تاریخ: ۹:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
ترس از بازار خریداران را فروشنده کرد

دیروز همزمان با افت شدید و دسته جمعی قیمت‌ها در بازار ارز و طلا صاحبان دلارهای خانگی و سکه به بازار آمده بودند تا قبل از زیان بیشتر موجودی خود را بفروشند.

به گزارش اقتصادشمال  به نقل از ایران، این درحالی است که درمیانه روز تنها تعداد انگشت شماری از صرافی‌ها بازبودند و اکثر آنها با نصب کاغذی روی شیشه با عنوان این که خرید و فروش ارز نداریم در مغازه خود را بسته بودند.

همانگونه که هیجان طی روزهای اخیر دلار را به رقم تاریخی ۱۹ هزار تومان رسانده بود، ترس از افت قیمت‌ها که نشانه‌های اولیه آن در بازار نمایان شد، نرخ دلار را به کانال ۱۵ هزار تومان رساند با این وجود هنوز قیمت‌ها در بازار بالاست و نسبت به قیمت واقعی ارز فاصله زیادی دارد. با وجودی که نرخ دلار روی سایت‌های اعلام کننده قیمت کانال ۱۵ هزار تومان را نشان می‌دهد، اما حضور صاحبان دلار خانگی برای فروش، عرضه را افزایش داده و دلالان هم در بازاری که خریداری ندارد، دلار را با نرخ‌هایی در حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند. گرچه طی هفته‌های اخیر خبرهای متعددی درباره احتمال سقوط نرخ ارز منتشر شده بود اما مردم چندان آن را جدی نمی‌گرفتند، ولی خبرهایی که طی روزهای اخیرمنتشر شده است صاحبان ارز را نگران کرده است که مبادا سرمایه‌گذاری آنها در ارز به جای سود به زیان برسد.

برهمین اساس دیروز جنب و جوش زیادی در خیابان فردوسی مشاهده می‌شد. بسیاری از کسانی که به این خیابان آمده بودند فروشنده بودند درحالی که خریدار کمی برای ارز وجود داشت. روی تابلوی صرافی‌ها نیز درطول روز نرخ‌های متفاوتی نشست که پایین‌ترین آن درکانال ۱۵ هزار تومان قرار داشت.

این درحالی است که همچنان دلالان درکوچه پس کوچه‌های خیابان فردوسی کار خود را می‌کنند و نرخ متفاوتی برای ارز دارند. درحالی که دلار در صرافی‌ها درمحدوده ۱۵ هزار تومان قرار داشت دلالان این ارز را  ۱۶ هزار تومان نرخ‌گذاری کرده بودند.

روند نزولی قیمت‌ها در بازار نیز شبیه  زمانی که قیمت‌ها اوج گرفته بود، ثبات مشخصی نداشته و همچنان نوسان در بازار موج می‌زند به‌طوری که در تابلوی قیمتی سایت‌ها گاهی دلار به کانال ۱۵ هزار تومان می‌رود و گاه به ۱۶ هزار تومان بازمی گردد. اما آنچه مسلم است قیمت‌ها میل به صعود خود را از دست داده است.

افت ۲۱۰۰ تومانی پوند

دیروز رنگ تابلوی قیمت در سایت‌ها به‌طور کامل قرمز و کاهشی بود. در زمان تنظیم این گزارش دلار با افت ۱۶۱۹ تومانی ۱۵ هزار و ۴۰۳ تومان قیمت خورده بود. این درحالی است که تا چند روز پیش دلار نرخ بیش از ۱۹ هزار تومان را هم دیده بود. همچنین یورو با کاهش ۱۹۲۸ تومانی برروی نرخ ۱۷ هزار و ۸۵۲ تومان ایستاد. اما پوند با سقوط ۲۱۱۴ تومانی بالاترین افت را تجربه کرد و به ۲۰ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. دراین روز درهم نیز به ۴ هزار و ۱۸۶ تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه ۴۵۵ تومان افت داشت.

افت ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه

به دنبال افت قیمت‌ها در بازار ارز، بازار طلا و سکه هم روز کاهشی را پشت سرگذاشت. در روز دوشنبه در بازار سکه هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۴۰ هزار تومان ارزان شد و به ۴ میلیون و ۷۶۱ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم هم با افت ۱۵۰ هزار تومانی روی نرخ ۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان ایستاد. همچنین نیم سکه به ۲ میلیون و ۳۸۳ هزار تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه ۱۴۰ هزار تومان افت نشان می‌داد. ربع سکه نیز دراین روز ۷۰ هزار تومان پایین آمد و به یک میلیون و ۳۱۲ هزار تومان رسید. کمترین میزان افت میان سکه‌ها به سکه گرمی اختصاص داشت که با ۱۰ هزار تومان کاهش نرخ ۶۹۲ هزارتومانی را تجربه کرد.

در بازار طلا نیز شرایط مشابهی وجود داشت. دراین روز هرگرم طلای ۱۸ عیار ۳۷ هزار و ۶۳۰ تومان کاهش یافت و به ۴۴۳ هزار و ۹۶۰ تومان رسید.

رونمایی از چهارمین بسته ارزی

ازابتدای آغاز نوسانات ارزی تاکنون بانک مرکزی چهار بسته مختلف برای مدیریت بازار ارز تدوین و اجرایی کرده است. تازه‌ترین این بسته روز یکشنبه رونمایی شد. در این بسته ارزی، سه نکته کلی وجود دارد، اول تأکید بر این‌که کلیه صادرکنندگان غیرنفتی موظفند ظرف سه ماه بعد از صادرات، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه و یا به ترتیبی که بانک مرکزی معین می‌کند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برگردانند. این موضوع بارها پیش از این نیز مورد تأکید قرار گرفته بود.

موضوع دیگر این‌که اختیارات لازم به رئیس کل بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز داده شد؛ به‌طوری که این بانک از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و البته قرار شد تا قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی کند. از سویی دیگر طبق یکی دیگر از مصوبات این جلسه، هر شخص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات بانک مرکزی می‌تواند به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور کند.

print

پاسخی بگذارید