تاریخ: ۱۲:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۳

فردی که سال گذشته یک قلاده خرس قهوه ای را در بخش کجور از توابع این شهرستان شکار کرده بود ، به پرداخت جزای نقدی و ۶ ماه حبس محکوم شده است.

کامبیز محسن سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت : این شکارچی متخلف سال گذشته پس از شکار خرس در حال حمل لاشه آن به وسیله خودروی نیسان بود که دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

بر اساس اعلام مراجع رسمی ، هم اکنون ۹ فقره پرونده با موضوع شکارغیرمجاز گونه های حیات وحش نظیر شوکا و خرس قهوه ای ، فحاشی به محیط بانان و یا شروع به شکار در مراجع قضایی نوشهر در حال رسیدگی است.

زیستگاه خرس قهوه ای عموما در عرصه های جنگلی خزری ، ارسباران و زاگرس است و این حیوان حمایت شده در اواخر تابستان و پائیز در مناطق پائین دست جنگلی یا دره هایی که میوه های وحشی در آن وجود دارد دیده می شود.

خرس قهوه ای هر سال همزمان با فصل زمستان به خواب زمستانی می رود و زاد و ولد این حیوان نیز در همین فصول انجام می گیرد .

سال گذشته ۲ قلاده خرس به علت برخورد با خودرو در مسیرهای کوهستانی بخش کجور نوشهر و ۳ مورد دیگر نیز از سوی شکارچیان غیرمجاز کشته شدند.

بخش کجور با جمعیتی دست کم ۱۲ هزار نفر درقالب ۶۴ روستا و دو شهر در فاصله حدود ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر واقع است.

شهرستان نوشهر با داشتن حدود ۲۲۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و برخورداری از گونه های حیات وحش نظیر مرال ، شوکا ، کل بز ، خرس قهوه ای ، پلنگ ، قرقاول ، کبک دریایی و معمولی در غرب مازندران واقع است.

print

پاسخی بگذارید