تاریخ: ۱۲:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۹

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بین پایتخت و استان های کشور نابرابری وجود دارد، گفت: اگرچه مشکل منابع در کشور وجود دارد ولی مسئله اصلی عدم توزیع مناسب این منابع است.

غلامحسین شافعی صبح امروز (دوشنبه) و در جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: مرور کلی بر وضعیت اقتصادی ایران نشان می دهد که در گذشته و حال، جهت‌گیری های توسعه‌ای تحت تاثیر تمایلات سیاسی و مرزبندی‌های ناشی از آن بوده و به خصلت‌ها و توانمندی‌های خاص هر منطقه هیچگاه توجه نشده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در مناطق مختلف، اگر فرد بانفوذی از منطقه در تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته، آن منطقه برخوردار از تصمیم‌گیری‌ها شده و حاصل آن نیز دست نیافتن به توسعه نامتوازن و عدم بهره گیری از ظرفیت‌های مختلف اقتصادی بوده، این در حالی است که وجود نابرابری میان استان های کشور با پایتخت، این رویه را به خوبی نمایان می کند؛ اما سوال این است که طی اجرای برنامه‌های پیشین، تا چه اندازه در توسعه استان های کشور و نابرابری‌های منطقه‌ای موثر بوده و چرا با وجود یک دولت مرکزی که نسبت به توسعه همه مناطق کشور تعهد دارد، در عمل کارکردهای متفاوت را در نواحی مختلف کشور مشاهده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: باید پاسخ داد که آیا توازن منطقه‌ای با این روش‌ها دست یافتنی است، در شرایطی که مناطق محروم در فقر و توسعه نیافتگی قرار گرفته اند، تا چه اندازه می توان از این وضعیت نجات پیدا کرد، این در حالی است که نگاه حاکمیتی به منطقه ها باعث شده که بودجه ها متناسب با عملکرد تخصیص نیابد.

به گفته شافعی، تعدادی از سازمان ها و نهادها اهداف خود را برتر از اهداف برنامه های توسعه ای تلقی می کنند و بیش از اینکه در صدد تحقق اهداف برنامه باشند، مترصد دسترسی به اهداف گروه، حزب یا سازمان های متبوع خود هستند که این یکی از آفات مهم عدم تحقق برنامه های توسعه ای در اقتصاد ایران و انحراف منابع است.

وی اظهار داشت: در این میان تجربه کشورهای فدرال و توسعه یافته نشان می‌دهد که مسئله منطقه بندی در توسعه و نگاه جدی به توسعه متوازن در دستور کار قرار گرفته که بر این اساس بررسی و مطالعه اتاق ایران که به وزارت کشور ارایه شده، نشان داده که می توان با یک سری برنامه، توسعه متوازن را در دستور کار قرار داد.

رییس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: کارگروه ویژه با اتاق بازرگانی و وزارت کشور تشکیل شود تا حاصل این مطالعات چندین و چند ساله را حل و فصل کند. این در حالی است که اگرچه مشکل منابع در کشور وجود دارد ولی مسئله اصلی عدم توزیع مناسب این منابع است.

وی اظهار داشت: برای موضوع کمک به اقشار آسیب‌پذیر کشور از سوی دولت برنامه‌هایی تدوین شده است، نشان می دهد که این روش‌ها دقیقا بیش از آنکه اقشار آسیب‌پذیر از این کمک ها بهره مند شوند، اشخاص برخوردار از آن بهره می برند، به نحوی که میزان استفاده مردم برخوردار از یارانه های کشور بیش از افرادی است که در فقر و فلاکت به سر می برند و در این ارتباط نیز استدعا و تقاضا این است که هدف مقدس را در این کار مورد توجه قرار دهید و صرفا از اقشار آسیب‌پذیر کشور حمایت شود.

شافعی از ارسال طرحی به دولت از سوی اتاق بازرگانی ایران فردا خبر داد و گفت: آخرین اقدامی که در رابطه با تامین کالاهای اساسی از سوی اتاق ایران پیشنهاد شده در دولت مصوب شده است و در این رابطه باید به این نکته توجه داشت که افراد بهره مند از کالاهای اساسی بهره مند می شوند که ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرند، پس باید نقطه هدف فقط اقشار آسیب پذیر باشند و در این رابطه پیشنهادی مطرح شده که امروز و فردا به دولت ارایه می شود.

print

پاسخی بگذارید