تاریخ: ۱۰:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
فصل برداشت میگوی گلستان تمام شد

فصل برداشت میگو گلستان پس از ۲ ماه و با افزایش ۶۵ درصدی تولید این آبزی نسبت به سال گذشته پایان یافت.

به گزارش اقتصاد شمال،در فصل برداشت امسال از ۵۰ مزرعه پرورش این محصول در شهرستان گمیشان واقع درشمال غرب استان ۲ هزار و ۵۹۰ تن میگو برداشت شد.
فصل پرورش میگو در مجتمع گمیشان از اردیبهشت آغاز و برداشت این گونه از اوایل مهر تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات گلستان به ایرنا اعلام کرد: سال گذشته یکهزار و ۶۹۰ تن میگو در استان تولید که بخش عمده آن به خارج از کشور صادر شد.
محمود سقلی اظهار داشت: امسال ذخیره سازی ۱۹۹ میلیون قطعه بچه میگو از ۲۴ اردیبهشت آغاز و دهه اول مرداد به پایان رسید و ۸۳۰ هکتار از مزارع استان زیر کشت این محصول رفت.
وی افزود: گلستان در رتبه سوم تولید میگو کشور قرار دارد که امسال میانگین تولید در واحد سطح ۲٫۳ تن در هکتار بود که نسبت به سال قبل ۶۲ درصد رشد داشت.
شیلات ایران اعلام کرده که پیش بینی تولید امسال میگوی کشور ۳۸ هزار تن در ۵ استان است که گلستان پس از هرمزگان و بوشهر در رده سوم استان های تولیدکننده این آبزی قرار دارد.
پارسال و براساس آمار رسمی گمرک بیش از ۸۰ درصد میگوی تولیدی این استان ها به وزن حدود ۳۲ هزار تن به خارج صادر شد که بیش از ۱۵۰ میلیون دلار درآمد ارزی نصیب کشور کرد.
مدیرکل شیلات گلستان هم بر تلاش برای ورود گسترده تر میگوی استان به بازارهای جهانی تاکید کرد و گفت: با وجود مشکلات حمل و نقل تلاش می کنیم صادرات این محصول از طریق کریدور ریلی ایران – ترکمنستان – قزاقستان افزایش یافته و میگوی گلستان به بازارهای بزرگ و پرمنفعت چین و روسیه راه یابد.
قدس علوی افزود: تاکنون ۲ واحد عمل آوری میگو استان کدهای صادراتی ایران و اتحادیه اروپا را دریافت کرده و می توانند محصولات خود را در بازارهای جهانی با برند گلستان عرضه کنند.
کشورهای ویتنام، امارات، هنگ کنگ، عمان و اسپانیا مقصد صادرات میگوی گلستان هستند.
پرورش میگو از ظرفیت های مهم اشتغالزایی در گلستان است که تکمیل طرح های در دست اقدام شیلات در شهرستان گُمیشان علاوه بر افزایش درآمد اهالی، زمینه ایجاد فرصت های شغلی بیشتر را برای جوانان منطقه فراهم می کند.
سایت پرورشی گمیشان واقع در شمال غرب گلستان تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است.
به گفته کارشناسان شیلات، میگوی تکثیری در این مجتمع از نوع وانامی است، این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی ۱۲۰ روز پرورش یافته و به وزن ۱۵ گرم می رسد.
گلستان در سال های اخیر با توجه ویژه به توسعه آبزی پروری به یکی از استان های برتر پرورش میگو در کشور تبدیل شده است که فراهم آوردن مقدمات لازم برای تکمیل چرخه تولید، علاوه بر خودکفایی در این حوزه، میزان برداشت این آبزی را افزایش خواهد داد.
منبع:ایرنا

print

پاسخی بگذارید