تاریخ: ۱۱:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۶

مدیرعامل بانک مسکن گفت: رقابت بر سر جذب سپرده با افزایش نرخ سود موجب می‌شود نقدینگی از بانک‌های منضبط به سمت بانک‌هایی برود که انضباط مالی را رعایت نمی‌کنند و ارائه تسهیلات را با مشکل مواجه می‌کند.

ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره خروج سرمایه از بانک‌ها بر اثر کاهش نرخ سود اظهار داشت: خروج سرمایه، بانک‌ها را از ثبات مالی خارج خواهد کرد اما با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد حجم نقدینگی در سیستم بانکی است، وقتی نقدینگی وارد بازارهایی مانند مسکن و یا سکه و دلار می‌شود در نهایت دوباره به بانک‌ها باز خواهد گشت.

وی با بیان اینکه تنها اتفاقی که در این میان رخ می‌دهد، جابه‌جایی منابع بین بانک‌ها است که سیاست‌گذاری بانک‌ها را با اختلال مواجه می‌کند، ادامه داد: اکنون جذب نقدینگی در بورس افزایش یافته که موجب می‌شود بین بانک‌ها رقابتی برای جذب این نقدینگی رخ دهد.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: این رقابت موجب می‌شود بانک‌ها نرخ‌های بالاتری را اعلام کنند و در نتیجه نقدینگی از بانک‌هایی که انضباط را رعایت می‌کنند به سمت بانک‌هایی می‌رود که انضباط مالی را رعایت نمی‌کنند و موجب می‌شود ارائه تسهیلات با مشکل مواجه شود و اثر نامطلوبی بر کل اقتصاد خواهد گذاشت.

رحیمی انارکی در ادامه درباره وضعیت ارائه تسهیلات در بانک مسکن گفت: اکنون کمترین سود در شبکه بانکی مربوط به صندوق پس انداز مسکن یکم است که نرخ سود این حساب برای بافت فرسوده به ۶ درصد و سایر مناطق به ۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: ۴۵۰ هزار فقره حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم افتتاح شده که ۳۴۰ هزار فقره زنده است و مابقی حذف شدند که ناشی از دریافت تسهیلات یا کسانی که مشمول شرایط نبوده اند و حساب خود را بسته اند یا بنا به دلایلی انصراف داده‌اند، بوده است.

رحیمی انارکی با بیان اینکه مانده حساب صندوق ۶۹۰۰ میلیارد تومان است، تاکید کرد: تا به حال ۵۳ هزار واحد مسکونی از تسهیلات صندوق یکم استفاده کرده اند که بیش از ۱۷ هزار واحد در قالب زوجین بوده و در مجموع حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: روند افتتاح حساب در صندوق بیش از انتظار است و امیدواریم طی سال جاری به همین شکل ادامه داشته باشد.

print

پاسخی بگذارید