با سفر هیات اقتصادی چین به مازندران اتفاق می افتد
تاریخ: ۱۵:۳۳ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳

هیات تجاری و اقتصادی استان جیانگشی جمهوری خلق چین برای بررسی ظرفیت های اقتصادی مازندران روز دوشنبه به این استان سفر کرد.

اعضای این هیات هفت نفر متشکل از مقام های استان جیانگشی و تعدادی از مدیران شرکت هایی است که در ایران و مازندران سرمایه گذاری دارند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران هدف سفر این هیات تجاری و اقتصادی را بررسی ظرفیت های اقتصادی و زیرساختی این خطه شمال کشور برای سرمایه گذاری اعلام کرد.
حسن خیریانپور به در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نشست با مسئولان اقتصادی استانداری و بخش خصوصی مازندران و مذاکره برای سرمایه گذاری بخصوص در حوزه انرژی، راهها، پسماند را مهم ترین برنامه های این هیات معرفی کرد.
معاون استاندار مازندران توسعه مبادلات تجاری بین استان های جیانگشی و مازندران را از دیگر اهداف سفر هیات تجاری چینی به این استان برشمرد و اظهار داشت: سرپرستی این هیات تجاری را معاون اقتصادی و بازرگانی استانداری جیانگشی چین خانم ‘ون یانگ پنگ’ برعهده دارد و ۶ مدیرحوزه های اقتصادی دولتی و شرکت های خصوصی نیز این هیات را همراهی می کنند.
طبق گزارشی رسمی تاکنون شرکت های چینی چهار مجوز سرمایه گذاری در مازندران دریافت کردند و یک پروژه نیروگاهی با ظرفیت ۲۵ مگاوات با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلار در دست اجرا است.
همچنین در حوزه پسماند نیز یک شرکت چینی در قالب سرمایه گذاری بی او تی برای ساخت نیروگاه زباله سوز با شهرداری ساری قرارداد بست که حجم این سرمایه گذاری ۳۰ میلیون دلار اعلام شد که ۶۰ درصد آن از سوی دولت ایران و ۴۰ درصد را باید شرکت چینی پرداخت کند.

شرکت های چینی در مازندران پالایشگاه نفت می سازند

حسن خیریانپور عصر روز دوشنبه در دیدار با معاون اقتصادی و بازرگانی استان جیانگشی جمهوری خلق چین در استانداری مازندران در ساری افزود: شرکت های چینی برای ساخت پالایشگاه در این استان حاضر به سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری هستند.
وی اضافه کرد: جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران ارتباط سیاسی و اقتصادی خوبی دارند و این ارتباطات می تواند در سطح استانی نیز پیگیری شود.
معاون استاندار مازندران با اشاره به ظرفیت های این خطه شمال کشور در حوزه تولید محصولات کشاورزی و زیرساخت های توسعه ای چون راه آهن، بنادر و فرودگاه خواهان سرمایه گذاری شرکت های چینی در این حوزه ها شد.
وی گردشگری را از دیگر ظرفیت های مازندران برای پذیرایی از مسافران داخلی و خارجی اعلام کرد و اظهار داشت: سرمایه گذاران چینی می توانند در حوزه زیرساختی در گردشگری نیز سرمایه گذاری مشترکی داشته باشند.
وی خودروسازی را از جاذبه های خوب سرمایه گذاری برای شرکت های خودروسازی چینی دانست و افزود: این استان نیز ظرفیت خوبی برای گسترش تولید خودرو دارد و از سرمایه گذاری خارجی به خصوص شرکت های چینی استقبال می کند.

منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید