تاریخ: ۱۱:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۸

۱۳ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۱۱ هزار و ۵۵۱ میلیارد ریال هفته گذشته در حالی در بازار ابزارهای نوین مالی میان سرمایه‌گذاران دست به دست شد که حجم و ارزش این مبادلات ۳۰ درصد افزایش را تجربه کرد.

معاملات فرابورس در چهارمین هفته کاری این بورس در مهرماه ۱۳۹۷ با تغییر مالکیت ۵ هزار و ۵۱۶ میلیون ورقه به ارزش ۲۹ هزار و ۹۳۴ میلیارد ریال طی ۷۷۱ هزار دفعه پایان پذیرفت که در مقایسه با هفته کاری پیشین از افت ۲۱ و ۷ درصدی حجم و ارزش و رشد ۱۱ درصدی تعداد دفعات مبادلات حکایت داشت.

در هفته کاری منتهی به ۲۷ مهرماه شاخص کل فرابورس با ۰.۴ درصد رشد، میزان افزایش خود از ابتدای این ماه را به ۸ و از آغاز سال جاری به ۸۴ درصد رساند و چهارشنبه بیست‌وپنجم مهر در ارتفاع ۲ هزار و ۲۰ واحدی ایستاد.

ارزش بازار

از سویی دیگر، همزمان ارزش بازار فرابورس نیز در هفته گذشته ۳ درصد رشد کرد که از ابتدای ماه جاری درصد افزایش این متغیر به ۸ درصد رسید.

نگاهی به دادوستدهای روزانه فرابورس نشان می‌دهد بیشترین حجم معاملات به میزان یک‌هزار و ۳۳۵ میلیون ورقه سه‌شنبه هفته قبل و بالاترین ارزش معاملات در رقم ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال دوشنبه ۲۳ مهرماه رقم خورده است. همچنین به غیر از شنبه که حجم دادوستدهای انجام‌شده در مجموع بازارهای فرابورس به میزان ۶۲۵ میلیون ورقه بوده، در سایر روزهای کاری شاهد معاملاتی افزون بر یک میلیارد ورقه در فرابورس بودیم.

بازار اول، دوم و پایه

رصد معاملات در بازارهای فرابورسی نیز حاکی از آن است در مجموع سه بازار اول، دوم و پایه ۵ هزار و ۳۴۲ میلیون سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۷۵۳ میلیارد ریال مبادله شده است که از این میزان، معاملات بازار دوم به تنهایی سهم ۴۵ درصدی از حجم و ۵۴ درصدی از ارزش معاملات این سه بازار را به خود اختصاص داد.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز شاهد جابه جایی ۱۷۳ میلیون ورقه به ارزش ۱۴ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال بودیم که در مقایسه با هفته پیشین به ترتیب افزایش یک و ۲۴ درصدی حجم و ارزش معاملات را نشان می‌داد. بازار SME نیز هفته گذشته میزبان جابه‌جایی ۱۴۵ هزار سهم به ارزش یک میلیارد ریال قرار گرفت که از رشد ۲۳۳ درصدی ارزش معاملات این بازار حکایت داشت.

عرضه یک اخزای جدید

در بازار ابزارهای نوین مالی اوراق گواهی تسهیلات مسکن به تعداد ۳۴ هزار ورقه به ارزش ۲۱۷ میلیارد ریال دادوستد شد که افت ۱۳ و ۱۲ درصدی حجم و ارزش معاملات را نشان می‌داد. صندوق‌های قابل معامله اما افزایش ۵ درصدی در ارزش معاملات را تجربه کردند و اوراق بدهی رشد همزمان حجم و ارزش دادوستدها را به ثبت رساندند.

بدین ترتیب در هفته‌ای که سپری شد ۱۳ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۱۱ هزار و ۵۵۱ میلیارد ریال در حالی در بازار ابزارهای نوین مالی میان سرمایه‌گذاران دست به دست شد که حجم و ارزش این مبادلات در مقایسه با هفته پیش از آن ۳۰ درصد افزایش یافت. در این بازار شنبه هفته آتی ۲۸ مهرماه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا ۷۰۸» برای نخستین بار عرضه خواهد شد. تعداد کل این اوراق ۱۰ میلیون ورقه و تاریخ انتشار آن ۲۳ تیرماه جاری است. همچنین این سری اسناد خزانه در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۸ سررسید خواهد شد.

شرایط صنایع

از سویی دیگر، هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به ۱۵ هزار و ۶۰۲ میلیارد ریال رسید که از این میزان معاملات گروه فلزات اساسی سهم ۲۳ درصدی را در اختیار گرفت و این گروه در میان سایر صنایع فرابورسی صدرنشین شد.

پس از آن معاملات گروه‌های شیمیایی، سرمایه‌گذاری، هتل و رستوران، خودرو و ساخت قطعات به ترتیب با سهم ۱۲، ۶، ۶ و ۵ درصدی از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام موجب شد این چند صنعت در جایگاه دوم تا پنجم گروه‌های فرابورسی با بلاترین میزان معاملات بایستند.

print

پاسخی بگذارید