تاریخ: ۱۱:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
مزایای وام بدون سپرده ساخت مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان ایران مزایای تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن را تشریح کرد.

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان ایران با مثبت ارزیابی کردن اقدام اخیر بانک مسکن در راستای برقراری مجدد مسیر پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن این اقدام را گامی در جهت پیشبرد رونق در فعالیت های ساختمانی برشمرد.

وی گفت: فراهم شدن امکان دسترسی سازندگان به تسهیلات بدون سپرده مسکن علاوه بر آنکه اقدامی در جهت حمایت از سمت عرضه مسکن محسوب می شود در حقیقت و در نهایت به نفع سمت تقاضا یا متقاضیان خرید مسکن نیز هست؛ چرا که بدون شک افزایش ساخت واحدهای مسکونی و تسهیل فرآیند ساخت و ساز نتیجه خود را در افزایش عرضه و تعدیل بازار مسکن از بابت پاسخ به نیاز متقاضیان برای تامین واحدهای مسکونی نشان خواهد داد.

پورحاجت با بیان اینکه انبوه سازان مسکن بدون شک از این تسهیلات استقبال خواهند کرد، خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ که تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن از سوی بانک عامل بخش مسکن به سازندگان پرداخت شد تعداد زیادی از انبوه سازان از این تسهیلات استقبال کرده و در نتیجه تیراژ ساختمانی افزایش یافت؛ اما همزمان با توقف جریان پرداخت این تسهیلات در سال گذشته عملا انبوه سازان به تسهیلات موثری برای ساخت مسکن دسترسی نداشتند که با برقراری مجدد جریان پرداخت این تسهیلات بار دیگر تسهیلات موثر و کارآمد ساختمانی به خدمت بازار ساخت و ساز، سمت عرضه و در نهایت متقاضیان مسکن خواهد آمد.

وی گفت: با این حال مدیران و سیاست گذاران بانکی به خصوص مدیران بانک عامل بخش مسکن باید ملاحظات مهمی را در ارتباط با این تسهیلات و نحوه پرداخت آن به متقاضیان در نظر داشته باشند تا با رعایت آن ها تسهیلات به بازار مصرف و سازندگانی تعلق بگیرد که در راستای پاسخ به الگوی تقاضای مصرفی مسکن اقدام به دریافت تسهیلات و ساخت و ساز با استفاده از آن می کنند.

به گفته وی اعمال نظارت بر روند پرداخت این تسهیلات، شناسایی و تعریف برخی ملاحظات و همچنین نظارت بر حسن اجرای ملاحظات موجود در شعب پرداخت کننده تسهیلات در راستای برقراری یک جریان سالم،کارآمد و بدون نقص در تامین مالی حوزه ساخت مسکن از مهمترین ضرورت های افزایش کارآیی و اثربخشی این تسهیلات است.

پورحاجت پرداخت تسهیلات بدون سپرده به سازندگان و انبوه سازان مسکن در سال ۹۷ را شروع خوبی برای بازار فعالیت های ساختمانی در سال جدید اعلام کرد و اظهار امیدواری کرد: با از سرگیری پرداخت این تسهیلات به انبوه سازان، تحولات قابل قبولی در سرمایه گذاری های ساختمانی و حجم ساخت و سازهای جدید ایجاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، دستورالعمل پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن در حالی ابتدای سال جاری به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است که سال گذشته انبوه سازان و سازندگان مسکن مهمترین مطالبه خود از سیستم بانکی را برقراری و تسهیل جریان پرداخت این تسهیلات اعلام می کردند.

سال گذشته انبوه سازان با ارائه دو درخواست به مجلس و هیأت دولت اعلام کردند: فعالیت های ساختمانی در بازار ساخت و ساز به دلیل عدم دسترسی انبوه سازان به تسهیلات بدون سپرده و هزینه تمام شده بالای دسترسی به سایر تسهیلات موجود، با چالش های متعددی مواجه شده است؛ در این درخواست که بارها از سوی انبوه سازان مطرح شد در وهله اول حمایت از سازندگان برای«اختصاص سهم بیشتری از تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سازندگان در قالب وام های ارزان یا وام های بدون سپرده ساخت مسکن» مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین انبوه سازان همواره بر ایفای فرآیند « نظارت بر اجرای قوانین موجود برای حمایت از سمت عرضه مسکن» تاکید داشتند؛ به گفته آن ها بسیاری از قوانین موجود در راستای حمایت از سمت عرضه هم اکنون به دلایل مختلف اجرایی نمی شود؛ قوانینی که هر کدام از آن ها می تواند از زمینه های اصلی خروج از رکود ساختمانی و ورود بازار ساخت و ساز به فاز رونق باشد و به تحرک بخشی حوزه ساخت مسکن کمک کند.

در راستای حمایت از انبوه سازان و سمت عرضه مسکن روزهای پایانی سال گذشته ، مدیرعامل بانک مسکن از اتصال دوباره انبوه سازان به تسهیلات سه رقمی بدون سپرده ساخت مسکن در سال ۹۷ خبر داد.

تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن که از ۷۰ میلیون تومان تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان در سال ۹۵ به ترتیب در شهرهای کوچک تا کلان شهرها پرداخت شد و سهم عمده ای در تحرک بخشی به حوزه ساخت و ساز داشت از سال ۹۷ مجددا به بازار ساخت و ساز بازگشت تا بخش مهمی از تامین مالی سمت عرضه مسکن از این طریق انجام شود.البته در سال جدید شرایط پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن متفاوت از قبل است.

برای سنتی سازی، سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت در تهران ۷۰ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون، در سایر شهرها ۵۰ میلیون و در مناطق کمتر توسعه یافته ۴۰ میلیون تومان است.

این تسهیلات به سازنده های دارای صلاحیت حرفه ای و پروانه انبوه سازی نیز در ۴ گروه شهری نام برده شده به ترتیب در سقف های ۹۰، ۸۰، ۷۰ و ۶۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد. سازندگان حرفه ای در صورتی که از تکنولوژی های نوین ساخت و کاهنده مصرف انرژی در ساختمان برای ساخت و ساز استفاده کنند، در قالب دسته سوم تسهیلات، در تهران ۱۱۰ میلیون، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر ۱۰۰ میلیون، در سایر شهرها ۹۰ و در مناطق کمتر توسعه یافته ۸۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده دریافت خواهند کرد ضمن آنکه نرخ سود تسهیلات برای دسته سوم، یک درصد کمتر از دو دسته دیگر خواهد بود.

print

پاسخی بگذارید