تاریخ: ۱:۲۷ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۳

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که به داروخانه یا مطب دکتری مراجعه کرده و با اطلاعیه ای با تیتر درشت مواجه شده باشید که با فلان بیمه یا کارکنان اداره یا نهاد خاصی قرارداد نداریم.

به گزارش اقتصاد شمال ، اتفاقی که این روزها به دلیل تشدید مشکلات مالی بیمه ها بیشتر هم شده و هرازگاهی صدای گلایه به حق اقشار مختلف مردم را در می آورد، فلان مرکز درمانی از پذیرش بیماران دارای بیمه ای خاص خودداری می کند  یا داروخانه ای با رفتاری دور از احترام از ارائه نسخه دارویی جانبازان به بهانه معوقات یا لغو قرارداد خودداری می کند. این موضوع مدت زیادی است که ایثارگران را هم درگیر کرده و مشکلاتی برای این افراد به وجود آورده است. طی روزهای اخیر تعداد زیادی از خانواده جانبازان، شهدا و ایثارگران با ارسال پیامک به سامانه حرف مردم، از مشکلات عدیده ای که بدهی بیمه دی برای روند درمانی آن ها ایجاد کرده گله دارند؛ مشکلاتی که برای عده ای از این قشر بسیار حاد و اضطراری شده و شرایط را برای آنان سخت کرده است. ماجرای مشکلات درمانی و بیمه ای ایثارگران از آن جا شروع شد که از مهر سال ۹۶ با اتمام قرارداد بنیاد شهید با بیمه ایران، بیمه دی با انعقاد قراردادی مسئولیت بیمه درمان تکمیلی، پذیرش خانواده های تحت پوشش بنیاد شهید در مراکز طرف قرارداد بنیاد و پرداخت مطالبات درمانی آن ها را بر عهده گرفت، در این مدت خانواده های شاهد و ایثارگر همواره با مشکلات فراوانی در زمینه دریافت دارو و مطالبات خود از شرکت بیمه مواجه بوده اند، اما طی ماه های اخیر شرایط برای ایثارگران سخت تر شده و مدتی است که این افراد موفق به دریافت مطالبات و هزینه های درمانی خود نشده اند. به طوری که با مراجعه ایثارگران و خانواده های آنان،  شرکت بیمه هربار نبود بودجه را بهانه کرده است. خانواده های ایثارگران، مراکز درمانی، بیمارستان ها و آزمایشگاه های طرف قرارداد در استان به میزان ۴۰ میلیارد تومان از شرکت بیمه دی طلب دارند. مسئولان بیمه دی حل این مشکل را منوط به تامین اعتبار از سوی دولت و تامین نقدینگی ذکر می کنند. آن طور که از گفته های مدیر شعبه خراسان رضوی بیمه دی پیداست مشکل نقدینگی در کشور دامان این شرکت را نیز گرفته و باعث شده چندین ماه از معوقات خانواده های ایثارگران و مراکز درمانی طرف قرارداد با این شرکت پرداخت نشود و مشکلات عدیده ای را برای ایثارگران و خانواده آن ها ایجاد کند و تعداد زیادی از جانبازان و افراد تحت پوشش بنیادشهید برای مسائل درمانی خود دچار مشکل شده اند که با مراجعه به برخی مراکز درمانی، امکان دریافت خدمات را ندارند.
پیگیری از استانداری و تهران برای پرداخت مطالبات ایثارگران
مهدی شریعتی فر مدیر شعبه خراسان رضوی بیمه دی با اشاره به بدهی ۴۰ میلیاردی بیمه دی به خانواده های ایثارگران و مراکز درمانی طرف قرارداد در استان، به «خراسان رضوی» می گوید: تمام تلاش خودمان را انجام می دهیم تا در بازه زمانی سه ماهه تمامی مطالبات ایثارگران و مراکز درمانی طرف قرارداد را پرداخت و تسویه کنیم. وی با بیان این که معوقات ایثارگران و مراکز درمانی مشکلی کشوری است اظهار می کند: در خراسان رضوی ما موضوع پرداخت مطالبات ایثارگران را از استانداری و تهران پیگیری کردیم که ان شاءا… در بازه زمانی سه ماهه بتوانیم پرداخت و تسویه حساب کنیم.وی تصریح می کند: مشکلات درمان هم یکی، دو تا نیست، اما در خراسان رضوی سعی بر این شده خدمات مناسب و خوب ارائه شود و این کار صورت گرفته است، اگر مشکل نقدینگی کشوری نبود ما در استان مشکلی نداشتیم. مدیر شعبه خراسان رضوی بیمه دی با بیان این که تمام مطالبات خانواده های ایثارگران و مراکز درمانی طرف قرارداد به بیمه دی تا پایان سال پرداخت شده است، تاکید می کند: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون رقمی حدود ۵۲ میلیارد تومان معوقات ایثارگران و مراکز درمانی اعم از بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، دارو خانه ها و پزشکان پرداخت شده است.وی می افزاید: مشکل بنیاد شهید و خانواده ایثارگران مشکل ما نیز هست و ما در کنار هم هستیم و می خواهیم به خانواده ایثارگران و شهدا خدمت کنیم اگر مشکل نقدینگی برطرف شود مشکلات حل می شود. شریعتی فر همچنین درباره اضافه دریافتی برخی از بیمارستان های دولتی از خانواده شهدا و ایثارگران نیز می گوید: بیمارستان های دولتی باید بر مبنای ضوابط دولت خدمات ارائه کنند، من از آن ها می پرسم که شما با چه مجوزی از خانواده ایثارگران و شهدا مبلغی اضافه دریافت می کنید؟این اظهارنظر عجیب در حالی است که بیمه خود باید پیگیر رفع این مشکل بیمه شدگان باشد نه این که در این زمینه از بیمارستان ها پرسشگری کند. البته دانشگاه علوم پزشکی نیز به عنوان متولی باید پاسخ گوی این موضوع باشد.
پرداخت معوقات درمانی ایثارگران خراسان رضوی تا پایان سال ۹۷
محمدجواد غلامپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران  استان نیز در گفت و گو با «خراسان رضوی» با بیان این که تمامی مطالبات جامعه ایثارگران تا اسفند سال گذشته پرداخت شده است، اظهار می کند: به علت نبود تامین اعتبار در سال جدید فقط بخشی از این مطالبات پرداخت شده است و در اسنادی که ایثارگران پرداخت کرده اند خود بیمه دی  به این جامعه ایثارگری بدهکار است. وی می افزاید: داروخانه ها هم  بیش از پنج تا شش ماه است که طلب دارند، پزشکان هم بیش از یک سال است که طلب خود را دریافت نکرده اند، ضمن این که ایثارگران از بنیاد شهید هیچ گونه مطالبه ای ندارند و مطالبه آن ها از بیمه دی است. وی تصریح می کند: امیدواریم با تأمین و تخصیص به موقع اعتبارات و پرداخت معوقات مراکز طرف  قرارداد، شرایط ارائه خدمات درمانی به ایثارگران همراه باتکریم و در شأن این عزیزان فراهم شود.معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران  استان افزود: خدمات درمانی ایثارگران  تحت پوشش بیمه سلامت و تکمیلی آن ها تحت پوشش بیمه دی است.
۲ پیشنهاد برای رفع مشکل
به هرحال این مشکل که برای همه ایثارگران تحت پوشش بیمه دی به وجود آمده، به هر نحوی باید رفع شود.  در این زمینه دو پیشنهاد مطرح می کنیم . یکی این‌که استاندار خراسان رضوی همانند تدبیری که سال گذشته برای بیمه شدگان سلامت استان انجام شد و مشکل آن ها را رفع کرد، در این زمینه هم ورود کند و نگذارد مشکل بیمه ای و درمانی ایثارگران بیش از این بر آن فشار بیاورد. پیشنهاد دیگر هم این‌که ، بیمه ایثارگران به شرایط گذشته  برگردد ؛ بازگشت به قرارداد بیمه ای ایثارگران در دوران بیمه ایران و کاهش مشکلات درمانی این افراد ، مطالبه ای است که باید به صورت جدی  بررسی شود.

print

پاسخی بگذارید