تاریخ: ۲۳:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
سازمان تجارت جهانی کاهش ۲.۶ درصدی را برای رشد تجارت اعلام کرد

سازمان تجارت جهانی روند کاهشی ۲.۶ درصدی را برای رشد تجاری در سال جاری میلادی برآورد کرد.

به نقل از راشاتودی، سازمان تجارت جهانی در گزارش سالانه خود اعلام کرد تجارت جهانی در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و روند نزولی آن در سال جاری میلادی ۲.۶ درصد خواهد بود.

این در حالی است که رشد تجارت جهانی در سال گذشته میلادی ۳ درصد بود. این سازمان اعلام کرد رشد تجارت در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳ درصد باز می گردد؛ ضمن اینکه افزایش تجارت جهانی بستگی به کاهش تنش‌های تجاری دارد.

«روبرتو آزودو» رییس کل سازمان تجارت جهانی گفت: با افزایش تنش‌های تجاری هیچ کسی نباید نسبت به این چشم انداز تعجب کند. وی افزود: تا زمانیکه شاهد چنین سطحی از بلاتکیفی هستیم تجارت نمی‌تواند نقش کامل خود را در به حرکت در آوردن رشد ایفا کند.

رشد تجارت در سال ۲۰۱۸ میلادی به دلیل یکسری عوامل از قبیل وضع تعرفه‌های جدید، اقدامات تلافی جویانه، رشد ضعیف اقتصاد جهانی، نوسان در بازارهای مالی و سفت و سخت شدن شرایط مالی در کشورهای توسعه یافته کاهش پیدا کرد.

روند کُند اقتصاد جهانی نشان دهنده کاهش تقاضای واردات در کشورهای در حال توسعه و پیشرفته بود. البته برخی از مناطق نسبت به سایر نقاط بیشتر تحت تاثیر قرار گفتند.

بعداز ثبت رکورد رشد تجاری در سال ۲۰۱۷ میلادی، آسیا شاهد کاهش رشد تجارت در سال ۲۰۱۸ میلادی بود. صادرات اروپا در سال گذشته میلادی بطور کامل روند کاهشی را تجربه کرد و واردات این منطقه هم بتدریج تنزل یافت.  همچنین «روبرت کوپمن» کارشناس ارشد اقتصادی در سازمان تجارت جهانی گفت: در صورتی که رییس جمهور «دونالد ترامپ» برنامه افزایش تعرفه را بر روی واردات جهانی خودرو در سال جاری میلادی دنبال کند، شرایط وخیم تر می شود.

وی افزود: تجارت آمریکا-چین در حدود ۳ درصد تجارت جهانی است. تجارت خودرو در جهان تقریبا ۸ درصد از تجارت جهان را تشکیل می دهد؛ بنابراین می توان تصور کرد که تاثیر تعرفه های خودرو بزرگتر از تاثیر جنگ تجاری آمریکا-چین است.

print

پاسخی بگذارید