تاریخ: ۱:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۱

رفتار غیرحرفه‌ای و موهن مجری یک برنامه زنده تلویزیونی، لزوم تجدید نظر در گزینش و به کارگیری مجریان در صداوسیما را ضروری نشان می‌دهد.

سرویس فرهنگی اقتصاد شمال:این اولین بار نیست که صداوسیما، از حضور مجریان «زرد» که شأن رسانه ملی را حفظ نمی‌کنند، آسیب می‌بیند. تحقیر میهمانان و حاضران در برنامه و توهین به مخاطب توسط برخی از مجریان، در همین چند ماه اخیر بارها در برنامه‌های گفت وگو محور سیما اتفاق افتاده است. این مسئله بیش از هر چیز، گویای ضعف گزینش و لزوم تجدید نظر در انتخاب نیروها و یا نیروهای قبلا انتخاب شده در صداوسیماست؛ چرا که بعضی از کسانی که اجرای برنامه‌ها را برعهده می‌گیرند، حتی ابتدایی‌ترین اصول اجرا، یعنی با ادب سخن گفتن و حفظ حرمت حضار و مخاطبان برنامه را رعایت نمی‌کنند!

عجیب اینکه اجرای برنامه‌های زنده که از حساسیت بیشتری برخوردار است بعضا به افراد کم سواد و فاقد صلاحیت اخلاقی واگذار می‌شود. نمونه اخیر چنین اتفاقی، روز جمعه در برنامه «من و شما» که از شبکه شما به طور زنده پخش می‌شود رخ داد. برنامه‌ای که با اجرای آرش ظلی‌پور و با حضور مسعود فراستی، منتقد سینما و با موضوع نقد فیلم‌های سخیفی که این روزها پرده سینماها را تسخیر کرده‌اند روی آنتن رفت. فارغ از اینکه کارشناس میهمان برنامه چه کسی بود و چه نظراتی داشت، مجری برنامه به جای چالش با وی یا طرح سؤالات منطقی و کارشناسانه، به طور پی‌در‌پی، با لحنی پرخاشگرانه و الفاظی توهین‌آمیز و تحقیر‌کننده، حرف‌های وی را قطع می‌کرد. این مجری حتی در حرکتی غیر‌اخلاقی و بدون اطلاع دقیق و مستند، به زندگی شخصی و حریم خصوصی میهمان خود نیز وارد شد و در‌این‌باره اظهار نظر کرد؛ از جمله اینکه درباره ازدواج و خانواده او صحبت کرد، در ابتدا نیز خطاب به کارشناس میهمان برنامه گفت که شما کلا دو سه تا کت بیشتر ندارید بپوشید و بعد از آن هم تأکید کرد «شما که اینقدر نقد می‌کنید، به نظرتان نمی‌آید آدم بد تیپی هستید؟»

و در بخش‌هایی نیز با بیانی توأم با تمسخر، تکیه کلام‌های میهمان برنامه را تکرار می‌کرد و می‌گفت که شما خیلی خودشیفته حرف می‌زنید و حرف‌های شما نقطه ندارد و… حتی پس از ترک برنامه توسط فراستی نیز، تمسخر وی را ادامه داد! اتفاقی که نشان می‌دهد این مجری، نه فقط کمترین صلاحیت لازم برای کاری که به وی سپرده شده را ندارد، بلکه حضور او در سازمان صداوسیما، اهانت آشکار به بینندگان و تمامی مردم این سرزمین است. ضمن اینکه مجری مذکور، سابقه رفتارهای مشابه را دارد. با یک جست‌وجوی ساده در خبرها، می‌توان مجادلات لفظی و اهانت‌های بی‌شرمانه قبلی وی به دیگران را مشاهده کرد.
چنین رفتارهایی، مصداق بارز ترویج بی‌ادبی و اخلاق‌ستیزی روی آنتن تلویزیون است، چرا که، هر حرف یا حرکتی در برنامه‌های تلویزیون، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، روی فرهنگ و رفتار مردم تأثیر می‌گذارد. هر چند که مدیر شبکه «شما» از توبیخ این مجری و عدم پخش یک هفته‌ای برنامه «من و شما» خبر داده است، اما مسئله فراتر از یک فرد و عدم پخش یک هفته‌ای این برنامه است. باید گفت که صداوسیما این روزها از حضور برخی عوامل و برنامه‌سازان کم‌سواد و همچنین بعضی کارشناسان مبتلا به افکار انحرافی رنج می‌برد. بنابر‌این، پاکسازی برنامه‌های رسانه ملی از این عناصر را می‌توان با برکناری مجری برنامه مذکور شروع کرد. این اقدام، جدیت مدیران سیما در حفظ حرمت و هویت صداوسیما را اثبات خواهد کرد. سهل‌انگاری در این زمینه، این پیام را در بر خواهد داشت که خود مدیران نیز اهمیت چندانی برای حفظ شأن برنامه‌هایشان ندارند.
همچنین برخی از مجریان و کارشناسان، مسائل شخصی را هم وارد کار خود می‌کنند. به طور مثال، مجری برنامه «من و شما» از اقوام و دوستان نزدیک عوامل تولید برخی از فیلم‌های مبتذل و سخیف سال‌های اخیر سینمای ایران است؛ فیلم‌های چندش‌آوری که هدفی جز ترویج اباحه‌گری و بی‌بند‌و‌باری جنسی در جامعه را ندارند.
عدم تعادل رفتاری مجری مذکور، واکنش تعدادی از مجریان صداوسیما را نیز برانگیخت. میلاد دخانچی، مجری برنامه‌هایی چون «جیوگی» و «سختانه» در‌این‌باره نوشت: آقای مجری قصه ما، فقط آقای مجری نیست، اینها یک باند رسانه‌ای در تلویزیون و فضای مجازی‌اند…سلبریتی‌هایی که قرار است ما را سرگرم کنند تا ما فاشیسم امثال هزارپا را نبینیم… آری راست[جریان لیبرال-سرمایه‌داری] علاوه بر نجومی‌بگیر و حمایت «قانون» سلبریتی‌های خود را نیز دارد.
المیرا شریفی‌مقدم، گوینده شبکه خبر نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «اجرای تلویزیونی با مهمونی خونه خاله فرق داره! تلویزیون حرمت داره. حق نداریم هنگام گفت‌وگو به میهمان برنامه بی‌ادبی کنیم. جسارت و شجاعت در اجرا با گستاخی و بی‌ادبی فرق داره.»
حمیدرضا مدقق، مجری برنامه «شهر فرنگ» شبکه خبر نیز در واکنش به این اتفاق نوشت: «شجاع و رک بودن در مصاحبه با بی‌نزاکتی تفاوت دارد.»
گفتنی است، آرش ظلی‌پور، مجری بی‌ادب و بی‌نزاکت شبکه شما، به دلیل موضوع دلالی در فوتبال مدتی را در زندان گذرانده بود، که باید به مدیران صداوسیما برای به کارگیری او دست مریزاد گفت!
از طرف دیگر، روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به توهین شبکه شما به منتقد پیشکسوت سینما واکنش نشان داد.
حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با فارس بیان کرد: این اتفاق یک نمره منفی به رسانه بود که غیر قابل فراموشی است، نباید آنتن رسانه ملی در اختیار یک جوان ناشی بی‌تدبیر قرار بگیرد تا بخواهد حاشیه درست کند و خطای بزرگی مرتکب شود.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: به عنوان یک عنصر فرهنگی در کمیسیون فرهنگی برای افرادی که در رسانه ملی رخنه کرده‌اند، متأسفم که خیلی راحت روی آنتن ملی قرار می‌گیرند و شرایط امن و آرام را به هم می‌ریزند.
وی تأکید کرد: ما جدا از همه نظرات آقای فراستی، به عنوان پیشکسوت عرصه سینما باید برایش حرمت بگذاریم. اتفاق برنامه «من و شما» تأسف‌بار است و خدا می‌داند که من دیشب از غصه خوابم نبرده است.
بخش ادب و هنر کیهان، به رئیس‌سازمان صدا و سیما – دکتر علی عسگری- پیشنهاد می‌کند یک بار فیلم گفتگوی مجری هتاک شبکه شما را با منتقد فیلم ببیند و آنگاه خود قضاوت کند که آیا از برخورد این مجری بی‌ادب و هتاک احساس شرم نمی‌کنند؟! و آیا ادامه کار این مجری در صدا و سیما- که به‌فرموده حضرت امام(ره) باید دانشگاه باشد- شرم‌آور نیست؟!

منبع:کیهان

print

پاسخی بگذارید