تاریخ: ۷:۱۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۲

محمدباقر نوبخت با تاکید بر اینکه ظرفیت های قانونی برای افزایش قیمت بنزین وجود دارد، گفت: دولت قبل از هر اقدامی اطلاع رسانی می کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه به خبرگزاری خانه ملت تاکید کرد که بر اساس قانون دولت اجازه دارد تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان از طریق اصلاح قیمت حامل های انرژی کسب درآمد کند که افزایش قیمت بنزین می تواند یکی از راه های دستیابی به این رقم باشد.

نوبخت در خصوص عوارض خروج از کشور که در بودجه سال ۹۷ به آن اشاره شده است، اظهارداشت: در بودجه اقدامات متنوعی در نظر گرفته شده از جمله برنامه اشتغال زایی، فقرزدایی و همچنین برای اینکه بتوانیم از امکانات بخش غیردولتی برای توسعه کشور استفاده کنیم مدل مشارکت عمومی- خصوصی مطرح است.

وی ادامه داد: به همین جهت بودجه سال ۹۷ حداقل ۸ موضوع و ویژگی جدید دارد، در یکی از ردیف ها یک عددی پیش بینی شد که در فرآیند رسیدگی مانند سایر پیشنهادات دیگر در مجلس و کمیسیون ها بررسی می کند و بهترین تصمیمات گرفته می شود.

سخنگوی دولت در خصوص افزایش قیمت بنزین تا ۱۵۰۰ تومان، توضیح داد: در قانون بودجه سال جاری و لوایح گذشته همیشه ظرفیتی برای اصلاح قیمت حامل های انرژی در نظر گرفته می شود، در بودجه سال ۹۶، دولت اجازه دارد تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان نسبت به اصلاح قیمت حامل های انرژی اقدام و درآمدی کسب کند، در حال حاضر بر اساس قیمت های موجود چیزی حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان کسب کرده ایم.

نحوه افزایش قیمت بنزین

نوبخت با اشاره به اینکه ۱۶ هزار میلیارد تومان فاصله تا سقف تعیین شده وجود دارد، بیان داشت: با قیمت کنونی بنزین نمی توان به سقف برسیم، بنابراین قیمت بنزین حتی می تواند به عددی بالاتر از عدد مطرح شده افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه درآمد ۴۸ هزارمیلیارد تومان ظرفیت قانون است، گفت: قطعا برای هرگونه اصلاح قیمت باید برنامه ریزی صورت گیرد و اگر قرار براین باشد که اصلاح قیمتی صورت بگیرد تا دولت کسری بودجه خود را جبران کند روش مناسبی نیست، چرا که ما از مسیر دیگری زیان خواهیم دید، به همین جهت همه امور چه در لایحه و چه در قانون فعلی بستگی به آن دارد که از منبعی که می خواهیم درآمدی به دست بیاوریم چه مصرفی می خواهیم داشت.

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید