تاریخ: ۲۲:۰۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
محدودیت در تراکنش‌ کارت‌خوان‌ها قاچاق ارز را کنترل کرد

اعمال محدودیت در تراکنش کارتخوان‌ها، با هدف جلوگیری از تبدیل ارز به ریال در آن سوی مرزها موجب شد، نرخ انواع ارز و سکه در سه روز گذشته به میزان قابل توجه کاهش یابد.

به گزارش اقتصاد شمال، روند کاهشی قیمت ارز و به تبع آن سکه در روز گذشته هم ادامه یافت.

سکه طرح جدید ۱۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان افت قیمت داشت.

در بازار ارز هم دلار با ۹۰۰ تومان کاهش ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان، یورو با افت ۹۵۰ تومانی ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان و درهم با ۳۲۰ تومان کاهش ۳۳۵۰ تومان فروخته شد.

گفته می‌شود، علت اصلی کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر اعمال محدودیت در تراکنش کارت‌خوان‌ها برای هر کارت اعتباری است، چرا که چند ماه اخیر یکی از پدیده‌های حوزه ارز، فروش ارز در آن سوی مرزها و تبدیل آن به ریال بود. با توجه به عدم محدودیت در تعدد استفاده از کارت‌های اعتباری، دارنده یک کارت می‌توانست چندین بار در یک روز تراکنش ۵۰ میلیون تومانی انجام دهد.

اما بانک مرکزی با اعمال محدودیت در انجام تراکنش‌ها و الزام بانک‌ها به رعایت سقف تراکنش کارت‌خوان‌ها، توانست تبدیل ارز در مرز، یا به عبارت بهتر قاچاق ارز را کنترل کند.

همین اقدام بانک مرکزی به سرعت اثرات محسوسی در بازار ارز داشت و از ۲۰ آبان نرخ دلار و یورو به ترتیب ۱۷۰۰ تومان و ۲ هزار تومان کاهش یافته و به نظر می‌رسد، نرخ ارز در سطوح ۱۰ هزار تومان در بازار به تعادل برسد.

طلا و ارز قیمت در ۲۴ آبان تغییر قیمت نسبت به ۲۰ آبان
سکه طرح جدید ۳،۹۵۰،۰۰۰ تومان ۴۵۰،۰۰۰- تومان
نیم سکه ۱،۹۵۰،۰۰۰ تومان ۳۰۰،۰۰۰- تومان
ربع سکه ۱،۱۰۰،۰۰۰ تومان ۱۵۰،۰۰۰- تومان
هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۴۳،۹۹۰ تومان ۶۶،۹۳۰- تومان
دلار ۱۲،۶۰۰ تومان ۱۷۰۰- تومان
یورو ۱۶،۳۰۰ تومان ۲۰۰۰- تومان
درهم ۳۳۵۰ تومان ۶۰۰- تومان

منبع:فارس

print

پاسخی بگذارید