تاریخ: ۱۳:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
رشد ۱۲۲ درصدی پرداخت وام جعاله مسکن

آمارهای جدید از وضعیت پرداخت تسهیلات مسکن از رشد ۱۲۲ درصدی پرداخت وام جعاله در شش ماهه اول سال جاری حکایت دارد.

به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، آمارهای جدید از جزییات پرداخت انواع تسهیلات مسکن از سوی بانک مسکن نشان می دهد پرداخت تسهیلات جعاله (تعمیرات مسکن) در نیمسال اول سال جاری در مقایسه با شش ماهه اول سال گذشته ۱.۲ برابر شده است.

بر این اساس طی شش ماه اول سال جاری تعداد ۶۶ هزار و ۷۵۸ فقره تسهیلات جعاله به مبلغ بیش از یک هزار و ۶۴ میلیارد تومان پرداخت شده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین در شهریور ماه امسال مطابق با آمارهای موجود ، ۱۲ هزار و ۱۶۹ فقره تسهیلات جعاله به ارزش نزدیک به ۲۱۹ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است که در مقایسه با شهریور ماه سال گذشته ۵۱.۷ درصد رشد داشته است؛ شهریور سال گذشته ۸ هزار و ۸۸۲ فقره تسهیلات جعاله از سوی بانک مسکن به متقاضیان به ارزش ۱۳۳ میلیارد تومان پرداخت شد.

همچنین آمارهای تجمیعی در خصوص پرداخت تسهیلات جعاله مسکن نشان می دهد که در شش ماهه اول سال ۹۶، مجموعا ۳۸ هزار و ۱۹۴ فقره تسهیلات جعاله به متقاضیان پرداخت شده بود که این تعداد در نیمسال اول سال جاری به ۶۶ هزار و ۷۵۸ فقره تسهیلات افزایش یافت.

این موضوع به معنای افزایش استقبال متقاضیان مسکن از این تسهیلات بانک مسکن است؛ تسهیلات جعاله یا تسهیلات تعمیرات مسکن طی سال های اخیر به عنوان تسهیلات مکمل خرید آپارتمان منجر به افزایش قدرت مالی متقاضیان خرید مسکن شده است؛ این تسهیلات هم اکنون به دو شکل در قالب دریافت تسهیلات برای تعمیرات واحدهای مسکونی از سوی مالکان و یا استفاده از آن به عنوان تسهیلات کمکی به منظور افزایش بنیه مالی برای خرید واحدهای مسکونی از سوی متقاضیان خرید مسکن که اقدام به دریافت تسهیلات خرید مسکن می کنند قابل استفاده است.

به این معنا که مالکان واحدهای مسکونی برای انجام تعمیرات واحدهای مسکونی قادر به دریافت این تسهیلات به صورت جداگانه هستند و از سوی دیگر آن دسته از متقاضیان خرید مسکن که اقدام به دریافت انواع تسهیلات خرید مسکن اعم از تسهیلات خرید با استفاده از اوراق و یا از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، جوانان و … می کنند قادر خواهند بود در کنار تسهیلات دریافت شده اقدام به دریافت تسهیلات جعاله نیز کنند. به این ترتیب تسهیلات جعاله مسکن نوعی تسهیلات دو منظوره، کمکی و اهرم مکمل است. هم اکنون این تسهیلات تا سقف ۲۰ میلیون تومان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

هم اکنون بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات خرید مسکن از تسهیلات جعاله نیز به منظور تقویت بنیه مالی خرید مسکن استفاده می کنند.سقف ۲۰ میلیون تومانی تسهیلات جعاله امسال نیز به منظور حمایت از تقاضای مصرفی مسکن و کمک به تامین مالی متقاضیان این بخش تمدید شد و انواع متقاضیان مسکن که مشمول دریافت تسهیلات خرید هستند می توانند از تسهیلات جعاله نیز استفاده کنند.

در شرایط فعلی با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن استقبال از دریافت تسهیلات جعاله افزایش یافته است و بخشی از علت رشد تقاضا برای دریافت این تسهیلات مربوط به همین موضوع است؛ هر چند هم اکنون بانک مسکن سیاست هایی را به منظور افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن با استفاده از اهرم تسهیلات به بانک مرکزی پیشنهاد کرده که این پیشنهادات در حال بررسی است اما افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات جعاله نشان می دهد در شش ماهه اول سال جاری تعداد بیشتری از متقاضیان و مشمولان دریافت تسهیلات خرید مسکن متقاضی دریافت تسهیلات جعاله شده اند که بخشی از علت آن مربوط به جهش قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن است.

print

پاسخی بگذارید