تاریخ: ۱۸:۰۵ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

مدیرعامل بانک قوامین گقت: تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، نیازمند بسته‌ای از اقدامات ضروری است.

غلامحسن تقی نتاج در افتتاحیه بیست و ششمین همایش سراسری معاونین، روسای ادارات و مدیران کل شعب استان‌های بانک قوامین که با هدف بررسی نقش بانک در تحقق شعار سال “حمایت از کالای ایرانی” برگزار شد، با بیان اینکه خودباوری یک رویکرد اساسی برای حمایت از تولید داخلی است، اظهارداشت: باید مشکلات را به عنوان واقعیت بپذیریم و وجود خود را با مدیریت مشکلات معنا بخشیم. البته هیچ‌ وقت مشکلات تمام شدنی نیستند و ما باید آنها را مدیریت کنیم چرا که داشته‌های ما به قدری زیاد است که اگر مدیریت کنیم بر مشکلات فائق می‌آییم.

وی تصریح کرد: بحث بعدی، مدیریت هزینه‌ها است که آموزه‌های دینی و جدیدترین دستاوردهای بشر نیز این موضوع را تایید می‌کنند. زمانی بنگاه‌ها هزینه و این هزینه را با احتساب سود، عرضه می‌کردند اما سیستم هزینه به علاوه‌ سود یک سیستم منسوخ و از تاریخ گذشته است که همه‌ بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و دولتی باید به این نکته توجه کنند.

مدیرعامل بانک قوامین ادامه داد: امروز برای مردم هم مهم است که برای هر بخش دولتی چقدر هزینه می‌شود و هر سازمان چقدر بودجه مصرف می‌کند و در گذشته نگاه هزینه به علاوه سود بود، اما امروز رویکرد قیمتِ فروش منهای سود، بر بنگاه ها حاکم است که در این راه سهامداران همواره توقع سود دارند و بنگاه باید خود را با هزینه‌های موجود وفق دهد و اگر بنگاه‌ها به این واقعیت توجه نکنند، دریای طوفانی اقتصادی هر کشوری، آنها را کنار می‌گذارد.

نتاج در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نامگذاری سال‌های مختلف توسط رهبری در سه سطح مورد توجه قرار می‌گیرد که سطح اول لایه‌ فردی است که همه مردم شامل آن می‌شوند و ضرورت دارد ملت ایران با چشم اندازِ نامگذاری‌ها تطابق داشته باشند و همچنین مقام معظم رهبری حرکت کلان اقتصادی را مدیریت و راهبری می‌کنند و باید همگی تحت امر ایشان باشیم و نگاه کلان را عملیاتی کنیم.

وی افزود: سطح بعدی و مخاطبان بعدی شعار سال، سازمان‌ها هستند، باید گفت همه‌ سازمان‌ها و بنگاه‌های تولیدی مکلف هستند که در یک نگاه جمعی تلاش کنند، همچنین نامگذاری سال‌ها جهت دهنده است و این شعارها مختص یک سال نیست و شعار سال از روز نامگذاری باید بیشتر مدنظر قرار گیرد و به متغیرهای مورد توجهِ جامعه افزوده شود.

مدیرعامل بانک قوامین ادامه داد: سطح بعدی لایه حاکمیتی به ویژه در سطح قانون‌گذاری است و باید در این سه سطح، راهبردهایی عملیاتی شود همچنین کشورها برای حمایت از کالا و تولیدات داخلی خود برنامه‌هایی دارند که بسیاری از جنگ‌هایی که اتفاق می‌افتد، در راستای تولید ملی کشورها است.

وی اظهارداشت: یکی از ریشه‌های اصلی شیطنت‌هایی که با محوریت آمریکا اتفاق می‌افتد به دلیل ثروت‌های خدادادی است که در کشورهای خاورمیانه وجود دارد، که کشورهای زورگو این سرمایه‌ها را به تاراج می برند و برای خروج این سرمایه‌ها به کشور خود استمرار دارند، در صورتی که هر کشوری به این توجه دارد که از افزایش رفاه و ثروت جامعه غافل نشود.

نتاج با بیان اینکه اگر یک تفکر حاکمیتی بخواهد ماندگار بماند باید در برابر مردم پاسخگو باشد، تصریح کرد: برای تحقق شعار سال، لازم است بسته‌ای از اقدامات ضروری در سه سطح فوق مدنظر قرار گیرد، مثلا در حال حاضر کشورهایی چون آمریکا و چین تعرفه هایی برای حمایت از تولید داخلی خود وضع می‌کنند.

مدیرعامل بانک قوامین افزود: نرخ ارز متغیری است که دائما مورد توجه قرار می‌گیرد و نباید چندین سال با اهرم‌های فشار قیمت آن را کنترل کرد و باتوجه به وضعیت اقتصادی کشور، باید یک افزایش نرخ تدریجی را برای ارز شاهد باشیم که اگر به این موضوع توجه نشود، آثار مخربی به همراه خواهد داشت و یکی از موارد آن جابجایی دهک‌های جامعه است. همچنین باید نرخ ارز مستمر رصد شود، نه اینکه مدت‌ها رها شود و سپس با یکسری ابزار سخت افزاری کنترل صورت گیرد.

وی گفت: اقتصاد هر کشوری باید یک نرخ تورم منطقی را بپذیرد و نمی توان در طول ۴ سال یک تورم ۲ رقمی را تک رقمی کرد و مردم به نگاه شعاری نیازی ندارند که باید نرخ تورم منطقی را پذیرفت چرا که بخشی از تورم ناشی از اقتصاد کشور در طی ۱۰۰ سال گذشته است.

مدیرعامل بانک قوامین ادامه داد: کشوری که در دنیا اقتصاد دو درصدی دارد جزو کشورهایی است که دو بار جنگ‌جهانی راه انداخته و برای کنترل نرخ تورم، از ثروت سایر کشورها استفاده می کند تا نرخ تورم کشور خود را مدیریت کند که برخی از کشورهای همسایه ما این هزینه را می‌پردازند و حتی نیروی انسانی کشورهای زورگو را تامین می‌کنند که در این زمینه بحث فرار مغزها پیش می‌آید.

نتاج افزود: هنر این است که در کشور بمانیم و به کمک هم مشکلات را رفع کنیم که سیاست‌های حمایتیِ اجتماعی در این خصوص مدنظر قرار می گیرد و مقررات گذاری و ریل گذاری‌ها برای این است که سازمان‌ها زودتر به اهداف خود برسند. همچنین در چند ماه گذشته سطح رفاهی بسیاری از مردم کاهش یافته، پس جهت حمایت از مردم به مقررات نیاز داریم و بخش هایی از جامعه که دچار کمبود رفاهی می‌شوند باید مورد حمایت قرار گیرند و چه بهتر است که این حمایت‌ها به صورت غیر نقدی باشد.

وی گفت: می‌توان شرایطی فراهم کرد که از کالای ایرانی حمایت شود و با واردات آسان نمی‌توان از تولید ملی حمایت کرد که پول ملی با حمایت از کالای ایرانی تقویت می‌شود همچنین تعامل با کشورهای همسایه نیز می‌تواند از وابستگی به قدرت‌های زورگو بکاهد و ارزش پول ملی ما را حفظ کند.

print

پاسخی بگذارید