تاریخ: ۱۹:۴۵ :: ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین این سازمان و شرکت بازآفرینی شهری ایران به منظور تقویت نقش و جایگاه مدیریت شهری در بازآفرینی شهری خبر داد.

به گزارش اقتصادشمال ،بنابر اعلام روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی نژاد با بیان خبر فوق اظهار کرد: این تفاهم نامه به موجب مفاد ۵۹ و۶۲ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و سایر سیاست‌های کلی در خصوص موضوع بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده شهری و جلوگیری از گسترش سکونتگاه‌های غیر رسمی در شهرها و ساماندهی بافت‌های نابسامان موجود امضاء شده است.

وی هدف از امضای این تفاهم نامه را همکاری و بهره‌گیری متقابل به منظور استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اجرایی، مدیریتی، علمی، پژوهشی، آموزشی طرفین در زمینه تحقق برنامه‌ها و سیاست‌های بازآفرینی شهری، ذکر کرد.

جمالی نژاد در ادامه، راه اندازی هیئت های اجرایی محلات هدف در اولویت مداخله مصوب ستاد بازآفرینی استان ها توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور را از جمله زمینه های همکاری مشترک این تفاهم نامه برشمرد.

وی، همکاری مشترک در پیش‌بینی و پیگیری اختصاص اعتبارات مناسب جهت بازآفرینی شهری از سرفصلهای تملک دارایی، صندوق توسعه ملی و اوراق مشارکت در قوانین بودجه سنواتی را دیگر زمینه همکاری مشترک این تفاهم نامه عنوان کرد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: به موجب این تفاهم نامه در زمینه تدوین، بازنگری و پیشنهاد لوایح قانونی، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، شیوه‌نامه‌ها و… مرتبط با بازآفرینی شهری همکاری مشترک بین دوطرف صورت می‌گیرد.

جمالی‌نژاد، همکاری مشترک در خصوص برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، گردهمائی‌ها، سمینارهای علمی–پژوهشی، راه‌اندازی نهاد گفتمان شهر و خانه گفتمان، تبادل تجارب موفق داخلی و خارجی برای شهرداران و سایر دست‌اندرکاران حوزه بازآفرینی شهری و انتشار نشریات علمی- پژوهشی، تدوین نظام نامه و سرفصل های آموزشی و صدور گواهینامه مشترک در زمینه‌های بازآفرینی شهری را دیگر محورهای این تفاهم نامه همکاری مشترک اعلام کرد.

وی افزود: همچنین بانک‌های اطلاعاتی جغرافیایی- جمعیتی، پروانه‌های ساخت و تراکم ساخت و … در محدوده‌ها و محلات ناکارآمد شهری تبادل و بانک اطلاعاتی یکپارچه با همکاری مشترک ایجاد می‌شود.

وی همچنین گفت: به منظور برنامه‌ریزی کلان و هماهنگی‌های لازم در سطح ملی و تبیین راهکارهای اجرایی و راهبری مفاد تفاهم‌نامه، جلسات مستمری ماهیانه بین ‌معاونت امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و معاونت عمران و بهسازی شهری شرکت ملی بازآفرینی شهری ایران به عنوان مدیران ارشد طرفین تشکیل شده و اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

وی افزود:‌ در سطح استانی نیز معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیر کل راه و شهرسازی استان پیگیر اجرای تعهدات مفاد این تفاهم نامه خواهند بود و موظفند هر سه ماه یکبار گزارش جلسات، برنامه ها و عملکردهای اجرایی خود را به سطح ملی گزارش کنند.

print

پاسخی بگذارید