در اسفند ۹۷
تاریخ: ۲۳:۵۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
تولید خودرو چهار برابر شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از حدود چهار برابر شدن تولید خودرو در اسفند ماه سال گذشته در دو کارخانه اصلی خودروسازی خبر داد .

به گزارش اقتصاد شمال ، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از حدود چهار برابر شدن تولید خودرو در اسفند ماه سال گذشته در دو کارخانه اصلی خودروسازی خبر داد و با اشاره به لزوم بررسی موانع صادرات قطعات خودرو گفت که هدف وزارت صمت این است که میزان تولید خودرو در سال جاری افزایش یابد.امروز (سه‌شنبه) گردهمایی قطعه‌سازان خودرو کشور با موضوع “چشم‌انداز صنعت قطعه‌سازی در سال ۱۳۹۸، فرصت‌ها و چالش‌ها” با حضور اعضای انجمن قطعه‌سازان ایران، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران عامل شرکت‌های ایران خودرو و سایپا برگزار شد.

در این مراسم رضا رحمانی – وزیر صمت – با بیان اینکه خیلی‌ها در خارج از مرزها مشتاق توقف صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی هستند، تصریح کرد: اما آمار تولید دو شرکت تولیدکننده عمده خودرو حاکی از افزایش نزدیک به چهار برابری تولید در اسفند ماه ۹۷ است.

وی افزود: در آغاز تصدی من در وزارت صنعت، تولید روزانه سایپا ۴۰۰ دستگاه و ایران خودرو به حدود ۸۰۰ دستگاه رسیده و خودروهای زیادی کف کارخانه‌ها مانده بود که نقص قطعه داشت اما در پایان اسفندماه گذشته و با بسته‌های طراحی شده، مجموع تولید این دو خودروساز به بیش از چهار هزار دستگاه رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با تاکید بر لزوم داخلی سازی قطعات مورد نیاز صنایع مختلف، تصریح کرد: هر قطعه‌ای که امکان ساخت آن وجود دارد، در اولویت کار قرار گرفته و این اقدام به فرهنگ تبدیل شود.

وی افزود: علاوه بر ارتقای داخلی سازی، امسال باید صادرات، توجه به بازار و پژوهش در اولویت قرار گیرد.

رحمانی همچنین با بیان اینکه ظرفیت برای صادرات قطعات تولید شده در کشور وجود دارد، از قطعه‌سازان خواست که طی جلساتی موانع صادرات قطعات را مشخص کنند تا تدابیری برای حل این مشکل در نظر گرفته شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سهم ایران از واردات کشورهای همسایه دو درصد و معادل ۲۵ میلیارد دلار است که بیش از نیمی از صادرات غیرنفتی را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: اگر بتوانیم دو درصد را به چهار درصد افزایش دهیم، به معنای رشد دو برابری صادرات غیرنفتی و رونق تولید و اشتغال است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خواستار اصلاح روابط خودروسازان با قطعه سازان و واگذاری اموال غیردولتی خودروسازان و شرکت‌های وابسته آنان در سال جاری شد.

ایسنا

print

پاسخی بگذارید