تاریخ: ۱:۳۱ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۱

رییس کل بانک مرکزی از پرداخت تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای تمامی سپرده‌گذاران کاسپین در روزهای آینده خبر داد.

ولی اله سیف در جمع خبرنگاران درباره امکان تداوم طرح ضربتی وام ازدواج گفت: متناسب با منابع قرض الحسنه و همچنین منابع موجود در نظام بانکی باید در این طرح تعادل ایجاد شود.

وی با بیان اینکه دلیل اجرای طرح ضربتی این بود که صف وام ازدواج طولانی شده و افراد متقاضی باید مدت زیادی را معطل می‌ماندند ، اظهار داشت: با دعوت از برخی بانک ها توانستیم طرح را به نحو مثبتی اجرایی کنیم.

سیف ادامه داد: به محض آنکه احساس شود صف وام ازدواج طولانی شده دوباره از چنین طرح‌هایی استفاده می‌شود تا بتوان روال را به حال عادی بازگرداند.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: فرصت یک ماهه برای دریافت وام ازدواج منطقی است اما زمانی که به حدود ۶ ماه می‌رسد به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و بانک مرکزی با توجه به کنترلی که انجام می‌دهد، در صورت ضرورت ورود پیدا خواهد کرد.

سیف درباره آخرین وضعیت پرداختی‌ها در موسسه اعتباری کاسپین و توقیف اموال آن نیز گفت: مطالبات سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در حال پرداخت است ولی در میانه دوره پرداخت به دلیل برخی احکام صادره موانعی ایجاد شد که با ورود مقامات ارشد قوه قضاییه این توقیف‌ها رفع شده و ظرف روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان قابلیت پرداخت برای تمامی سپرده‌گذاران را خواهد داشت.

سیف ادامه داد: پرداخت بالای ۲۰۰ میلیون تومان به شناسایی اموال و دارایی ها بستگی دارد که این اقدام نیز به سرعت تحت نظارت مرجع قضایی در حال پیگیری است.

رییس کل بانک مرکزی در رابطه با زمان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نیز اظهار داشت: خوشبختانه عملکرد بانک‌ها در رابطه با رعایت نرخ سود سپرده بسیار رضایت بخش بوده است اما عامل دیگری که موجب بی نظمی و عدم تعادل شده، وجود صندوق‌های با درآمد ثابت در بانک‌هاست که به طور طبیعی در حال انجام هماهنگی‌هایی با سازمان بورس درباره آنها هستیم.

وی گفت: بین بازار سرمایه و بازار پول رابطه جدی وجود دارد و نمی‌توان به طور مستقل از یکدیگر برای آنها تصمیماتی گرفت و امیدواریم با هماهنگی‌های لازم بتوان در رابطه با صندوق‌های با درآمد ثابت شرایطی ایجاد کرد که متعاقبا بتوان در زمان مناسب برای نرخ سود تسهیلات نیز تصمیم‌گیری کرد.

سیف ادامه داد: تعهد سود بالاتر از نرخ سودی که شورای پول و اعتبار اعلام کرده است، موجب عدم ایجاد تعادل در بازار شده است.

وی افزود: هر فعالیتی درآمد خاص خود را داشته و در پایان دوره باید بین سرمایه گذاران تقسیم شود اما وعده سودهای متنوع موجب التهاب در بازار پول خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی همچنین در رابطه با اظهارات وزیر اقتصاد مبنی اینکه نرخ دلار بالای ۴ هزار تومان ماندگار نخواهد بود، گفت: بانک مرکزی همواره نظر خود را به صراحت در این باره اعلام کرده است به طوری که نقش این بانک نظارت بر بازار و ورود به آن در مواقعی است که دچار نوسانات هیجانی می‌شود.

وی ادامه داد: همواره تلاش کرده ایم تا ثبات همراه با آرامش در بازار وجود داشته باشد و شرایط مناسبی ایجاد شود اما اکنون تاحدودی به نظر می رسد نرخ از دامنه مجاز و منطقی خود بالاتر است که امیدواریم اصلاح شود.

print

پاسخی بگذارید