تاریخ: ۷:۵۱ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳

رییس جمهور با بیان اینکه غده سرطانی از بدنه اقتصاد خارج شد، گفت: بالاترین اعتماد مردم در بخش اقتصاد باید به بانک مرکزی و بانک‌ها باشد.

دکتر حسن روحانی امروز در مجمع بانک مرکزی با بیان اینکه نباید مردم نسبت به آینده یا امید خود را از دست بدهند یا نظام و مردم از اعتمادشان به یکدیگر کاسته شود، گفت: لذا اگر اعتماد مستحکم باقی بماند همه امور در مسیر درست قرار می گیرد زیرا کشوری هستیم دارای توانمندی های فراوان و سرمایه های بزرگ؛ از اینرو می توانیم از مشکلات عبور کنیم.

رییس جمهور اظهارداشت: در سال ۹۲ اگر می گفتیم در سال ۹۵ تورم ما تک رقمی است خود شما که مسئول اقتصادی و بانکی هستید، شاید برای بعضی از شما سخت بود باور کنید ما به تورم تک رقمی برسیم. این یک دستاورد بزرگ است و باید آن را حفظ کنیم و من بی خبر نیستم از افرادی که تلاش می کنند این دستاورد صدمه ببیند. البته این کم عقلی است کسانی که با دولت مخالفت می کنند بیشترشان بر مبنای کمبود عقل است و مبارزه با دولت یعنی مبارزه با منافع ملی و مبارزه با منافع یک ملت و ضربه زدن به امید یک ملت؛ ضربه زدن به اعتماد مردم.

روحانی ادامه داد: بزرگترین اعتماد مردم در بخش اقتصادی باید به بانک مرکزی و بانک ها باشد و این اعتماد به نظر من به مراتب بیشتر از چند سال پیش است، زیرا هم نظارت بانک مرکزی دقیق تر شده و هم برخی از غده های سرطانی از بدنه اقتصاد کشور خارج شده و هم سرمایه بانک ها بیشتر شده است.

وی تاکید کرد: همچنین رابطه بانک ها با بانک ها خارجی از چند سال پیش بیشتر و بهتر است. چه دلیلی دارد که اعتماد ما نسبت به بانک ها و بانک مرکزی کمتر باشد و باید بیشتر باشد. اگر نمی تواسنتیم بر رئوس فائق شویم چون بانک برای رونق و رشد اقتصادی است و در نهایت امر کشور و اقتصاد باید در مسیر رشد قرار بگیرد.

رییس جمهور افزود: اگر شرایطی که در آغاز دولت داشتیم همانطور ادامه پیدا می کرد و رشدها منفی بود نمی توانستیم نسبت به آینده امیدوار باشیم. در سال ۹۵ رشد ما در دنیا اول بود، حالا ممکن است بگوییم نفت بیشتر بوده اما نفت هم کار سربازان فداکار جبهه تولید است و اینها کار بزرگی بود و در عرض ۵-۶ ماه ما نفت را برگرداندیم به تولید سابق و این کار آسان نیست و اینکه صادرات ما از یک میلیون در عرض چند ماه به ۲ میلیون افزایش پیدا کند کسانی که متخصص هستند می دانند عملا چقدر سرمایه و کار می خواهد.

روحانی گفت: اگر کسی می گوید بخشی از رشد اقتصادی به دلیل نفت بوده به خاطر مجاهدت و تلاش بخش نفت بود و اگر گشایشی حاصل شده در اثر تلاش ملت و دیپلمات ها بوده است.
ار نظر اشتغال نیز حداقل سه مورد از شاخص های مهم مسئله تورم، رشد و اشتغال و سرمایه گذاری است. در مسئله اشتغال به هر حال اصلا رقم افرادی که شاغل هستند از سال ۹۲ تا امروز از ۲۱ ملیون و ۳۰۰ هزار نفر به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار افزایش یافته و به طور متوسط سالانه ۵۰۰ هزار شغل خالص ایجاد کردیم.

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید