تحلیل روز
تاریخ: ۲:۰۶ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹

در دهه ۸۰ و تا چند سال قبل بانک‌ها و موسسات مالی مجاز و غیر‌مجاز همانند قارچ در فضای اقتصادی ایران رشد کردند .

هادی مومنی– زمانی که در دهه ۸۰ و تا چند سال قبل بانک‌ها و موسسات مالی مجاز و غیر‌مجاز همانند قارچ در فضای اقتصادی ایران رشد می‌کردند و کار را به جایی رساندند که در برخی از خیابان‌ها و مراکز شاهد بیش از پنج شعبه بانک و موسسه مالی بودیم شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که این وضعیت به بزرگ‌ترین بحران بازار مالی ایران در دهه ۹۰ تبدیل شود.قطعا اگر قوانین و ضوابط مستحکمی درباره تاسیس بانک و موسسات مالی در بازار پول ایران از ابتدا شکل می‌گرفت و در کنار آن نظارت‌های شدیدی از سوی بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بازار پول صورت می‌گرفت شاهد بحران موسسات مالی و اعتراضات دامنه‌دار و گسترده خیابانی مالباختگان موسسات مالی غیر‌مجاز نبودیم. اوضاع آنچنان پیچیده شد که در سران سه قوه مورد بررسی قرار گرفت تا این چالش خودساخته برطرف شود که البته به قربانی شدن ولی‌الله سیف رییس پیشین بانک مرکزی و در نهایت حل و فصل ماجرایی که به نوعی به بحران امنیت ملی نیز تبدیل شده بود منجر شد.

در همین حال در گام بعدی بازار پول و بانک مرکزی بعد از سال‌ها ارائه مجوز به نهادهای متفاوت از جمله نظامی برای تاسیس بانک به این نتیجه رسید که این‌گونه نهادها لزوما نیازی به بانک‌های مستقل ندارند و عملا این وضعیت باعث بی‌نظمی‌های زیاد مالی و البته زیان‌های سیستمی در نظام بانکداری ایران شده است و به همین دلیل اخیرا پنج بانک نهادهای نظامی نیز قرار است در بانک سپه ادغام شوند تا علاوه بر اینکه دایره بانک‌های مجاز نیز محدودتر شود، سیستم بانکی در ایران به صورت چابک‌تر و کوچک‌تر به وظایف خود ادامه دهد. این اتفاق تبعات متفاوتی را برای این پنج بانک رقم خواهد زد که یکی از مهم‌ترین آنها، وضعیت سهامداران این پنج بانک در بازار سهام است.

بر همین اساس این پنج بانک نظامی در اقدامی هماهنگ از روز گذشته خرید سهام از سوی سهامداران خود را به مدت ۳۰ روز کاری تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه آغاز کردند تا قبل از ادغام در بانک سپه آن دسته از سهامدارانی که نگران وضعیت سهام خود در این بانک‌های پنجگانه هستند بتوانند سرمایه‌های خود را نقد کنند. این سیاست حمایتی هر چند راه‌حلی اعتمادبخش برای سرمایه‌گذاران است اما از سوی دیگر می‌تواند اگر با استقبال فروشندگان سهام مواجه شود، بسترهای ادغام و همگام‌سازی این بانک‌ها در بانک سپه را نیز تسهیل کند.
Hadi.Momeni@gmail.com

print

پاسخی بگذارید