنون به بالغ بر ۷۴۰ هزار نفر وام قرض الحسنه معادل ۸۳ هزار ميليارد ريال اعطا شده است.

مفتخریم بانک قرض الحسنه مهر ایران به پشتوانه سهامداران بزرگ خود و مشتریان گرامی، در يازده سال فعاليت اثربخش خود در جامعه، گام هاي ارزشمندي را براي رفع محروميت ها و محدوديت هاي مالي، توسعه عدالت اجتماعي، توانمندسازي و بهبود معيشت اقشار ضعيف، کاهش آسيب هاي اجتماعي، کارآفريني و اشتغالزايي، تامين خرد مالي براي درمان بيماري ها و همچنين حمايت از مددجويان سازمان هاي مردم نهاد برداشته است.

از همین روی از اینکه، با همتی بزرگ و انديشه اي بلند، بانک قرض الحسنه مهرايران را ياري نموديد تا با سرافرازي و سربلندي به جايگاه شايسته خود در جامعه و شبکه بانکي كشور دست يابد كمال سپاس و امتنان خانواده بزرگ اين بانك را اعلام مي داريم.

از این رو، فرارسیدن ۲۲ آذر ماه، یازدهمین سالروز تاسيس بانک قرض الحسنه مهر ايران را به تمامي سهامداران ارجمند، مشتريان گرامي و کليه همکاران ساعي تبريک عرض نموده، اميد است در سايه توجهات حضرت ولي عصر ( عج ) و رهنمود هاي مقام معظم رهبري ( مدظله تعالي ) و خرد جمعي، در سالي كه مزين به نام ” اقتصاد مقاومتي؛ توليد و اشتغال” است به جايگاه رفيع تري در عرصه نظام بانكي دست يابيم.

در پایان از در گاه خداوند، توفیق روز افزون، موفقیت در دستیابي به افق هاي مسئوليت اجتماعي و استمرار خدمت رساني براي تحقق پيشرفت و حمايت از خانواده بزرگ ايران عزيز اسلاميمان را مسئلت دارد.

print

پاسخی بگذارید