تاریخ: 9:35 :: 2018/07/05
بیش از ۱۰۰ هزار خودرو با تخلف وارد شد

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی مجلس گفت: بر اساس گزارش دستگاه های امنیتی بیش از یکصد هزار خودرو با تخلف وارد کشور شده است.

امیر خجسته در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما افزود: بیش از آنکه ثبت سفارش خودرو ممنوع شود ۵ خانواده، خودروهای لوکس وارد کرده بودند که پس از اعلام ممنوعیت شش ماهه ثبت سفارش خودرو آنها را فروختند.

وی گفت: پس از اعلام ممنوعیت ثبت سفارش خودرو از ۱۳ تا ۲۱ دی ماه سال ۹۵ حدود ۳۴ هزار خودرو در سامانه ثبت سفارش وزارت صنعت هر شب از ساعت ۲ تا ۴ بامداد ثبت شد که اسناد آن موجود است و از این تعداد وارداتِ ۶ هزار و ۴۸۱ خودرو قطعی شده است.

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی مجلس گفت: اینکه می گویند سامانه ثبت سفارش در آن مدت هک شده است چنین چیزی نیست بلکه ورود به این سامانه غیر قانونی است و ورود این خودروها نیز قاچاق محسوب می شود.

خجسته با بیان اینکه تحقیق و تفحص را با امضای ۵۰ نماینده از گمرکات آغاز کردیم و مشخص شد که گمرک از ورود این خودروها در عین ممنوعیت واردات اطلاع داشته است، گفت: گروه مشخص شده به وسیله مجلس در گمرک برای ادامه بررسی ها مستقر می شود.

وی افزود: نباید این طور باشد که ۳۰ دستگاه نظارتی واردات غیرقانونی خودرو را می بینند اما به دوش یکدیگر می اندازند بلکه از دستگاه های نظارتی انتظار داریم قدرتمند وارد این مسائل شوند.

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی مجلس تاکید کرد: در جلسه با رئیس گمرک و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به آنان خواهیم گفت که ۶ هزار و ۴۸۱ خودرو، چطور و از چه طریقی وارد کشور شده است؟!

خجسته ادامه داد: چند ماه است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته ایم فهرست تعداد ال.سی های باز شده، ثبت سفارش ۳۴ هزار خودرو و تضامین گمرکی که پرداخت نشده است را به ما اعلام کنند اما تاکنون چنین فهرستی به ما داده نشده است.

وی با بیان اینکه سامانه نیما کار خوبی بود اما از آن بد استفاده شد. گفت: بر اساس این سامانه به ورود کالاها ارز دولتی اختصاص می یابد اما برخی شرکت های وارد کننده کالاهای خود را با نرخ ارز آزاد در بازار می فروشند.

خجسته افزود: در حالی که خودروسازان داخلی با قیمت ارز دولتی قطعات را وارد می کنند با چه مجوزی قیمت خودروهای خود را افزایش دادند؟!

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید

*

code