تاریخ: 13:59 :: 2019/01/27
برداشت آب شرب از سد زاوین کلات صفر شد

مدیر امور آب و فاضلاب کلات گفت: با توقف برداشت آب از سد زاوین در شهرستان کلات آب چشمه ها جایگزین این منبع شد.

به گزارش اقتصاد شمال ،موسی رضایی از این سد با حجم مخزن2.7میلیون متر مکعب به عنوان مهمترین منبع تامین آب شرب شهر پنج هزار نفری زاوین (هزارو 400 مشترک) نام برد و کاهش کیفیت و تغییر طعم و بوی آب پشت سد به دلیل افت بارندگی را عامل توقف برداشت آب از این سد دانست.
به گفته وی با تاکید کمیته بحران شهرستان مبنی بر تامین آب مورد نیاز مشترکان ، پروژه آبرسانی به زاوین از محل سرچشمه های بالادست این شهرمرزی در دستور کار آبفای کلات قرار گرفت.
وی اظهار داشت: با هدف جلوگیری از کدورت آب در مسیر انتقال از چشمه ها به شهر ضمن لایروبی این منابع، یک باب مخزن ذخیره با حجم 20مترمکعب، هشت باب دیوار گابیون در فواصل مشخص ، 4.5 کیلومتر خط انتقال ودو کیلومتر اصلاح شبکه با هزینه ای بالغ بر دو میلیارد ریال اجرا شد و متعاقبا هشت باب حوضچه شیرآلات هوا و سه باب حوضچه شیرتخلیه هم احداث خواهد شد.
رضایی تاکیدکرد: کلیه مراحل طراحی، اجرا و بهره برداری از این پروژه توسط همکاران آبفای کلات انجام شده و همین موضوع صرفه جویی قابل توجهی به همراه داشته است.
وی نیاز آب شهر زاوین در شرایط عادی را 14 لیتر برثانیه اعلام و از همکاری و ارشادات فرماندار و امام جمعه شهرستان، بخشدار و اعضای شورای اسلامی زاوین در اجرای پروژه آبرسانی به این شهر تقدیر کرد.
آبشارها و سد زاوین در 100 کیلومتری مشهد و 50 کیلومتری شهر کلات واقع شده است.

print

برچسب ها: , , , ,

پاسخی بگذارید

*

code