تاریخ: ۱۰:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
رشد نقدینگی بالای ۲۰ درصد باید کنترل شود

معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد : رشد نقدینگی بالای ۲۰ درصد باید کنترل شود.

حسین میرشجاعیان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه کشور وارد یک جنگ اقتصادی شده به لزوم اتخاذ آرایش دفاعی اشاره کرد و افزود: شوک های سال ۹۷ را که بررسی کنیم نشان می دهد که رشد نقدینگی بالای ۲۰ درصد باید کنترل شود و این بخش به اقتصاد کشور آسیب وارد می کند.

معاون وزیر اقتصاد بیان داشت: ما از حوزه تصمیمات عجولانه در حال فاصله گرفتن هستیم و باید برای تحریم های ۹۰ و ۱۲۰ روزه آماده شویم، در رفتارها تغییر ایجاد کنیم و بدانیم در بخش تورم و نفت مشکلاتی خواهیم داشت.

وضعیت فعالیت کسب و کارهای نوین

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره وضعیت فعالیت کسب و کارهای نوین و استارتاپ ها گفت: این مشاغل در حال حاضر دارای مشکلات فراوانی هستند و نوعی تضاد با مشاغل سنتی وجود دارد.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: با وجود مسائلی که در این بخش وجود دارد اما منافع آن به مردم رسیده و این موارد در بخش حمل و نقل نیز قابل مشاهده و رصد است.

وی در ادامه افزود: یکی از موانع این فعالیت ها فیلتر شدن و مقابله با آنها در کشور است و یکی از مشکلات این است که این مشاغل باید با هم متحد شوند تا یک صدا از آنها شنیده شود.

به گفته وی، برخی دستگاه ها برای کنترل این فعالیت ها تمایل دارند ولی هیات مقررات زدایی با آن شدیدا مخالف است.

آینده FATF
میرشجاعیان در ادمه درباره آینده FATF گفت: ایران  و کره شمالی در لیست سیاه مانده اند و به عقیده من کشور از نپیوستن به آن متضرر می شود و در عین حال دولت در این زمبنه تلاش خود را ادامه می دهد.

معاون وزیر اقتصاد به نوسانات بازار ارز و تلاش مردم برای حفظ ارزش دارایی های خود نیز اشاره کرد و اظهار داشت : انتقال اسکناس در اثر تحریم به ایران مشکل شده و به همین دلیل کسبه سعی می کنند خود را با این وضعیت منطبق کنند.

ارزیابی سیاست گذاری ارزی دولت

همچنین وی به سیاست گذاری دولت و نرخ گذاری ۴۲۰۰ تومانی دلار اشاره کرد و افزود: دولت تلاش کرد از ایجاد تورم در اثر آزادسازی نرخ ارز دور شود و باید اذعان کرد که در شرایط تحریم بازار کارکرد اصلی خود را از دست می دهد و باید سطح مداخلات دولت افزایش یابد.

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد به تبعات تصمیم دولت در قیمت گذاری دلار ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: اینکه نقدینگی در مسیر صعودی قرار دارد تشدید کننده وضعیت نامناسب است.

تهدید نقدینگی

معاون وزیر اقتصاد نقدینگی را یک تهدید برای آینده دانست و بیان داشت: دولت در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی فکر می کرد می تواند کار را نظارت کند و در برخی موارد نیز کار را اصلاح کرد. آزادسازی کامل قیمت ها یعنی تورم و اگر دولت می تواند کنترل داشته باشد به نفع مردم خواهد بود و در نقطه مقابل شوک ها می تواند دهک هایی را به زیر خطرفقر بکشاند.

مشکلات ساختاری بانک ها

میرشجاعیان تصریح کرد: در بانک ها مشکلات ساختاری داریم و بابد برای آنها فکری بکنیم.

وی با اشاره به این که رتبه کسب و کار ایران در گزارش جدید کسب و کار جهانی قابل پیش بینی نیست خاطرنشان کرد: در بخش سیاست ارزی اخیر دولت چیزی مخفی نشد و دولت تبعات آن را پذیرفته است.

print

پاسخی بگذارید