امیدی مدیرکل گمرک آستارا
تاریخ: ۱۴:۰۲ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
صادرات ۱۸۴ میلیون دلار ی کالای غیرنفتی از گمرک آستارا

مدیرکل گمرک آستارا گفت: ۴۴۱ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش اقتصادی ۱۸۴ میلیون دلار، در هفت ماه نخست امسال از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر و ۱۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۲۴ میلیون دلار وارد شد.

رسول امیدی به حجم صادرات از بندر آستارا اشاره کرد و گفت : بیشتر این کالاها محصولات کشاورزی، شیمیایی، معدنی و فلزی، مواد غذایی، پلاستیکی، سیمان، گچ، شوینده، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، پوشاک و کیف و کفش بوده و به جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر شده است.
وی ادامه داد: صادرات کالای غیرنفتی در هفت ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن ۱۷۲ درصد و از لحاظ ارزش اقتصادی ۱۰۹ درصد افزایش یافته است.
امیدی میزان حمل و نقل خارجی ورودی را در مدت یاد شده، ۶۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۱۷ میلیون دلار عنوان و اضافه کرد: بیشتر کالاهای وارداتی شامل لوازم چوبی، فراورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن بوده و از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به ترکیه، عراق و امارت متحده عربی حمل شده است.
او گفت: میزان حمل و نقل خارجی خروجی در هفت ماه گذشته، ۱۵۵ هزار تن کالا شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبل، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، ظروف شیشه ای، پوشاک، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی به ارزش ۷۴۸ میلیون دلار بوده و از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین حمل شده است.
مدیرکل گمرک آستارا بیان کرد: در مدت یاد شده، دو هزار و ۴۹۶ تن کالا به ارزش ۱۰ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور و اغلب به جمهوری آذربایجان صادر شد و بیشتر آنها مواد غذایی، پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده است.
امیدی شمار ترددکنندگان از مرز این شهرستان در هفت ماه نخست امسال را ۷۱۸ هزار و ۸۷۷ نفر ذکر و بیان کرد: نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددکنندگان خروجی ۵۵ درصد و ورودی ۶۶ درصد افزایش داشته است.
او درآمد عمومی گمرک آستارا را در هفت ماه گذشته ۴۲۹ میلیارد و ۸۸۴ میلیون ریال اعلام و اضافه کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.
اداره کل گمرک آستارا در امور واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند.

print

پاسخی بگذارید