تاریخ: ۱۴:۰۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
بیش از  1500 مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزادانزلی صادر شد

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی و عضو هیات مدیره این سازمان گفت: از ابتدای فروردین تا پایان آذر ماه سال جاری یک هزار و 588 مجوز فعالیت اقتصادی از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان برای فعالان اقتصادی محدوده منطقه صادره شده است .

به گزارش اقتصاد شمال ، امین افقی اظهار داشت: حوزه های فعالیت این مجوز زمینه های کشاورزی، بازرگانی، خدماتی، فنی-مهندسی، تولیدی، فعالیت صنفی داخل و خارج از محدوده حصار کشی منطقه، خدمات خودرو، مجوز شغلی و فعالیت های مرتبط با پیمانکاری، است که مجوزهای فعالیت فوق که در چارچوب قانون نحوه اداره مناطق آزاد از طریق توسعه طرح های نظارتی و اطلاع رسانی به فعالان اقتصادی در خصوص مزایای بهره مندی از مزایا و معافیتهای قانونی منطقه از سوی این سازمان صادر شده است.
وی همچنین یاداور شد: در 9 ماه امسال میزان تحقق طرح های سرمایه گذاری در این منطقه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 28 درصدی داشته است.
به گفته وی طی این مدت هفت هزار و 267 میلیارد ریال طرح سرمایه گذاری از سوی سرمایه گذاران محقق شد که در مقابل پنج هزار و 670 میلیارد ریالی که در مدت مشابه سال گذشته در این منطقه تحقق یافت، بیانگر افزایش 28 درصدی است.
افقی اظهار داشت : از ابتدای فروردین تا پایان آذر ماه سال 97 تعداد طرح های سرمایه گذاری صادره از سوی این سازمان به 63 طرح بالغ شده که در قیاس با 53 مجوز صادره در مدت مشابه سال 96 نشان دهنده رشد 19 درصدی است.
در خصوص حوزه ‌های فعالیت 63 مجوز فعالیت سرمایه گذاری صادره طی 9 ماه سال 97 باید به زمینه هایی همچون ساخت واحدهای تولیدی، خدماتی، صنایع صادراتی، اقامتی، احداث هتل و مجتمع های مسکونی، های تک و دانش بنیان و همچنین ایجاد مجموعه های تفریحی و گردشگری اشاره کرد.
از سوی دیگر طی 9 ماه امسال 31 میلیون دلار طرح های سرمایه گذاری خارجی نیز در منطقه آزاد انزلی تحقق یافته است.
این عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی ، ثبات در استمرار طرح های حمایتی، تشویقی از سوی سازمان طی سالهای اخیر در کنار تکمیل پروژه های عمرانی زیرساختی، اجرای تمامی مزایا و معافیت های قانونی برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران، اجرای طرح های حمایتی متنوع برای واحدهای تولیدی منطقه منجر به فعال سازی 62 واحد راکد ، برگزاری و حضور شرکت های منطقه در نمایشگاه های تخصصی داخلی و خارجی را از جمله مهمترین دلایل رونق فضای کسب و کار در منطقه آزاد انزلی و عامل استمرار روند رشد طی شده در شاخص های اقتصادی منطقه عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.
منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید