تاریخ: ۲۳:۳۳ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
مسکن ۸۵ درصد گران شد

آمار بانک مرکزی از تحولات معاملات مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در طول یک سال گذشته بیش از ۸۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصاد شمال ،بانک مرکزی تازه‌ترین گزارش تحولات مسکن در شهر تهران را در بهمن ماه سال ۱۳۹۷، منتشر کرد که بر این اساس در این ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به بیش از ۹۳۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۳۹ درصد افزایش داشته، اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۹.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

هر متر واحد مسکونی در تهران ۹,۹۷۰,۰۰۰ تومان شد

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۱.۷ درصد و ۸۵.۱ درصد افزایش داشته است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا، در بهمن‌ماه سال جاری حاکی از آن است که از مجموع ۹۳۴۳ واحد مسکونی معامله شده واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۴.۳ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند که در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته ۴.۴ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت شش تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در این ماه نشان‌دهنده این است که از میان مناطق ۲۲ گانه این شهر، منطقه پنج با سهم ۱۳.۹ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق چهار و دو به ترتیب با ۹.۱ و ۸.۲ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

منطقه یک گران‌ترین و منطقه ۱۸ ارزان‌ترین منطقه تهران

بر اساس گزارش بانک مرکزی در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۱ میلیون و ۸۱۱ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با چهار میلیون و ۵۲۸ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است که ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۹.۱ و ۸۶.۷ درصد افزایش یافته‌اند.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۱۱ ماهه امسال به حدود ۱۱۴ هزار واحد رسیده است که در مقایسه با یازده ماهه سال گذشته ۳۲.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد و در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران هفت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۸.۸ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش از مجموع کل واحدهای مسکونی معامله شده در این ماه واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی پنج تا شش میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۹.۹ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه‌های قیمتی شش تا هفت میلیون تومان و هفت تا هشت میلیون تومان به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۹.۸ و ۹.۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۸.۹ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شده است.

همچنین بیشترین معاملات انجام شده مربوط به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۶۰ تا ۷۰ متر مربع بوده است که هر کدام ۱۵.۱ درصد از مجموع معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین واحدهای دارای زیر بنای ۷۰ تا ۸۰ و ۴۰ تا ۵۰ متر مربع به ترتیب با سهم‌های ۱۲.۴ و ۱۱.۴ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیر بنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۷.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

در بهمن ماه سال جاری توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در دامنه‌های قیمتی مورد بررسی واحدهای مسکونی با ارزش ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۸.۲ درصد بیشترین سهم معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند و واحدهای دارای ارزش ۱۵۰ تا ۳۰۰ و ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۵.۳ و ۱۲.۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع در این ماه حدود ۴۷.۷ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی به ارزش کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.

اجاره مسکن ۲۰ درصد گران شد

همچنین بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن ماه سال جاری نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۲۰.۴ و ۱۷.۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

ایسنا

print

پاسخی بگذارید