تاریخ: ۹:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
شناسایی ۱۰۰ خریدار بزرگ سکه/ دریافت مالیات قطعی شد

وزیر اقتصاد از بازگشایی پرونده مالیاتی برای خریداران بزرگ سکه خبر داد و اعلام کرد وصول مالیات ۱۰۰ خریدار اول با اولویت انجام می شود؛ دبیرکل بانک مرکزی نیز گفت از امروز تحویل ۹۰۰ هزار سکه آغاز می شود.

محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی روز گذشته خبر داد که از امروز تحویل سکه های پیش‌فروش ۳ ماهه به مدت دو ماه انجام خواهد شد و در این مرحله قرار است ۹۰۰ هزار قطعه سکه تحویل شود. در پایان طرح پیش فروش هم اعلام شده بود که حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه به فروش رفت که نزدیک به یک میلیون آن سکه‌های یک ماهه و مابقی در سررسیدهای دیگر بود. همچنین سکه‌های یک ماهه در اردیبهشت‌ماه تحویل شد و اکنون زمان تحویل سکه‌های سه ماهه است.

یکی از مسائل مطرح و حواشی ایجاد شده درباره سکه های پیش فروش شده موضوع برخی خریداران عمده سکه است که این روزها از برخی از آنها به عنوان سلطان سکه یاد می شود. فرمانده انتظامی پایتخت نیز روز گذشته از قرار گرفتن لیست ۵۰ نفره خریداران عمده سکه با همکاری بانک مرکزی در اختیار پلیس خبر داد.

انتقاد اصلی وارد شده به طرح سکه های پیش فروشی این بود که بانک مرکزی باید برای خریداران محدودیت هایی را قائل می شد که برخی نتوانند به یکباره نسبت به خرید هزاران قطعه سکه اقدام نمایند. در روزهای گذشته علاوه بر پلیس، مسئولان قوه قضاییه نیز در این خصوص انتقادهایی را وارد کرده اند.

حال طبق آنچه که مسعود کرباسیان؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرده سازمان امور مالیاتی قصد دارد موضوع مالیات ستانی از خریداران بزرگ سکه را در دستور کار خود قرار دهد. وزیر اقتصاد عنوان کرد که سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه را شناسایی کرده‌ و طبق قانون آنها مکلف به پرداخت مالیات بر «سود اتفاقی» هستند.

وی افزود: ۱۰۰ نفر اول این لیست که بیشترین خرید را انجام داده‌اند، به صورت اولویت دار مورد بررسی و مطالبه مالیات قرار می گیرند. کرباسیان همچنین عنوان کرد: هر مجموعه یا فردی که از طریق خرید و فروش ارز سود اتفاقی به دست آورده، مشمول این مالیات می شود و دایره بررسی ها و مطالبه‌گری ما شامل تمام بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: خوشبختانه سازمان امور مالیاتی این گروه را نیز شناسایی کرده و طی روزهای جاری آنها مکلف به پرداخت مطالبات دولت می شوند. با این وجود هنوز سازوکار سازمان امور مالیاتی برای چگونگی و میزان دریافت مالیات از خریداران عمده سکه مشخص نیست ولی طبق گفته مسئولان وزارت اقتصاد، دریافت مالیات خرید سکه قطعی شده است.

انتظار می رود عرضه تدریجی ۹۰۰ هزار قطعه سکه پیش فروشی جدید که از امروز انجام خواهد شد بتواند تاثیرگذاری مناسبی بر کاهش نرخ سکه در بازار داشته باشد. طبق آخرین نرخ های اعلامی، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران ۲ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۲ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان است. با این حال، در هفته های گذشته قیمت سکه طرح جدید به بیش از ۳ میلیون تومان نیز رسیده بود.

print

پاسخی بگذارید