تاریخ: ۱۱:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۴

هیئت وزیران نحوه واردات توسط کولبران را تصویب کرد که بر این اساس ۲.۸ میلیون تومان تخفیف سود بازرگانی برای هر خانوار در ماه در نظر گرفته شده است.

نحوه واردات توسط کولبران از سوی هیئت وزیران  در جلسه  ۱۳۹۷/۳/۹ مشخص شد و بر این اساس معاون اول رییس جمهور در بخشنامه‌ای مصوبات جدید و اصلاحی را به دستگاه‌های ذی ربط از جمله وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اعلام کرد.

متن تصویب نامه هیئت وزیران به شرح زیر است:

هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۹ به پیشنهاد وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص آیین نامه بازارچه‌های غیر رسمی موقت مرزی و نحوه واردات توسط کولبران تصویب کرد:

آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی موضوع تصویب نامه شماره ۵۴۲۳۱/ت ۵۵۳۲۴۲ ه مورخ ۱۳۹۶/۵/۷ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

۱- متن زیر به عنوان تبصره به ماده ۲ اضافه می‌شود:

تبصره_ استانداری‌های مشمول این آیین نامه می‌توانند با رعایت ملاحظات امنیتی و توجیه اقتصادی و پس از تامین زیرساخت‌های لازم نسبت به جابه جایی بازارچه‌های مصوب در مواد ۱ و ۲ این آیین نامه در محدوده شهرستان ذی ربط با هماهنگی وزارت کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.

۲- ماده ۶ و تبصره ۱ آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره ۳ به ماده یاد شده اضافه می‌شود:

ماده ۶- کولبرانی که دارای سه سال اقامت (قبل از ابلاغ این تصویب نامه) در روستاهای حدفاصل حداکثر ۲۰ کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و حداکثر ۵۰ کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می‌توانند برای واردات فهرست اقلام کالاهای موضوع ماده ۹ این تصویب نامه و تبصره آن از تخفیف سود بازرگانی ماهانه به مبلغ ۷ میلیون ریال و برای هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه حداکثر تا سقف بیست و هشت میلیون ریال بهره مند گردند.

تبصره ۱- سقف کلی میزان تخفیف این ماده حداکثر چهل و دو هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود که متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده و مورد تأیید وزارت کشور تخصیص می‌یابد.

تبصره ۳- وزارت کشور موظف است سازو کاری را فراهم نماید که به محض اقامت افراد مشمول برخوردار از مزایای این ماده در خارج از محدوده تعیین شده، نسبت به ابطال امتیازات آن‌ها اقدام نماید.

۳-در ماده ۸، بعد از عبارت “سایر مباد” واژه ” نیز” اضافه می‌شود.

۴-متن زیر به عنوان تبصره به ماده ۹ اضافه می‌شود:

تبصره- وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی ضوابط و فهرست کالاهای مشمول اخذ نمایندگی را ظرف سه ماه تعیین و ابلاغ می‌کنند تا زمان ابلاغ فهرست مذکور و در اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی- مصوب ۱۳۸۴ – اقلام وارده بر اساس این تصویبنامه مشمول ضوابط ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان- مصوب ۱۳۸۸- (داشتن نمایندگی رسمی برای کالای سرمایه‌ای) نمی‌باشد.

۵- در ماده ۱۱ بعد از عبارت ” وزارت کشور”  عبارت ” ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز” اضافه می‌شود.

۶- متون زیر به عنوان مواد ۱۲ تا ۱۵ اضافه می‌شود:

ماده ۱۲- تا زمان استقرار نمایندگی سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان‌های مجوز دهنده بهداشتی، ایمنی و قرنطینه‌ای و تجهیز آزمایشگاهی مورد نیاز در شهرستان‌های مشمول اجرای این آیین نامه، رعایت ضوابط استاندارد، بهداشتی و قرنطینه‌ای کالاهای وارداتی در سطح عرضه و بازار توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان‌های ذی ربط انجام می‌شود.

ماده ۱۳- عمده فروشی، حمل یا خروج تجمیعی و تجاری کالاهای وارداتی از شهرستان‌های مشمول این آیین نامه به سایر نقاط استان مربوط و کشور ممنوع می‌باشد. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به شناسایی و کنترل محورهای خروج کالا از شهرستان مشمول اقدام نماید.

ماده ۱۴- استانداران کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان مکلفند ظرف یک سال با همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و در اجرای قانون ایجاد یک منطقه آزاد تجاری- صنعتی و بیست و سه منطقه ویژه اقتصادی – مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق جدید ویژه اقتصادی- مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند، مراغه، آستارا و سهلان – مصوب ۱۳۸۹- نسبت به عملیاتی نمودن و فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی مصوب و دارای مجوز شامل مناطق ویژه اقتصادی بانه و مریوان در استان‌های کردستان، قصر شیرین و اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه و سیستان و میرجاوه- زاهدان در استان سیستان و بلوچستان اقدام نمایند.

ماده ۱۵- کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت ایران) و عضویت وزارتخانه‌های کشور، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و ستاد مرکزی مبارزه با قاجاق کالا و ارز مکلف است با هدف ایجاد اشتغال پایدار و زودبازده در مناطق مشمول این آیین نامه، ظرف شش ماه برنامه‌های جامع و مورد نیاز و جایگزین را بررسی و به هیئت وزیران ارایه کند.

print

برچسب ها:

پاسخی بگذارید