تاریخ: ۱۰:۰۳ :: ۱۳۹۶/۰۸/۳۰

رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی غرب استان تهران از به دام افتادن شهروندان به دلیل عدم آشنایی شهروندان با دستگاه خودپرداز غیر نقدی خبر داد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ ‌حاج‌علی صالحی‌ درباره این پرونده اظهارداشت: ماموران پلیس فتا توانستند فردی را که با نقشه از قبل طراحی شده و کمین کردن در نزدیک دستگاه‌های خودپرداز غیر نقد (VTM)، نقشه خود را جهت خالی کردن حساب شهروندان اجرا کند را شناسایی و دستگیر کنند.

وی افزود: پس از مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر اینکه حساب‌هایشان خالی شده و با در نظر گرفتن این موضوع که تمامی شاکیان اظهار داشتند که رمز خود را به کسی نداده‌اند و تمام نکات لازم جهت تغییر رمز را نیز رعایت کرده بودند پرونده به صورت ویژه مورد بررسی کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

رییس پلیس فتا غرب استان تهران ادامه داد: کارشناسان مجرب این پلیس با به کارگیری کلیه توان نرم افزاری و سخت افزاری و انجام اقدامات تخصصی‌ توانستند متهم را در شهر باغستان واقع در شهرستان شهریار شناسایی کرده و پس از هماهنگی لازم با مقام محترم قضایی متهم را دستگیر و به پلیس فتا منتقل کنند.

سرهنگ صالحی گفت: پس از بازجویی‌های انجام شده توسط کارشناسان پلیس فتا و همچنین مواجهه شدن متهم با ادله دیجیتال جرم، فرد مذکور راهی به جز اعتراف نداشته و نحوه انجام این جرم را اینگونه تشریح کرد، بنده در نزدیک دستگاه‌های خودپرداز غیر نقد کمین می‌کردم و با مشاهده اشخاصی که به این دستگاه‌ها قصد انجام عملیات بانکی را داشتند یا با قصد گرفتن وجه به این دستگاه‌ها مراجعه می‌کردند، در یک فرصت مناسب پس از کشیدن کارت توسط مشتریان و وارد کردن رمز عبور، خود را به دستگاه می‌رساندم و اظهار می‌کردم که دستگاه خراب است و پول نمی‌دهد در صورتی که دستگاه خودپرداز غیر نقد فقط برای انجام عملیات‌های بانکی است و به هیچ وجه پول نقد در اختیار مشتریان قرار نمی‌دهد. در این بین پس از اینکه مشتری از دستگاه فاصله می‌گرفت به علت اینکه دکمه پایان عملیات بانکی را نزده بود اینجانب از فرصت استفاده کرده و تا سقف مبلغ قابل انتقال را به حساب خود منتقل می‌کردم.

این مقام ارشد انتظامی در پایان متذکر شد: با توجه به این که متهم بدون داشتن تحصیلات در زمینه دیجیتال و تجهیزات فنی لازم توانسته این جرم را انجام دهد خاطر نشان کرد که جهت جلوگیری از این قبیل جرم ها، شهروندان گرامی خودشان باید هوشیاری لازم را داشته باشند و در هنگام مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز پس از اتمام عملیات بانکی حتما دکمه خروج را زده و از قطع شدن عملیات بانکی مطمئن شوند.

print

پاسخی بگذارید