گروه: اجتماعی
تاریخ: ۱۸:۱۴ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۴

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در کشور سالانه 50 تا 55 هزار نفر به علت استعمال دخانیات می میرند، گفت: با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می توانیم مصرف دخانیات را کاهش دهیم.

حریرچی قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت با بیان این مطلب که 14/013 درصد از افراد بالای 15 سال در کشور، سیگار و دخانیات مصرف می کنند، افزود: در 5 سال گذشته شیوع استعمال دخانیات در کشور از14/09 به 14.013 درصد رسیده است که افرایش زیادی نیست.

حریرچی همچنین افزود: شیوع مصرف روزانه سیگار، از 10.9 به 10.1 درصد کاهش یافته است یعنی در مقایسه با گذشته 500 هزار نفر روزانه کمتر سیگار می کشند.

وی با اشاره به این که متاسفانه میزان استعمال قلیان در کشور بیشتر شده است و در 5 سال گذشته، 480 هزار نفر به جمعیت استعمال کنندگان قلیان اضافه شده است، افزود: یک بار مصرف قلیان، معادل استعمال 100 تا 200 نخ سیگار است.

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت میزان شیوع استعمال سیگار در بین نوجوانان پسر (13 تا 15 ساله) را 3.4 درصد و در بین دختران را 2.1 درصد اعلام کرد و آن را یک فاجعه ملی دانست.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دخانیات، شایع ترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در جهان است و در کشور سالانه 50 تا 55 هزار نفر به علت استعمال دخانیات می میرند.

حریرچی با اشاره به این که هر سال 500 هزار نفر (معادل 5 درصد تعداد افراد بستری) در بیمارستانهای کشور بر اثر استعمال دخانیات بستری می شوند، گفت: سالانه 10 تا 11 هزار میلیارد تومان از پول مردم کشور، دود می شود .سخنگوی وزارت بهداشت گفت: حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی، صرف دخانیات می شود و مستقیم و غیر مستقیم به دلیل مصرف دخانیات، سالانه 20 تا 30 هزار میلیارد تومان به سلامت مردم آسیب می رسد .

وی در ادامه گفت: در چند سال گذشته هر گاه از وزارت بهداشت، استعلامی در خصوص مجوز مراکز عرضه مواد دخانی شده، 100 درصد پاسخ منفی داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این مطلب که در استانهایی مانند اصفهان، خراسان رضوی و شمالی و چهارمحال و بختیاری با کمک استانداران و دادستان ها، توانسته ایم موفقیت های زیادی در محدود کردن عرضه دخانیات و ممنوعیت مصرف آن در اماکن و مراکز عمومی داشته باشیم ، افزود: در این راستا از دادستان های قم و البرز هم که به این قافله پیوستند تشکر می کنیم.

حریرچی وضعیت عرضه مواد دخانی در تهران را بسیار نامناسب دانست و گفت: متاسفانه هر روز با پدیده هایی مانند عرضه قلیان در منزل، قلیان های مسافرتی و عرضه توتون های معطر روبرو هستیم.

وی با اشاره به این که وزارت بهداشت برای ممنوعیت استعمال دخانیات در مراکز و اماکن عمومی، قدرت اجرایی ندارد، گفت: تنبیهات قانونی در نظر گرفته شده مانند جریمه 50 هزار تا 500 هزار ریالی بسیار ناچیز و به اندازه چند دقیقه فروش برخی از این اماکن است، افزود: در تهران برخی از محل ها چندین بار پلمپ شده اما به دلیل عدم بازدارندگی لازم و جریمه های چند صد هزار تومانی، به سرعت بازگشایی شده اند .

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت گفت: نقش وزارت بهداشت در کاهش استعمال دخانیات، ترویجی و هماهنگی بین بخشی است و نمی تواند برای مبارزه با آن، حکمی صادر کند.حریرچی در ادامه گفت: ایران در بین 181 کشور دنیا، ارزانترین قیمت عرضه سیگار را دارد و قیمت سیگار در کشورهای سازنده و صادر کننده سیگار، 5 برابر ایران است.

وی با اشاره به این که مهمترین عامل کاهش مصرف دخانیات، افزایش قیمت آن است و در این مورد لایحه های زیادی به مجلس ارائه داده ایم، افزود: در تصویب برنامه ششم توسعه پیشنهاد دادیم که مالیات بر خرده فروشی سیگار در کشور، 4 برابر شود اما این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد و مالیات بر کارخانه تولید کننده بسته شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: کل بودجه طرح تحول سلامت 4800 میلیارد تومان است که به طور کامل هم اختصاص نیافته اما با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می توانیم علاوه بر ایجاد سالانه 11 هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را نیز کاهش دهیم

print

پاسخی بگذارید