گروه: اقتصادی
تاریخ: ۱۳:۴۷ :: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

وزیر اقتصاد با اعلام عرضه ۳ صندوق بزرگ قابل معامله در بورس گفت: سهام عدالت تا پایان برنامه ششم مدیریت در اختیار دولت است.

فرهاد دژپسند امروز در حاشیه نشست بررسی فرصت‌های استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه‌ها اعلام کرد: بورس املاک و مسکن به زودی راه‌اندازی می‌شود و املاک مازاد دولت را هم از طریق بورس مستقل املاک واگذار می‌کنیم.

وی گفت: قانون گذار به دولت اجازه داده است امسال ۶۵ هزار میلیارد تومان درآمد از محل واگذاری‌ها به دست آورد.

۷ هزار هزار میلیارد تومان ارزش دارایی‌های دولت

دژپسند هم چنین در پاسخ به این سوال که مجموع ارزش دارایی‌های دولت چقدر است، گفت: ارزش دارایی‌های دولت زیاد است و برآوردی که شده بیش از ۷ هزار هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. مثلاً ساختمان وزارت اقتصاد دارایی ملک با ارزشی است که البته قابل واگذاری نیست. اگر ۲۰ درصد دارایی‌های دولت قابل واگذاری باشد، ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که با تجدید ارزیابی این رقم بیشتر هم می‌شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی هم چنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چرا برخلاف سیاست قانون گذار و تأکید مقام معظم رهبری دارایی‌های دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله بورسی عرضه می‌شود که مدیریت آن در نهایت دست دولت باشد، پاسخ داد: چنانچه در اجازه مقام معظم رهبری هم ذکر شده و هم چنین قانون گذار گفته است، با واگذاری سهام شرکت‌های دولتی از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETF) برای دوره میان مدت مدیریت این صندوق‌ها در اختیار دولت خواهد بود.

مدیریت سهام عدالت تا پایان برنامه ششم در اختیار دولت

وی افزود: هم چنین سهام عدالت هم که آزاد می‌شود، اگر یک باره مدیریت آن به مردم واگذار شود دچار مشکل می‌شود، بنابراین تا پایان برنامه ششم مدیریت در اختیار دولت است اما اگر کسی یک دهم سهام این صندوق‌ها را خریداری کند، حق رأی پیدا می‌کند.

ورود شرکت های جدید به بورس

دژپسند هم چنین در پاسخ به این سوال که اقبال مردم به بازار سرمایه زیاد شده اما عمق بازار کم است و سهام موجود تکافوی تقاضای مردم را نمی‌دهد، گفت: به خاطر همین مسأله امروز از فعالان بخش خصوصی دعوت کردیم که شرکت‌هایی که قابل ورود به بازار سرمایه هستند، بیایند و پذیرش بگیرند که اکثر مدیران شرکت‌ها اعلام آمادگی کردند و حتی یک شرکت بخش خصوصی اعلام کرد ۸ هزار میلیارد تومان ارزش سرمایه‌اش است در حالی که فقط ۲۰ درصد ظرفیت تولیدش فعال شده و این شرکت حاضر است به بورس بیاید و از این طریق تأمین مالی کند.

واگذاری شرکت های زیر مجموعه صندوق های بازنشستگی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

وی هم چنین گفت: علاوه بر شرکت‌های بخش خصوصی هفته آینده با مدیران شرکت‌های بزرگ بورسی هم جلسه می‌گذاریم تا حضور خود در بورس را گسترش دهند. هم چنین دولت برنامه وسیعی برای واگذاری دارایی‌ها دارد؛ نهادهای عمومی، صندوق های بازنشستگی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هم برنامه‌هایی برای واگذاری شرکت‌های خود دارند و از امروز هم اولین صندوق واسطه گری مالی به مردم ارائه می‌شود.

برنامه ورود دو صندوق قابل معامله به بورس تا پایان شهریور ماه

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در نیمه اول امسال دو صندوق قابل معامله دیگر هم وارد بورس می‌شوند، هم چنین تعداد زیادی از شرکت‌های دولتی آماده عرضه در بورس هستند و برخی به مراحل نهایی رسیده‌اند.

دژپسند افزود: آزاد سازی سهام عدالت ارزش بازار سرمایه را به شدت بالا می‌برد، برنامه وسیعی برای عرضه اولیه شرکت‌ها داریم، ‌ هم چنین افزایش سهام شناور شرکت‌ها در دستور کار قرار دارد.

اگر سهام شرکتی مطلوب نیست مردم آن را نخرند

وی هم چنین از مردم درخواست کرد با مطالعه و مشاوره تصمیم بگیرند و از شتاب‌زدگی برای حضور در بورس خودداری کنند، چون عرضه‌های اولیه استمرار دارد و اگر سهام یک شرکت مطلوب نبود، مردم آن را خریداری نکنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: هر فرد ایرانی حداکثر تا ۲ میلیون تومان سهام با تخفیف صندوق واسطه‌گری مالی دولت را از امروز تا آخر اردیبهشت ماه خریداری کند، ‌ بنابراین نیازی به عجله و شتاب نیست.

print

پاسخی بگذارید

*

code