تاریخ: ۱۷:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

وقتی شرکت تیونینگ آلمانی برابوس، قصد این را داشته باشد که خودرویی را بازسازی کند می‌توان نتیجه کار را یک محصول عالی و جذاب در نظر گرفت. برابوس ۸۰۰ وایداستار که بر پایه نسل قبلی مرسدس g. کلاس طراحی‌شده است، توسط یک موتور ۱۲ سیلندر با توربو دوگانه (bi-turbo) تأمین می‌شود که ۸۰۰ اسب بخار قدرت و گشتاور فوق‌العاده زیاد، ۱,۹۲۵ نیوتون متر را به راننده جسور خود تحویل می‌دهد.

سرویس خودرو اقتصاد شمال:امروزه با فراگیرتر شدن تب خودروهای کلاس شاسی‌بلند و کراس اوور، این خودروها از تنوع بسیار بیشتری نسبت به سال‌های قبل برخوردار شده‌اند. خودروهایی که با موتورهای ۶، ۸ و حتی ۴ سیلندر، توانسته‌اند توانایی‌های بالای خود در رانندگی آفرود را به اثبات برسانند.

اما چه می‌شود اگر این قلب تپنده قدرتمند، از تعداد سیلندرهای یک‌رقمی جداشده و به عدد ۱۲ برسد؟ بله درست است، این بار با شاسی‌بلندی سروکار خواهیم داشت که از یک پیشرانه حجیم ۱۲ سیلندر برخوردار است.

با ما باشید تا شاسی بلندهای جذاب ۱۲ سیلندر را به شما عزیزان معرفی نماییم.

لامبورگینی LM002

خودروی جذابی که لقب «رمبو لمبو» را به خود گرفته و سه دهه قبل از اینکه خودرویی بلا نام لامبورگینی اوروس متولد شود، جای خود را در دل هواداران این برند بازکرده بود. قدرت این خودرو از طریق یک موتور ۱۲ سیلندر ۵٫۲ لیتری می‌آید که توانایی تولید ۴۲۶ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتون متر گشتاور را دارد.

شاسی بلندهای 12 سیلندر جذابی که عاشقشان می شوید!

البته عددهای این شاسی‌بلند نسبت به استانداردهای امروزی چندان چشمگیر نیستند. به‌طوری‌که شتاب صفرتا صد،۷٫۷ ثانیه و سرعت نهایی LM002 نیز تنها ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت بود. از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳، تنها ۳۲۸ عدد از این خودروی شاسی‌بلند خاص تولید شد.


مرسدس AMG G65

G65 دارای قلب تپنده‌ای است که با استفاده از ۱۲ سیلندر خود، می‌تواند ۶۲۱ اسب بخار قدرت و گشتاور عالی ۱,۰۰۰ نیوتون متر را برای این شاسی‌بلند ۲,۸۳۵ کیلوگرمی، تولید کند. اگرچه فلسفه طراحی این خودرو بیشتر برای جاده‌های صاف بوده تا مسیرهای کوهستانی و به‌اصطلاح آفرود، اما G65 توانایی آفرود خوبی را باوجود گشتاور بالا، در اختیار راننده قرار می‌دهد.

شاسی بلندهای 12 سیلندر جذابی که عاشقشان می شوید!

G65 به ۵٫۱ ثانیه زمان لازم دارد تا خود را از حالت سکون به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند و سرعت نهایی این شاسی‌بلند جذاب آلمانی نیز، ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت است. G65، قدرتمندترین خودروی سری G است که مرسدس تاکنون ساخته است. خودرویی که تنها در ایالات‌متحده و باقیمت پایه ۲۲۷,۷۰۰ دلار به فروش رفت.


بنتلی بنتایگا W12

بنتایگا برای اولین بار، در سال ۲۰۱۶ و با یک موتور ۱۲ سیلندر ۶ لیتری که ۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۸۱۳ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کرد، به صحنه نمایش آمد. نیازی به گفتن نیست که این شاسی‌بلند بریتانیایی، شتاب صفرتا صد عالی ۴٫۱ ثانیه‌ای داشته و سرعت نهایی آن‌هم به عدد ۳۰۱ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

شاسی بلندهای 12 سیلندر جذابی که عاشقشان می شوید!

البته باوجود سریع و قدرتمند بودن این خودرو، به خاطر قوانین محیط زیستی موجود در اروپا، به‌احتمال‌زیاد، جانشین بنتایگا W12، خودرویی با موتور ۶ سیلندر پلاگین هیبرید خواهد بود تا بتواند استانداردهای آلایندگی اروپا را با موفقیت پشت سر بگذارد.


برابوس ۸۰۰ Widestar

وقتی شرکت تیونینگ آلمانی برابوس، قصد این را داشته باشد که خودرویی را بازسازی کند می‌توان نتیجه کار را یک محصول عالی و جذاب در نظر گرفت. برابوس ۸۰۰ وایداستار که بر پایه نسل قبلی مرسدس g کلاس طراحی‌شده است، توسط یک موتور ۱۲ سیلندر با توربو دوگانه (bi-turbo) تأمین می‌شود که ۸۰۰ اسب بخار قدرت و گشتاور فوق‌العاده زیاد،۱,۹۲۵ نیوتون متر را به راننده جسور خود تحویل می‌دهد.

شاسی بلندهای 12 سیلندر جذابی که عاشقشان می شوید!

طبق ادعای برابوس، ۸۰۰ Widestar دارای شتاب صفرتا صد تنها ۴ ثانیه‌ای و سرعت نهایی ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت است. البته این خودرو، به‌راحتی می‌تواند به‌سرعت ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت برسد اما شرکت برابوس سرعت نهایی آن را محدود به ۲۴۰ کرده است.


بی ام و X5 V12 لمانس

با بازگشت به سال ۱۹۹۹، شرکت خلاق بی ام و تصمیم به‌قرار دادن یک موتور ۱۲ سیلندر ۶ لیتری روی یکی از شاسی بلندهای خود گرفت. نتیجه این کار، خودرویی بود باقدرت ۷۰۰ اسب بخار و گشتاور خروجی ۷۰۵ نیوتون متر که از طریق یک جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی به چرخ‌ها منتقل می‌شدند.

شاسی بلندهای 12 سیلندر جذابی که عاشقشان می شوید!

در کنار قدرت و گشتاور خروجی عالی این خودرو، در X5 V12، شاهد رینگ‌ها و تایرهای ارتقا یافته، سیستم تعلیق جدید و یک محفظه قفسه مانند آهنی برای محافظت از راننده بود. محفظه‌ای که برای کمی تفریح راننده در پیست نوربرگرینگ، کاملاً ضروری به نظر می‌رسید. باید گفت که این خودروی جذاب هیچ‌گاه به مرحله تولید و عرضه عمومی نرسید و تنها در حد یک آزمایش باقی ماند.

منبع:خودرو

print

پاسخی بگذارید