استاندار گلستان قول داد
تاریخ: ۲:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
حل مشکل ریل اینچه برون تا ۲هفته آینده

استاندار گلستان گفت که مشکل خط عریض راه آهن ترکمنستان و ایران در گمرک اینچه برون واقع در شمال این استان تا ۲ هفته حل میشود.

به گزارش اقتصاد شمال ،سید مناف هاشمی روز سه شنبه در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان گلستان اظهار داشت: اجرای این طرح نقش زیادی در توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه دارد .
حدود ۳ سال از گشایش خط‌آهن مشترک ایران، ترکمنستان و قزاقستان می‌گذرد اما هنوز از این ظرفیت به طور کامل برای توسعه صادرات و ترانزیت کالا استفاده نشده است.
یکی از مشکلاتی که تاکنون مانع بهره‌برداری کامل از مرز ریلی و خط آهن اینچه‌برون شده، چگونگی اتصال خطوط ریلی ایران و ترکمنستان است.
قوس ریل در ایران بیشتر از ترکمنستان است و در زمان بهره‌برداری اعلام شد این عریض شدن خطوط در داخل خاک ترکمنستان اتفاق خواهد افتاد.
در برخی نقاط این خط آهن، ریل ایران باید متناسب با خط ریلی کشور ترکمنستان و عریض‌تر باشد که هنوز این مشکل وجود دارد
اتصال خط عریض ریلی ۲ کشور در نقطه صفر مرزی اینچه برون علاوه بر افزایش مبادلات ریلی، سبب حذف هزینه های تعویض بوژی برای دو کشور می شود.
خط ریلی اینچه برون به عنوان بخشی از کریدور شمال – جنوب می تواند بخش قابل توجهی از مبادلات واگنی کشورهای مستقل مشترک المنافع را انجام دهد.
به گفته محمدرضا قربانی مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ گلستان، طول خط عریض راه آهن اینچه برون ۳ هزار و ۲۰۰ متر است.
استاندار گلستان همچنین به قطع واردات گاز از ترکمنستان اشاره کرد و گفت: حل این موضوع هم باید از سوی مسوولان ملی آن پیگیری شود.
گاز ورودی از ترکمنستان به ایستگاه قلعه جیق شهرستان آق قلا واقع در استان گلستان تامین کننده بخشی از گاز مشترکان در استان های شمالی گلستان و مازندران بود که از نیمه دوم سال ۹۵ از طرف ترکمنستان به دلیل اختلاف حقوقی و درخواست برای پرداخت ۱٫۸ میلیون دلاری از ایران مازاد بر قرارداد قطع شد.
وی در ادامه با بیان این که توسعه استان گلستان همه جانبه است گفت: بیش از دو سوم وقت حوزه رونق اقتصادی استان صرف سرمایه گذاری، کارآفرینی و ایجاد فرصت شغلی میشود اما این موضوع باعث غفلت از سایر حوزه ها مانند فرهنگی، آموزشی و امنیتی نیست.
هاشمی همچنین بر اهمیت سرمایه گذاری در توسعه صادرات کالا از استان تاکید کرد و گفت: بسیاری از مسایل و مشکلات صادر کنندگان گلستان در داخل استان قابل حل است و در کارگروه اقتصاد مقاومتی در حال پیگیری است.
وی افزود: از صادر کنندگان استان انتظار می رود که بخشی از درآمد صادرات کالا را برای توسعه استان سرمایه گذاری کنند.

منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید